reklama

Wiatrak i rzeka w herbie gminy Ostaszewo

Paulina StrzałkowskaZaktualizowano 
Wójt prezentuje herb gminy<br>
Wójt prezentuje herb gminy Sebastian Bednarczyk
Gmina Ostaszewo (powiat nowodworski) ma w końcu swój herb. Ponad trzy lata trwała heraldyczna procedura, wybór symboli i kolorystyki. Najmniejszą z żuławskich gmin wyróżnia jeden z nielicznych zachowanych na Żuławach wiatraków, dlatego to właśnie sylwetka tego zabytku stała się głównym elementem herbu.

- Większość gmin w Polsce ma herby, my także chcieliśmy mieć swój znak rozpoznawczy - stwierdza Kazimierz Stadnicki, wójt gminy Ostaszewo. - Przygotowania do opracowania graficznego symbolu rozpoczęliśmy w 2006 roku. Swoje propozycje najpierw zgłaszali mieszkańcy. Później sprawą zajął się specjalista od heraldyki. Od samego początku byliśmy zdecydowani, że w herbie powinien być symbol wiatraka. Równie ważna była woda, bo tej na naszym obszarze nie brakuje. Dlatego w dolnej części herbu znajduje się wstęga symbolizująca żuławskie rzeki.

Nie zachowały się materiały źródłowe dotyczące wcześniejszych herbów na terenie obecnej gminy Ostaszewo. Jednak od XIV w., w czasie panowania krzyżackiego na Żuławach stosowano herby ziemskie dla poszczególnych obszarów lub godła zarządzającego komtura lub wójta.

- Nie mogliśmy opierać się na historycznych zapisach - tłumaczy Stadnicki. - Herb trzeba było stworzyć od podstaw, ale z zachowaniem wszelkich procedur, stąd tak długi czas naszego oczekiwania na zakończenie całej sprawy.

Wiele do powiedzenia miała Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, która opiniuje i zatwierdza wzory herbów, flag dla jednostek samorządowych. W przypadku Ostaszewa eksperci zmienili kolorystykę oraz proporcje elementów w proponowanym herbie.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie