Wiadukt Biskupia Górka jest ważnym elementem układu komunikacyjnego. W poniedziałek podpisano umowę na budowę

Maciej Pietrzak
Podpisanie umowy z wykonawcą Wiaduktu Biskupia Góra, 5 marca 2018 r. UM Gdańsk
Wiadukt Biskupia Górka jest ważnym elementem układu komunikacyjnego, z którego codziennie korzystają tysiące mieszkańców Gdańska. Przetarg na budowę nowego wiaduktu Biskupia Górka otrzymał pozytywny wynik w kontroli przeprowadzonej przez Departament Urzędu Zamówień Publicznych. W poniedziałek, 5 marca 2018 r. odbyło się podpisanie umowy na realizację tej inwestycji.

Aktualizacja 5 marca 2018
W poniedziałek, 5 marca 2018 r., odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą Wiaduktu Biskupia Góra. Umowę w imieniu wykonawcy podpisali dyrektor rejonu Budimex S.A., Jakub Jerzy Długoszek oraz Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Cała inwestycja pochłonie ponad 143 miliony złotych, z czego blisko 114 mln stanowi dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. wizualizacje/materiały prasowe

- Codziennie przez węzeł na Biskupiej Górce przejeżdża około 50 tys. aut. Korzystają z niego nie tylko gdańszczanie ale i mieszkańcy okolicznych gmin. Dzięki budowie wiaduktu zwiększymy przejezdność i komfort użytkowania dróg. W ramach inwestycji pojawią się również miejsca parkingowe przy urzędach. Wierzę, że wiadukt będzie służył kolejne pięćdziesiąt i więcej lat następnym pokoleniom – mówił prezydent Paweł Adamowicz.
Wykonawca inwestycji wybrany został na drodze przetargu, który ma formę ograniczoną. W pierwszej części postępowania udział wzięło 11 firm, do kolejnego etapu postępowania zakwalifikowało się 5 wykonawców. Ostatecznie w wyznaczonym terminie swoje oferty złożyło trzech wykonawców, z których najkorzystniejszą ofertę złożył Budimex S.A., która za realizację zadania zaproponował kwotę 143,6 mln zł.

Cała inwestycja pochłonie ponad 143 miliony złotych, z czego blisko 114 mln stanowi dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. wizualizacje/materiały prasowe

- Wybudujemy wiadukt tak szybko, jak jest to możliwe. Dołożymy wszelkich starań, by inwestycje prowadzić w sposób sprawny, tak by nie utrudniać codziennego życia użytkowników dróg. Na budowie pojawią się najlepsi specjaliści od budowy mostów i dróg na północy Polski – zapewnia Jakub Długoszek, dyrektor regionu Budimex S.A.

Przypomnijmy w ramach inwestycji istniejący wiadukt zostanie rozebrany, zbudowane zostaną nowe wiadukty w ciągu ulicy Trakt Św. Wojciecha, powstanie też nowy układ drogowy do obsługi komunikacyjnej rejonu od ulicy 3 Maja do ulicy Augustyńskiego. Równocześnie budowany będzie parking wielopoziomowy przy ul. Okopowej.
- Przed nami przynajmniej półtorej roku prac na budowie wiaduktu Biskupia Górka, a pamiętać trzeba, że nie jest to jedyna inwestycja realizowana przez nas w tej dzielnicy. Biskupią Górkę czeka sporo zmian w najbliższych miesiącach i latach – podkreśla Włodzimierz Bartosiewicz dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Realizacja inwestycji zakończy się w drugiej połowie 2019 roku, a jej koszt to ponad 143 mln zł. Miasto Gdańsk na przebudowę wiaduktu otrzymało dofinansowanie w wysokości ok. 113,9 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jednostką realizującą projekt jest Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Aktualizacja 4 marca 2018
- Wiadukt Biskupia Górka jest ważnym elementem układu komunikacyjnego z którego codziennie korzystają tysiące mieszkańców Gdańska. Ale nie tylko. Korzystają z niego również osoby dojeżdżające do pracy czy szkoły z sąsiednich gmin. Pozytywna decyzja to dla nas sygnał do podpisania umowy i rozpoczęcia kolejnego etapu prac. Dzięki czemu będziemy mogli korzystać z nowych wiaduktów już w przyszłym roku - mówi prezydent Paweł Adamowicz.
[b]Czytaj także: Gdańsk: Budimex z najniższą ceną na budowę nowych wiaduktów Biskupia Górka

Przypominamy, że inwestycja pochłonie ponad 143 miliony złotych, z czego blisko 114 mln stanowi dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przedsięwzięcie jest koniecznością - istniejący wiadukt jest w fatalnym stanie technicznym. Zostanie on rozebrany, a w jego miejsce powstaną dwa obiekty inżynieryjne. Na nowo zorganizowany zostanie także cały układ drogowy do obsługi komunikacyjnej rejonu od ul. 3 Maja do ul. Augustyńskiego. Pracownicy urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego oraz inni kierowcy przyjeżdżający w te okolice zyskają w ramach inwestycji także parking piętrowy na 480 samochodów.

Nowy wiadukt nad torami w ciągu Traktu św. Wojciecha oparty będzie na trzech stalowych dźwigarach łukowych, do których będą podwieszone pomosty (osobne pod każdą z jezdni), składające się ze stalowych rusztów zespolonych z żelbetową płytą. Co ważne, konstrukcja wiaduktu pozwoli na prowadzenie budowy etapami.

W pierwszej kolejności powstaną dwa dźwigary od strony wschodniej i konstrukcja pomostu pomiędzy nimi. W tym czasie ruch odbywać się będzie po istniejącym obiekcie. Następnie ruch zostanie przeniesiony na nowy obiekt, a w miejsce rozebranego istniejącego zostanie dobudowany trzeci dźwigar łukowy oraz pomost dla drugiej jezdni .

Tuż obok, przy siedzibach wojewody i marszałka w ciągu tworzonej ulicy Nowe Podwale Grodzkie, powstanie drugi wiadukt. Składać się on będzie z ram żelbetowych z osobną konstrukcją nośną dla każdej jezdni. Dla zachodniej zaprojektowano ramę dwuprzęsłową, a dla wschodniej jednoprzęsłową.

Czytaj też: Będzie przebudowa wiaduktu na Biskupiej Górce. Podpisano umowę

Oba dwa nowe obiekty mostowe dysponować będą trzema jezdniami, z których jedna skrajna będzie przeznaczona na buspas. Do nowych wiaduktów zbudowane zostaną też estakady dojazdowe. Odnowiony zostanie również most przez Kanał Raduni który stanowi dojazd do Traktu Św. Wojciecha do ul. Zaroślak.

Budowa nowego wiaduktu Biskupia Górka konieczna jest także w związku ze zmianami w jego najbliższym otoczeniu, związanymi z powstającym kompleksem Forum Gdańsk. Od dłuższego czasu sprawnie funkcjonuje przebudowane skrzyżowanie ulic Okopowej i Toruńskiej. Wiosną, wraz z otwarciem całego FG udostępnione ma także zostać przejście podziemne pod tymi ulicami które połączy je z stacją SKM Śródmieście. Wówczas otwarta zostanie przebiegająca w dużej mierze w tunelu pod Forum wspomniana ul. Nowe Podwale Grodzkie. Będzie ona stanowiła dobrą alternatywę dla kierowców podróżujących z centrum w kierunku Oruni, pozwoli bowiem na minięcie aż mocno korkującego się rejonu Huciska. W tunelu NPG nie będzie bowiem sygnalizacji świetlnej.

Biskupia Górka. To stąd jest najpiękniejszy widok na Gdańsk [ZDJĘCIA]

Warto wiedzieć
Trwająca na tej ulicy od lata budowa nowego mostu nad Kanałem Raduni, również jest bardzo ważną częścią całego układu komunikacyjnego od wiaduktu Biskupia Górka przez Trakt św. Wojciecha. Nowa przeprawa na Starogardzkiej ma być gotowa w czerwcu tego roku. Aktualnie na placu budowy trwa zabezpieczanie kabli energetycznych oraz rozbiórka przyczółków istniejącego mostu. Wykonawca przygotowuje się również do pogrążania ścianek szczelnych.

Nowy, jednoprzęsłowy obiekt na Starogardzkiej ma przede wszystkim przywrócić ruch pojazdów na przeprawie w obu kierunkach. Zwiększona do klasy A zostanie także jego nośność (50 ton). Dzięki chodnikom spokojnie nową przeprawę pokonają też piesi. Przypominamy, że w związku z trwającym pracami wyznaczono objazd ul. Nowiny. Na Trakt św. Wojciecha wjeżdża się na wysokości Parku Oruńskiego.

Zobacz też: Budowa Forum Gdańsk - spacer po całej budowie

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lelusz

Szczęśliwy traf.