Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węzeł Chylonia otwarty. Wejdą piesi, wjadą autobusy, ale samochody na podziemny parking już nie

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Węzeł Chylonia od 1 czerwca będzie oficjalnie otwarty. Oficjalnie, chociaż do podziemnego parkingu nadal nie mogą wjechać samochody, co jest jednak - jak twierdzą gdyńscy samorządowcy - „kwestią tygodni”. Co ważne, inwestycja jest już dostępna dla pieszych i autobusów.

Węzeł integracyjny Gdynia Chylonia w założeniu ma pozwolić mieszkańcom na swobodne przesiadanie się z auta do SKM, czy trolejbusu lub autobusu, oraz zmniejszyć liczbę samochodów wjeżdżających do Śródmieścia.

Jezdnia została tak przebudowana, aby komunikacja z węzłem była możliwa każdym środkiem transportu. Oprócz głównego węzła przesiadkowego, powstały naziemne miejsca postojowe, zadaszony parking dla rowerów, drogi rowerowe, przestrzeń dla taksówek i chodniki.

- W strategii rozwoju Gdyni bardzo silnie akcentujemy jakość życia mieszkańców - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - To właśnie nowoczesna i przyjazna infrastruktura naszego miasta. Budujemy tę infrastrukturę w całym mieście. Węzeł Chylonia to bardzo ważne miejsce dla okolicznych mieszkańców. Bardzo nam zależy, żeby gdynianie w każdej dzielnicy odczuwali jak Gdynia się zmienia i pięknieje. Przez wiele lat przygotowywaliśmy ten projekt i wierzę w to, że przede wszystkim Węzeł Chylonia będzie bardzo funkcjonalny. Chylonia zmienia się dzięki działaniom samorządowym i bardzo skutecznym zdobywaniu środków finansowych z funduszy europejskich.

Węzeł Chylonia w liczbach:

  • 5 748 m² nowych chodników
  • 46 nowych lamp LED (oświetlenie zewnętrzne)
  • 170 lamp na parkingu podziemnym
  • 1078 m² nowej nawierzchni
  • 810 m² nowych dróg dla rowerów
  • 2 454 nowych drzew i krzewów
  • 1200 m² trawników
  • 88 414 081 PLN – wartość projektu „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez inwestycje infrastrukturalne, między innymi utworzenie węzła integracyjnego Gdynia Chylonia”
  • 53 651 240 PLN – wydatki kwalifikowane w projekcie
  • 40 238 430 PLN – dofinansowanie ze środków UE

- Oddajmy tę przestrzeń mieszkańcom, którzy mieszkają w tej części Gdyni - podkreślał Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Ta inwestycja była niezwykle złożona, kosztowała 88 milionów złotych, z czego 40 mln to dofinansowanie ze środków unijnych. Parking podziemny będzie oddany do użytku w najbliższym czasie. Wyremontowaliśmy także wspólnie z SKM przystanek Gdynia Chylonia. A tuż za torami przebudowujemy gdyńskie osiedle Meksyk. Ta wielowątkowa inwestycja złoży się na pewną całość, dzięki której będziemy mogli mówić o zupełnie nowej jakości w tej części miasta.

Obiecany bezpłatny parking będzie płatny

Chociaż przy podpisywaniu umowy w 2019 roku, gdyńscy urzędnicy deklarowali, że podziemny parking będzie bezpłatny, miasto zmieniło plany i za pozostawienie swojego pojazdu na parkingu mieszkańcy będą musieli zapłacić. Jednak jak uspokajają urzędnicy, ceny za postój mają być atrakcyjne. Niewiadomą pozostaje za to, kiedy pierwsze samochody będą mogły wjechać na podziemny parking, w przyszłości wielokrotnie informowaliśmy o problemach przy odbiorze podziemnej inwestycji, swoje wątpliwości mieli m.in. strażacy. Mimo, że miasto wcześniej chwaliło się, że za budowę parkingu odpowiada jedna z najbardziej doświadczonych w tym zakresie firm, nie wszystko poszło gładko. Jednak jak zadeklarował sam prezydent Gdyni, odebranie parkingu to kwestia tygodni, wytłumaczył również, dlaczego miasto zdecydowało się, aby pobierać opłaty za postój.

- Zmieniają się uwarunkowania dotyczące tego projektu, dlatego ocena i wnioski płynące ze strony mieszkańców wskazywały, że bezpłatny parking to parking, który będzie zajęty, jako przechowalnia samochodów mieszkańców sąsiednich budynków, a on powstał po to, żeby być częścią węzła integracyjnego. Ten parking będzie służył całej dzielnicy i również dzielnicom sąsiednim, a nie tylko okolicznym budynkom. Odebranie parkingu to kwestia najbliższych tygodni - zadeklarował Wojciech Szczurek.

Węzeł Chylonia otwarty. Wejdą piesi, wjadą autobusy, ale samochody na podziemny parking już nie
Polska Press

Od 1 czerwca, w związku z oddaniem dla ruchu pojazdów komunikacji miejskiej Węzła Chylonia, przywrócone zostaną stałe trasy trolejbusów linii 28 oraz autobusów linii 102, 114, 159, 173, 191 i 288. Przywrócona zostaje także stała organizacja ruchu w rejonie pętli Cisowa SKM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki