MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Weź udział w dyskusji: Czy Kaszubom potrzebny jest odrębny język?

Piotr Niemkiewicz
Na co Kaszubom odrębny język? To jeden z tematów, nad którym w piątek w krokowskim zamku dyskutować będą uczestnicy konferencji naukowej "Kaszuby - ziemia pogranicza". Pretekstem do spotkania jest reprint niemieckojęzycznej książki Franza Schultza poświęconej historii dwóch powiatów - puckiego i wejherowskiego.

Opasłe tomiszcze, liczące ok. 700 stron, to praca poświęcona historii, ale też kulturze materialnej i duchowej dwóch sąsiadujących ze sobą powiatów. Dziś będzie można je kupić właśnie w Krokowej. - To praca, która pomimo pewnych zastrzeżeń jest cennym źródłem informacji dla historyków, genealogów czy także nauczycieli regionalistów - mówi Tomasz Żuroch-Piechowski z Wydawnictwa Maszoperia Literacka.

Spis powszechny pokaże, ilu jest Kaszubów

Doktor Schultz swoją książkę napisał po niemiecku, ale wejherowskie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz Wydawnictwo Maszoperia pracują już nad polskim przekładem, który drukiem ma się ukazać pod koniec czerwca.

Organizatorom konferencji - muzeum i wydawnictwu - udało się zaprosić m.in. naukowców z ośrodków akademickich w Gdańsku, Łodzi, Toruniu i Krakowie. Prof. Andrzej Groth przybliży sylwetkę dr. Schultza. Prof. Tadeusz Grabarczyk przedstawi najdawniejszą przeszłość dwóch powiatów. Dr Tomasz Rembalski na przykładzie wejherowskiej kancelarii Friedricha Siewerta omówi wykorzystywanie aktów notarialnych jako źródeł do dziejów kaszubskiej szlachty.

Spis powszechny - ZKP namawia do deklarowania tożsamości kaszubskiej

Dr Aneta Szopny z Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Wejherowie zastanawiać się będzie nad współczesnym systemem wartości Kaszubów, a prof. Czesław Robotycki z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad potrzebą posługiwania się przez Kaszubów odrębnym językiem. Ten temat - w kontekście trwającego spisu powszechnego i toczących się dyskusji nad kaszubską tożsamością - powinien wzbudzić spore zainteresowanie.

Konferencja jest otwarta (początek o godz. 15), więc udział w niej mogą wziąć wszyscy. Dyskusję zaplanowano na godz. 18.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki