reklama

Westerplatte: Rocznica wybuchu II wojny bez Francji i Anglii

Paweł RydzyńskiZaktualizowano 
1 września - podczas obchodów 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej - w Gdańsku nie będzie premierów Francji i Wielkiej Brytanii.

Te państwa będą reprezentowane jedynie przez ministrów spraw zagranicznych.

Obecność na Westerplatte potwierdzili już za to m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premierzy Rosji Władimir Putin i Włoch Silvio Berlusconi. Zabraknie natomiast szefów rządów państw, z którymi Polska miała w 1939 r. podpisane sojusze wojskowe, a mimo to po niemieckiej agresji nie doczekaliśmy się od nich wsparcia militarnego.

Andrzej Przewoźnik, pełnomocnik ministra kultury ds. przygotowania obchodów rocznicy wybuchu wojny oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, był wczoraj podczas konferencji w Gdańsku wyraźnie zmieszany koniecznością odpowiedzi na pytanie, czemu Francja i Wlk. Brytania delegowały do Polski urzędników "średniego szczebla dyplomatycznego".

- Zaproszenia zostały skierowane do szefów rządów, wybór składu delegacji jest indywidualną decyzją każdego kraju - powiedział Przewoźnik.

Ostrzej wypowiedział się Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Jako samorządowiec mogę powiedzieć, że szkoda, iż naszych sojuszników także teraz nie będzie - powiedział Adamowicz.
Prezydent Gdańska dodał też, iż to, że szefowie rządów Niemiec, Rosji i Polski po raz pierwszy w historii spotkają się na Westerplatte, jest wydarzeniem wielkiej wagi.

Strona polska wciąż czeka na sygnał zza oceanu, kto będzie reprezentował administrację amerykańską. Niemal na sto procent można powiedzieć, że będzie to albo sekretarz stanu USA Hillary Clinton, albo wiceprezydent Joe Biden.

1 września obchody na Westerplatte mają odbywać się dwukrotnie. O godz. 4.45 będą miały charakter krajowy, o godz. 15 uczestniczyć będą w nich także goście zagraniczni. Podczas obchodów o 4.45 przemawiać mają m.in. Paweł Adamowicz oraz prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Wówczas też nastąpi podpisanie aktu erekcyjnego pod muzeum, a także otwarcie wystawy plenerowej "Westerplatte: kurort - bastion - kurort".

Na uroczystości przy pomniku Obrońców Wybrzeża wstęp będzie tylko za zaproszeniami, natomiast każdy chętny będzie mógł oglądać uroczystości na żywo na telebimie, który będzie ustawiony u stóp cypla. ZKM Gdańsk uruchomi z centrum specjalne autobusy, które na Westerplatte przyjadą ok. godz. 4.10.

Po południu na Westerplatte przewidziane są wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, premiera Donalda Tuska, Władimira Putina, Angeli Merkel, przedstawiciela administracji USA i premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta jako przedstawiciela Unii Europejskiej.
Władze Gdańska na przygotowania do obchodów wydały 1,9 mln zł. Akredytowanych jest 1050 dziennikarzy.

- Z okazji rocznicy wydana została też książka "Westerplatte 1939 przed szturmem" autorstwa dr. Andrzeja Drzycimskiego - poinformował Paweł Adamowicz.

Westerplatte w gotowości

Dzięki staraniom dr. Mariana Kwapińskiego, pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, do rejestru zabytków wpisano następnych kilkanaście obiektów z Westerplatte. Historyczne miejsce jest gotowe na przyjęcie gości.

Znalazły się tam też liczne przedmioty, a także uzbrojenie związane z bohaterską załogą. Duże zasługi w odszukaniu tych pamiątek ma miłośnik militariów Mariusz Wójtowicz-Podhorski.
Odrestaurowano ponadto wzniesiony w latach 60. ubiegłego stulecia pomnik Bohaterów Westerplatte, zwany też pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Odszukano w ziemi relikty najważniejszych obiektów na Westerplatte oraz zrekonstruowano ich fragmenty.Usunięto z jego terenu czołg niemający związku z obroną tego miejsca.

Dobiega również końca wytyczanie nowej trasy zwiedzania. Przy historycznych obiektach ustawiane są tablice z opisami miejsc i zdarzeń. Z tras zwiedzania oraz terenu koszar wojskowych (i z sąsiedztwa tych miejsc) usunięto niebezpieczne pozostałości z czasów drugiej wojny światowej: amunicję, pociski artyleryjskie, granaty, miny i materiały wybuchowe.

Kazimierz Netka

Czytaj także: Służby w pełnej gotowości

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
ost

Co się dziwić 50 lat temu dali " ciała " to czemu teraz ma być odwrotnie ?

Z
Zawiedziony

No i proszę Putin będzie, a nasi wielcy przyjaciele z zachodu znowu nas zostawili na lodzie. Inna sprawa to podejście premiera Rosji do historii. No i w sumie to mamy obchody wybuchu II wojny światowej niezwykle kolorowe: Obok siebie kanclerz Niemiec, premier Rosji i włodarze Polski. To urocze spotkanie dopełni gość z USA. Jeżeli ktoś wpadłby na taki scenariusz 50 lat temu to albo był nawiedzony, albo szalony...

Dodaj ogłoszenie