Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Westerplatte: Muzeum II Wojny Światowej i władze Gdańska bez porozumienia w sprawie wysokości odszkodowania za przejęcie terenu

Karol Uliczny
Karol Uliczny
123rf
Muzeum II Wojny Światowej oraz samorządowi Gdańska nie udało porozumieć się w sprawie wysokości odszkodowania za tereny przejęte na historycznym półwyspie. Sprawę rozstrzygnie wojewoda.

W połowie sierpnia br. wojewoda pomorski, Dariusz Drelich wydał decyzję zezwalającą na realizację budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, czym w praktyce przesądził o przekazaniu dużej części historycznego terenu, pod zarząd Muzeum II Wojny Światowej.

Strony odmawiają komentarza

Po przyjęciu przez Sejm kontrowersyjnej specustawy wywłaszczeniowej wiadomo było, że samorządowi będzie przysługiwać odszkodowanie. Jego wysokość miała zostać wyliczona przez rzeczoznawcę majątkowego według stanu na dzień wydania decyzji o realizacji inwestycji. Zgodnie z ustawą, MIIWŚ i miasto miały dwa miesiące, by dogadać się w sprawie sumy za nieruchomości o powierzchni niespełna 9 ha. Jak ustaliliśmy, stronom nie udało się osiągnąć porozumienia.

- Do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęła informacja od inwestora (MIIWŚ – dop. red.), że prezydent Gdańska nie wyraziła zgody na propozycję wysokości odszkodowania przedstawioną przez inwestora, a opartą na sporządzonym operacie szacunkowym - mówi Paula Poniewierza, rzecznik prasowy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. - W tej sytuacji możliwe jest wszczęcie przez wojewodę postępowania w sprawie ustalenia wysokości odszkodowania.

Wojewoda ma 30 dni na wydanie stosownej decyzji. Zarówno muzeum, jak i miasto milczą w sprawie zaproponowanej kwoty. Odmówiły komentowania przebiegu dotychczasowych negocjacji, miasto nie informuje także, jak była przyczyna odrzucenia propozycji oraz czy zleciło rzeczoznawcy swoją wycenę.

Spór o Westerplatte. Przeczytaj opinie polityków ⇩⇩⇩

Trwa spór o Westerplatte. PRZECZYTAJCIE OPINIE POLITYKÓW>>

Spór o Westerplatte. Sejm zagłosował nad specustawą. Ogromne...

Muzeum chce zainwestować ponad 200 mln zł

- Podstawową czynnością w ramach postępowania jest powołanie biegłego rzeczoznawcy majątkowego, którego zadaniem będzie sporządzenie wyceny nieruchomości – dodaje rzecznik wojewody. - Jednakże wcześniej należy dokonać oceny wartości dowodowej oraz zgodności z prawem operatu szacunkowego sporządzonego na zlecenie inwestora. Bez względu na powyższe, w toku postępowania odszkodowawczego możliwe jest również ustalenie odszkodowania w formie ugody administracyjnej, w której to strony wspólnie i zgodnie decydują o wysokości odszkodowania. O takiej możliwości strony zostaną poinformowane.

Podmiotem zobowiązanym do wypłaty odszkodowań będzie Muzeum II Wojny Światowej. Przypomnijmy, że w sierpniu dyrekcja muzeum przedstawiła plany zagospodarowania historycznego terenu. Do 2026 r. w sąsiedztwie Pomnika Obrońców Wybrzeża powstać ma obiekt muzealny, upamiętniający obronę półwyspu we wrześniu 1939 r. W planach jest także rewitalizacja byłej elektrowni czy przebudowa Cmentarza Obrońców Westerplatte. Inwestycja ma pochłonąć ponad 200 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki