Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Westerplatte bez „apelu smoleńskiego”. Jest porozumienie Adamowicza i MON

Jacek Wierciński
17.08.2018 GdańskBiuro prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Spotkanie z przedstawicielami wojska i ministerstwa obrony narodowej w sprawie obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.
17.08.2018 GdańskBiuro prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Spotkanie z przedstawicielami wojska i ministerstwa obrony narodowej w sprawie obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Przemysław Świderski
Przedstawiciele Garnizonu Gdańsk, ministerstwa obrony narodowej i III Flotylli Okrętów spotkali się w piątek rano z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem.

Przedmiotem dyskusji były rocznicowe uroczystości 1 września na półwyspie Westerplatte związane z wybuchem II Wojny Światowej. Obie strony przyznały, że osiągnięto wstępne porozumienie. Adamowicz: - Nie będzie apelu smoleńskiego. Apel smoleński odchodzi w przeszłość z czego osobiście ja się cieszę.

Piątkowe spotkanie było efektem konfliktu, jaki wybuchł na linii władze Gdańska-szef MON na początku sierpnia. Więcej na jego temat pisaliśmy tutaj.

Błaszczak: brak zaproszenia dla wojska to skandal

Choć z obu stron nie brakowało uszczypliwości i gorzkich słów, równocześnie magistrat deklarował otwartość na udział w uroczystościach 1 września na półwyspie Westerplatte związanych z wybuchem II Wojny Światowej żołnierzy, a we wtorek 14 sierpnia informowaliśmy o oficjalnym zaproszeniu skierowanym przez prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza do szefa MON, Mariusza Błaszczaka i Wojska Polskiego.

Paweł Adamowicz pisze list do szefa MON i zaprasza ministra Błaszczaka na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Mamy wstępne porozumienie w sprawie udziału wojskowej asysty honorowej podczas uroczystości na Westerplatte. Natomiast pozostało do ustalenia jeszcze kilka szczegółów. Wydamy odpowiednie oświadczenie w tej sprawie.

– uciął pytania dziennikarzy Mateusz Kurzejewski, zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON.

Zadowolenia z ponadgodzinnego spotkania nie krył również prezydent Gdańska, który zdecydował się na szerszą wypowiedź dla mediów.

Porozumieliśmy się, że po pierwsze w stulecie Związku Harcerstwa Polskiego harcerze wygłoszą przesłanie, które zakończą przypomnieniem nazwisk reprezentatywnych dla harcerzy poległych i zamordowanych w czasie II Wojny Światowej. To przesłanie poprzedzi następny punkt, jakim będzie apel pamięci odczytany przez oficera Marynarki Wojennej. Jest też szansa – taka padła propozycja, wydaje mi się bardzo dobra – aby na wezwania oficera wspólnie odpowiedzieli młodzi żołnierze, członkowie kompanii reprezentacyjnej wraz z młodymi harcerzami z kompanii reprezentacyjnej, która wystąpi na tych uroczystościach. Uważam, że w ten sposób zostały pogodzone różne tradycje, różne pamięci. Przypomnę, że spotkamy się na Westerplatte 1 września po raz dwudziesty.

- powiedział po zakończeniu piątkowych rozmów prezydent Paweł Adamowicz, który przypomniał, że uroczystości rocznicowe na gdańskim półwyspie zawsze odbywały się z udziałem ZHP. Zastrzegł, że liczy na potwierdzenie ustaleń przez MON, a rozmowy z żołnierzami i przedstawicielem resortu obrony odbyły się w „dobrej atmosferze”.

Gdański prezydent tłumaczył dziennikarzom, że w trakcie spotkania propozycje dotyczące przebiegu obchodów, w których udział wezmą przedstawiciele różnych wyznań, padały z obu stron. Pytany o tzw. apel smoleński powiedział:
- To jest dobra wiadomość. Nie będzie apelu smoleńskiego. Apel smoleński odchodzi w przeszłość z czego osobiście ja się cieszę. Zostałem zapewniony przez przedstawiciela MON, że apelu smoleńskiego nie będzie i że on już nie jest odczytywany. Na potwierdzenie mogę powiedzieć tyle, że 14 sierpnia prezydent Gdańska był współorganizatorem uroczystości związanych z Bitwą Warszawską i świętem Żołnierza Polskiego, i również tam była obecna kompania Wojska Polskiego, był odczytywany apel pamięci, ale bez fragmentów dotyczących katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało następujące oświadczenie po spotkaniu:

Minister z satysfakcją przyjął zmianę stanowiska Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w kwestii udziału wojska podczas uroczystości. Podczas spotkania, w piątek 17 sierpnia, przedstawicieli Wojska Polskiego i Prezydenta Gdańska udało się osiągnąć wstępne porozumienie w sprawie pełnego ceremoniału wojskowego podczas tegorocznych uroczystości na Westerplatte. Ministerstwo Obrony Narodowej uważa, że w uroczystości, obok wojska, władz państwowych i samorządowych, powinni uczestniczyć zarówno harcerze, jak i kombatanci. MON zaproponowało, by na Westerplatte harcerz wygłosił przesłanie w imieniu młodego pokolenia.

Ministerstwo uważa, że uroczystości z pełnym ceremoniałem wojskowym w godny sposób uczczą pamięć bohaterskich obrońców Westerplatte. Westerplatte to symbol męstwa polskich żołnierzy oraz miejsce nierozerwalnie związane z Wojskiem Polskim, które kojarzy się przede wszystkim z bohaterstwem i niezłomną postawą wojskowych. Odkąd na Westerplatte organizowane są uroczystości upamiętniające wybuch wojny, zawsze było tam wojsko.

Apele Pamięci są przygotowywane i dostosowywane do charakteru każdej z uroczystości. Apel Pamięci przewidziany do odczytania podczas uroczystości na Westerplatte będzie więc dostosowany do charakteru wydarzenia i zapewni odpowiednią podniosłość podczas obchodów 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Resort obrony próbował polubownie rozwiązać sprawę tegorocznych odchodów na Westerplatte. Jednak w lipcu prezydent Gdańska odmówił spotkania z Dowódcą Garnizonu Gdańsk. W przekazanym piśmie prezydent Adamowicz jasno podkreślił, że w tym roku podczas rocznicy wybuchu II wojny światowej nie przewiduje udziału wojska a jedynie asystę harcerską, dlatego minister Mariusz Błaszczak publicznie zażądał przywrócenia obecności wojska i pełnego ceremoniału wojskowego podczas uroczystości 1 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki