Weranda budynku z Nowego Portu nie doczekała remontu. Teraz nie wiadomo, czy kiedykolwiek zostanie odtworzona

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Choć dom przy ul. Wilków Morskich 16A w Gdańsku widnieje w rejestrze zabytków, miasto nie odbuduje zarwanej werandy i balkonu. Przemyslaw Swiderski
Miasto nie odbuduje werandy oraz balkonu budynku mieszkalnego przy ul. Wilków Morskich 16A Gdańsku, które runęły na trawnik w połowie grudnia ub. roku. Nie zrobi tego mimo widnienia obiektu w gminnej ewidencji zabytków.

15 grudnia przy ul. Wilków Morskich w gdańskim Nowym Porcie doszło do katastrofy budowlanej. W godzinach wieczornych doszło do odspojenia werandy oraz balkonu od ściany budynku mieszkalnego, które zawaliły się na trawnik. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Czytaj także

Przebudówka czekała na remont przynajmniej od 2006 r., gdy przy pracach izolacyjnych budynku stwierdzono niestabilność jej konstrukcji (mieszkańcy twierdzą wręcz, że za jej naruszenie odpowiada firma budowlana). Niezależnie od opinii w tej sprawie, roboty przerwano a problematyczną werandę zabezpieczono, do czasu przeprowadzenia prac modernizacyjnych pod okiem konserwatora, czyli bliżej nieokreślonej przyszłości. Niestety, konstrukcja była w tak złym stanie, że nie doczekała ani wzmocnienia, ani tym bardziej przemiany estetycznej.

Tuż po tym zdarzeniu Gdańskie Nieruchomości wysyłały sygnały o planach odbudowy zniszczonej części.

„Zakres prac, który przed odtworzeniem werandy, wymaga kompleksowego remontu budynku a w tym, wykonania izolacji pionowej i poziomej ścian przyziemia, nowej opaski a także wykonania tynków na całym obiekcie”

- informowano nas kilka dni po katastrofie. Dziś już wiadomo, że GN zdecydowały się jedynie na częściowy remont.

- W chwili obecnej nie planujemy odbudowy werandy i remontu budynku - informuje Aleksandra Strug, kierownik Biura ds. Informacji i Komunikacji Rzecznik Prasowy Gdańskich Nieruchomości. - Ekspertyza techniczna zlecona przez Gdańskie Nieruchomości po zdarzeniu potwierdziła, że nie została naruszona konstrukcja budynku i możliwe jest jego dalsze użytkowanie. Zadeklarowaliśmy naprawę bryły obiektu poprzez wykonanie zabezpieczeń elewacji oraz stolarki okiennej.

Weranda budynku z Nowego Portu nie doczekała remontu. Teraz ...

Jaka będzie przyszłość podupadającego obiektu? Kilka lat temu wiceprezydent Piotr Grzelak nie wykluczał zmiany jego funkcji, a nawet sprzedaży. Nieoficjalnie mówiło się o możliwości urządzenia w nim przedszkola. Teraz jest możliwe, że zwolnione lokale znów będą zapełniać się mieszkańcami.

Podczas środowego spotkania z wiceprezydentem poinformowano ostatnią rodzinę, że zgodnie z Wieloletnim Programem Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miasta Gdańska na lata 2020-2024, ma możliwość wykupu z bonifikatą mieszkania usytuowanego w budynkach do trzech lokali. Jednak jeżeli się na to zdecyduje, nie będzie mogła liczyć na remont generalny ze strony Gdańskich Nieruchomości. Z kolei jeśli pozostanie na dotychczasowych warunkach, prace odbędą się, ale nie wiadomo kiedy.

Mieszkańcy wstępnie zadeklarowali chęć wykupu – mówi Aleksandra Strug. - Natomiast przeprowadzenie gruntownego remontu skutkowałoby utratą możliwości wykupu lokalu przez jego użytkowników.

- Budynek powinien zostać odrestaurowany wraz z werandą, zwłaszcza ze stoi przy ul. Wilków Morskich, która przeznaczona jest w całość do rewitalizacji – mówi Łukasz Hamadyk, przewodniczący zarządu osiedla Nowy Port. Jeszcze jako miejski radny Hamadyk apelował o remont generalny i zabezpieczenie nieruchomości. - Biorąc pod uwagę stan zabytku, możliwość wykupu jest dziś korzystna dla miasta, ale niekoniecznie dla mieszkańców. Gdyby tak się stało nie mogliby domagać się od gminy żadnych prac remontowych. Mimo, że przez wiele lat budynek widniał w ewidencji zabytków, mieszkańcy musieli własnymi środkami dokonywać bieżących remontów.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego budynek przy ul. Wilków Morskich 16A zakwalifikowany jest jako obiekt o wartościach kulturowych z wymogiem zachowania historycznego charakteru oraz detalu architektonicznego. Kilka lat temu Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych otrzymał odmowę wydania pozwolenia rozbiórki zniszczonej werandy z zaleceniem wykonania projektu technicznego jej odtworzenia.

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

Masowo kupujemy mieszkania, rynek nieruchomości wciąż nienasycony

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

serce płacze...Polacy jak banda troglodytów, któri nic nie potrafią uszanować. Byle nakupić się telewizorów , komórek pobyć w Ikea i hipermarketach. Ot i cała polska mentalność.

G
Gość

A na rydwan kasa byla co i inne bzdety w ECS?

Dodaj ogłoszenie