Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Węgiel jest, ale problemy są z logistyką i ceną”. Maciejewska: Polacy będą palić śmieciami

Maciej Naskręt
Maciej Naskręt
Fot. Maciej Naskręt
Zdaniem Karola Rabendy, węgiel jest na rynku, ale jego niedobory wynikają z problemów dystrybucyjnych i wysokiej ceny. W ten sposób wiceminister przekonuje posłankę Lewicy Beatę Maciejewską, której zdaniem zima ma być trudna dla Polaków – z powodu braków węgla mają nawet palić w piecach śmieciami.

W Gdańsku posłanka Lewicy, Beata Maciejewska, na konferencji zasygnalizowała problem przedsiębiorcy z Tolkmicka, który dostarczał dotąd ciepło do tamtejszych budynków. Właściciel (na konferencji nie pada jego imię i nazwisko) był zmuszony wypowiedzieć umowy na dostawy ciepła we wspomnianym mieście od 1 października. Powód? Przedsiębiorca nie jest w stanie zaopatrzyć swojej kotłowni w miał ekologiczny celem zapewnienia klientom ciepła.

Bez ogrzewania mają pozostać m.in. świetlica, remiza, szkoła czy wspólnoty mieszkaniowe.

Posłanka Lewicy dodatkowo przekonywała, że Polaków czeka trudny czas.

– Dojdzie do takiej sytuacji, że ludzie będą palić zwyczajnie śmieciami w piecach, by się ogrzać. Apeluję do premiera Mateusza Morawieckiego, by przyjechał do miejscowości popegeerowskich i zorientował się, jak wygląda sytuacja, co mają zrobić mieszkańcy, którzy za dwa miesiące nie będą mieli ciepła w kaloryferach? – podkreślała Maciejewska.

Rabenda: węgla nie brakuje, problemem jest logistyka i cena

– Węgiel na świecie jest dostępny, barierą są cena i logistyka. Podmioty państwowe kontraktują już od dawna znaczne ilości, ale musimy zdawać sobie sprawę, że jesteśmy w sytuacji szczególnej. Proces, który był wcześniej rozłożony cały na rok, musimy zrealizować w kilka miesięcy – tłumaczy Dziennikowi Bałtyckiemu Karol Rabenda, wiceminister ds. aktywów państwowych.

Zdaniem ministerialnych urzędników dochodzą do tego zupełnie nowe kierunki dostaw. Wcześniej podmioty prywatne i samorządy kupowały węgiel z Rosji, który przybywał również koleją, dziś kierunek wschodni jest zamknięty, nowe trasy dostaw muszą się utrwalić.

– Wydobycie w krajowych kopalniach również zwiększamy, ale żeby zwiększyć je skokowo, potrzeba zmian polityki Unii w stosunku do węgla. Mimo tego podaż na rynku w najbliższych miesiącach znacznie się zwiększy – twierdzi Rabenda.

Rząd przyjął przepisy o dodatku węglowym

Dodajmy, że 22 lipca Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym. Teraz trafiła do Senatu, który zajmie się nią 3 sierpnia. Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł wypłacany będzie jednorazowo tym, którzy ogrzewają swoje domy węglem. To pomysł rządzących na wsparcie gospodarstw domowych w sezonie grzewczym.

Warto pamiętać, że:

  • Nie będzie kryterium dochodowego.
  • Dodatek węglowy przysługiwać ma tym, którzy węglem palą w kotle, kominku, kozie, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym, piecokuchni, kuchni węglowej lub piecu kaflowym. Urządzenia te muszą być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
  • W sytuacji złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, dodatek przyznawany będzie pierwszemu z wnioskodawców.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki