Weekend z protestami w Gdańsku. W sobotę manifestacja pod...

  Weekend z protestami w Gdańsku. W sobotę manifestacja pod pomnikiem ks. Jankowskiego, w niedzielę pod Sądem Okręgowym

  Zdjęcie autora materiału

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Demonstracja pod gdańskim sądem

  Demonstracja pod gdańskim sądem ©Przemyslaw Swiderski

  W sobotę pod pomnikiem prałata Jankowskiego mieszkańcy będą protestować przeciwko pedofilii w Kościele. W niedzielę z kolei kolejna odsłona demonstracji w obronie wolnych sądów.
  Demonstracja pod gdańskim sądem

  Demonstracja pod gdańskim sądem ©Przemyslaw Swiderski

  “NIE dla pedofilii w kościele, TAK dla Komisji Prawdy” - na protest pod tym hasłem zapraszają przedstawiciele Lepszego Gdańska. Demonstracja rozpocznie się w sobotę o godz. 18 pod pomnikiem ks. Henryka Jankowskiego na ul. Stolarskiej.

  Protestujący domagać się będą usunięcia pomnika, zmiany nazwy placu, odebrania Jankowskiemu honorowego obywatelstwa. Dodatkowo chcą powołania niezależnej od rządu i kościoła Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia, w celu zbadania wszystkich przypadków przemocy seksualnej księży wobec dzieci.

  - Zapraszamy wszystkich tych, którzy uważają że Gdańsk stać na lepszych patronów od ks.
  Jankowskiego. Skala doniesień ofiar molestowania upoważnia Radę Miasta do zmiany nazwy placu i usunięcia pomnika. Zapraszamy też mieszkańców, którzy popierają ideę niezależnej komisji do wyjaśnienia wszystkich przypadków wykorzystywania nieletnich przez księży. Sprawa Jankowskiego to czubek góry lodowej. We wszystkich krajach, w których działały takie komisje, odkrywano prawdę o skali nadużyć, o tuszowaniu tych spraw przez kościół, a nawet organy państwa. Ofiarom przemocy należy się prawda i zadośćuczynienie. Dlatego właśnie uruchamiamy inicjatywę ustawodawczą w sprawie powołania takiej komisji w Polsce. Powiemy o tym więcej na sobotniej demonstracji - zapowiada Jędrzej Włodarczyk z Lepszego Gdańska.

  To już kolejna demonstracja pod pomnikiem Jankowskiego. W grudniu, gdy nagłośniono w mediach przypadki molestowania seksualnego dzieci przez księdza, pomnik został oblany czerwoną farbą. Przynoszono tam też transparenty z hasłami przeciwko pedofilii w kościele i dziecięce buciki. Odbyła się tam też demonstracja pod hasłem Manifestacja pod hasłem “Pomniki dla ofiar - nie dla katów!”.

  Sprawa ks. Jankowskiego wróci też w styczniu do Rady Miasta Gdańska. W poniedziałek Klub Koalicji Obywatelskiej ustalił, że podejmie kilka inicjatyw w sprawie odebrania honorów prałatowi . Do porządku najbliższej sesji, 31 stycznia, wejdzie uchwała ws. odebrania honorowego obywatelstwa. Oprócz tego Klub KO w styczniu zawnioskuje o zlikwidowanie nazwy skweru im. Henryka Jankowskiego. Dodatkowo radni złożą apel do prezydenta o usunięcie stojącego tam pomnika kontrowersyjnego duchownego.

  W niedzielę z kolei odbędzie się protest w obronie sądów. Organizują go Obywatele RP. Protest pod hasłem "Społeczeństwo Broni Wolnych Sądów" rozpocznie się o godz. 18 pod Sądem Okręgowym w Gdańsku.

  - Kolejna niedziela protestu w obronie wolnych sądów. Najgorętsza niedziela każdej zimy kiedy gra WOŚP. Razem możemy więcej, bo presja ma sens. Zapraszamy - piszą organizatorzy. I zapowiadają, że pod sądem będzie stała też puszka na datki dla WOŚP.

  Udział w demonstracji zamierza wziąć prezydent Paweł Adamowicz.

  - Prezydent będzie na niedzielnej demonstracji pod sądem, bo pod tym względem jest bardzo aktywny- chodził i będzie chodził na wszystkie demonstracje w obronie niezależnego sądownictwa. Choć frekwencja protestujących pod sądami jest już dużo mniejsza, to sprawa niezależnego sądownictwa w Polsce nadal jest bardzo ważna. Sądy nadal wymagają tego, żeby głośno mówić i nie zgadzać się na zmiany, które w sądownictwie już zaszły i które jeszcze mogą zajść - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka Pawła Adamowicza.


  W czwartek, 10.01.2019, odbyła się w Gdańsku demonstracja przeciwko masowemu odstrzałowi dzików:


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skoro pomnika nie można rozebrać...

  Stańczyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Skoro z jakichś niezrozumiałych dla mnie powodów pomnika Wielejebnego Prałata nie można usunąć, należy zrobić coś innego: w odpowiednim miejscu przymocować do figury wystający spod sutanny...rozwiń całość

  Skoro z jakichś niezrozumiałych dla mnie powodów pomnika Wielejebnego Prałata nie można usunąć, należy zrobić coś innego: w odpowiednim miejscu przymocować do figury wystający spod sutanny księżowski atrybut, po którym Świętojebliwy jest najbardziej rozpoznawalny.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ksiezy patent.

  Barry (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Dlaczego ksieza nosza do mszy ornaty?
  -bo wystarczy przod zarzucic na plecy i w gwalceniu ministranta przeszkadzaja juz tylko stringi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komuna wiecznie żywa

  Polihistor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  No, a w Gdańsku to już na pewno.
  Zaraz, zaraz, czy to tu miał miejsce Sierpień 1980?
  Doprawdy nie wiem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!