Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Weekend z historią w tle. Pierwsze uroczystości związane z obchodami strajków z Sierpnia 1980 r. i z 1988 r oraz rocznica Bitwy Warszawskiej

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Przed nami pierwsze wydarzenia związane z obchodami uroczystości sierpniowych. Zaplanowano je na weekend 14-15 sierpnia 2021. 15 sierpnia to także data Święta Wojska Polskiego oraz rocznicy Bitwy Warszawskiej. Sprawdźcie, co będzie się działo - głównie w Gdańsku, Gdyni, ale także w miejscowości Strzebielinek w powiecie wejherowskim.

W najbliższy weekend rozpoczynają się pierwsze uroczystości związane z obchodami strajków z Sierpnia 1980 r. i z 1988 r. Co będzie się działo?

  • 14 sierpnia – Gdańsk, Sala BHP Stoczni Gdańskiej – wręczenie tytułu „Człowiek Roku Tygodnika Solidarność” (org: „Tygodnik Solidarność”),
  • 15 sierpnia – Strzebielinek, godz. 9.30 – spotkanie członków Stowarzyszenia Strzebielinek, złożenie kwiatów w pod tablicą w byłym miejscu internowania (koło Domu Pomocy Społecznej), godz. 11.30 – Gniewino, Msza Święta w intencji Ojczyzny i zmarłych Kolegów, wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności (org. Stowarzyszenie Strzebielinek),
  • 15 sierpnia – Gdynia, godz. 10.00 – Msza św. w intencji bohaterów Sierpnia z okazji 41. rocznicy rozpoczęcia strajków 1980 roku. Po mszy, na placu przy Kolegiacie, nastąpi odsłonięcie wystawy „Solidarna Gdynia – Gdyński Sierpień”. Ekspozycja będzie dostępna do końca sierpnia (org. Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna),
  • 15 sierpnia – Gdańsk Siedlce (Emaus), godz. 13.00 – Kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu, Msza Święta dziękczynna za odzyskanie wolności i NSZZ „Solidarność” (org.: KM NSZZ „S” Stocznia Remontowa Shipbuilding oraz Parafia p.w. św. Franciszka z Asyżu).
Sierpień 80. Zdjęcia strajku w Stoczni Gdańskiej z archiwum Stanisława Składanowskiego

Jego zdjęcia stały się ikonami Sierpnia 80. „Mówiłem, że dzi...

Rocznica Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia to rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która była była przełomowym momentem na kartach historii Polski i zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez nasz kraj.
W Gdańsku obchody 101 rocznicy Bitwy Warszawskiej organizuje Stowarzyszenie „Godność”.

Program wygląda następująco:

  • 9.30 – złożenie wieńców pod pomnikiem św. Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana (park im. Ronalda Reagana na Przymorzu),
  • 10.00 – złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego),
  • 10.20 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz (skwer im. Anny Walentynowicz przy al. Grunwaldzkiej),
  • 11.00 – Msza św. w bazylice św. Brygidy (ul. Profesorska 6).

Swoje obchody organizuje także Garnizon Gdańsk:

  • 9.00 – Msza święta za Ojczyznę w rzymskokatolickiej parafii wojskowo-cywilnej pw. Matki Odkupiciela w Gdańsku (ul. Sobótki 20),
  • 11.00 – uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej u stóp pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Święto Wojska Polskiego w Gdyni

Co będzie się działo w Gdyni? Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na dzień otwarty w godz. 10.00-18.00. Z okazji Święta Wojska Polskiego, które obchodzimy na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia wstęp do flagowego gdyńskiego muzeum będzie bezpłatny.

W godz. 11.00-15.00 będzie można zapoznać się z umundurowaniem wojska polskiego dzięki obecności licznych grup rekonstrukcyjnych. Nie zabraknie również żołnierskiej grochówki oraz innych atrakcji.

W tym roku muzeum bierze udział w III edycji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. W muzealnym plenerze będzie można usłyszeć fragmenty literatury dziecięcej.

Pamiętajcie, że w związku z organizacją wydarzenia okręt-muzeum ORP „Błyskawica” będzie niedostępny dla zwiedzających.
Radosne świętowanie w Gdyni zakończy o godz. 19.00 koncert w parku Marii i Lecha Kaczyńskich na Kamiennej Górze. Wystąpią: Katarzyna Bierecka i Bogusław Morka w towarzystwie Cezarego Paciorka. Na scenie pojawi się też Grupa Artystyczna Nazaret. Będzie możliwość zakupienia rękodzieła wykonanego przez podopiecznych z niepełnosprawnością Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Dodatkowy element edukacyjny to okolicznościowy śpiewnik wydany dla uczestników Nieszporów Patriotycznych.

40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości w Gdańsku 31.08.2020

40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Relacja z u...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki