Według mieszkańców przebudowa ul. Necla przebiega w skandaliczny sposób. "Żaden z warunków zadbania o zieleń nie został spełniony"

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Remont ulicy trwa. Mieszkańcy oskarżają firmę prowadzącą remont o dewastację tej nielicznej zieleni, która jeszcze się ostała. Ogrodnik miasta problemu nie widzi, jak podkreśla, wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem. Chociaż pomimo wcześniejszych zapowiedzi odeskowania drzew, zostały one odpowiednio zabezpieczone, dopiero kilka dni po rozpoczęciu inwestycji.

Przypomnijmy, że kontrowersje związane z przebudową ul. Necla ciągną się już co najmniej od miesiąca. Na samym początku mieszkańcy alarmowali, że czują się pominięciu przy konsultacjach i obawiają się trujących samochodów tuż pod swoimi oknami. Na ul. Necla ma powstać 60 miejsc parkingowych. Gdy remont się zaczął, okazało się, co zapowiedział przyszły komendant Straży Miejskiej - Andrzej Bień, że przy ul. Necla powstanie nowa siedziba Straży Miejskiej. Mieszkańcy, w kontrze do konsultacji miasta, przeprowadzili swoje własne, z których wynika, że zaledwie 13% pytanych chciałoby na Necla więcej miejsc parkingowych kosztem terenów zielonych, bo większość z nich, najzwyczajniej w świecie, posiada własny garaż.

Ile tak naprawdę drzew zostało wyciętych na ul. Necla?

Jak mówią nam mieszkańcy, fakty, udokumentowane na zdjęciach i filmach, mówią same za siebie. Według nich, podczas przebudowy ul. Necla, wyciętych zostało już 28 regularnych drzew.

- Pozostałe, które pozornie zostawiono w spokoju, niebawem z pewnością do nich dołączą, skoro tak się traktuje ich system korzeniowy i pnie. Wspomniane "krzewy", m.in. świerki, cisy, lilaki, jałowce, cyprysiki groszkowe, były regularnymi drzewami - bo tak się określa duże rośliny o wysokości kilku metrów i obwodzie pnia powyżej 40 cm - słyszymy od pana Michała, jednego z mieszkańców.

Według mieszkańców przebudowa ul. Necla przebiega w skandaliczny sposób.
nadesłane

Sporo do zarzucenia mieszkańcy mają również ekipie budowlanej, która według nich, dewastuje wszystko co stoi na drodze koparki.

- A jak o środowisko dba ekipa budowlana, też widzimy na zdjęciach i filmach. Po wizycie pana ogrodnika nic się nie zmieniło. Przecież wszyscy mieszkańcy ulicy patrzą cały czas przez okna im na ręce - ale ekipa MTM zachowuje się tak, jakby wręcz chciała zamanifestować swoją bezkarność - mówią mieszkańcy ul. Necla.

Miasto: Ze względu na ochronę drzew zrezygnowaliśmy z kilku miejsc parkingowych

Przedstawiciele miasta Gdynia proszeni o komentarz do zarzutów mieszkańców odpowiadają, że byli na ul. Necla i według nich, wszystko przebiega zgodnie z planem.

- Byłem dziś (w piątek 05.03. - przyp. red. ) na miejscu - mówił nam Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta. - Prace przebiegają zgodnie z planem. Drzewa zostaną jeszcze dziś (piątek 05.03. - przyp. red.) odeskowane (drzewa zabezpieczone zostały w sobotę 06.03. - przyp. red.). Nie jest prawdą, że zostało wyciętych 28 drzew. Usunięto jedynie dwa głogi w bardzo słabej kondycji o "imponujących" obwodach 59 i 60 cm. Reszta to żywotniki i świerki o obwodach nie wymagających nawet zgody na wycinkę. Wszystkie starsze drzewa zostaną zachowane. Prace prowadzone są ze szczególną ostrożnością w pobliżu starych drzew, a ze względu na ochronę systemów korzeniowych zrezygnowano z kilku pierwotnie planowanych miejsc parkingowych.

- W każdym normalnym, cywilizowanym, nowoczesnym mieście, gdyby takie słowa wypowiedział człowiek odpowiedzialny za kreowanie wizerunku przestrzeni publicznej w zakresie zieleni, to by oznaczało, że jego misja właśnie się zakończyła... niepowodzeniem - odpowiadają mieszkańcy. - Gdynia, jak już wiemy, do takich nie należy. A prace rozbiórkowe prowadzone są nadal mechanicznie za pomocą koparki. A może po prostu żyjemy w dwóch alternatywnych rzeczywistościach?

Mamy dokument pokazujący jak powinno się dbać o zieleń na ul. Necla

W galerii przedstawiliśmy dokument, w którym zastępca Ogrodnika Miasta, na 14 stronach tłumaczy, dlaczego teren zielony, a szczególnie drzewa, są tak ważne dla Miasta. Według mieszkańców ul. Necla, to jeden z podstawowych warunków dla tej inwestycji. Tłumaczy też precyzyjnie, w jaki sposób mają być prowadzone prace rozbiórkowe przy istniejącej roślinności (które aktualnie trwają), m.in.:

  • Prace przy istniejącej zieleni powinny być wykonywane ze szczególną ostrożnością, nie wpływając na pogorszenie jej stanu zdrowotnego,
  • Krawędź wykopu nie może być zlokalizowana bliżej niż 3m od krawędzi pnia, a jeśli jest to niemożliwe, wszelkie prace należy wykonywać ręcznie,
  • Prace na wysokości drzew należy wykonywać ręcznie, omijając korzenie drzew,
  • Roboty ziemne w obrębie korzeni powinny być prowadzone w okresie wegetacji roślin,
  • Wszystkie ewentualne cięcia korzeni (jeśli nie da się ich uniknąć) wykonywać zgodnie z zasadami sztuki ogrodowej, a w szczególności: korzenie zniszczone należy obciąć aż do miejsca występowania zdrowej tkanki, powierzchnia rany powinna być zabezpieczona preparatem impregnującym,
  • Należy dążyć do jak najszybszego zasypania wykopów znajdujących się w granicach występowania systemu korzeniowego,
  • W przypadku wymiany nawierzchni utwardzonych w obrębie rzutu korony i strefie 2 m od obrysu korony, nie wolno pozostawiać odkrytej warstwy zieleni, należy natychmiast położyć nową nawierzchnię lub pokryć glebę matami słomianymi lub wilgotna jutą,
  • W przypadku konieczności przeprowadzenia maszyn przez nabiegi korzeniowe należy rozłożyć belki drewniane, a na nich płyty,
  • Składanie cementu, kruszywa nie może być zlokalizowane bliżej niż 10 m od pnia,
  • Wszystkie drzewa należy zabezpieczyć poprzez odeskowanie (do ok. 2 m wysokości).
Według mieszkańców przebudowa ul. Necla przebiega w skandaliczny sposób.
nadesłane

Według mieszkańców, żaden z tych warunków nie został spełniony.

Budżet Obywatelski ostatnią deską ratunku?

Ostatnią deską ratunku dla mieszkańców może okazać się Budżet Obywatelski, chociaż trudno oczekiwać, by podjęta przez gdyńskich urzędników decyzja została zmieniona. Tym bardziej, że ci uważają, że konsultacje zostały przeprowadzone, a przebudowa pozwoli w końcu udrożnić ulicę. Mieszkańcy ul. Necla złożyli do BO projekt, który przewiduje... odwrócenie remontu.

- Przygotowaliśmy projekt zmian w planie remontu ulicy, który spełnia potrzeby mieszkańców - słyszymy. - Projekt zakłada odzyskanie ok. 612 m2 cennych terenów zielonych, poprzez redukcję niepotrzebnych 34 miejsc postojowych, a w tych miejscach nasadzenia krzewów, nasadzenia nowych 10 drzew wzdłuż drogi, a także utworzenie nowych 4 postojów rowerowych przy budynkach mieszkalnych. Miejsca postojowe dla samochodów (których, jak już wiemy, nie potrzeba zbyt wiele) mogą być usytuowane wzdłuż jezdni, która jest wystarczająco szeroka, aby pomieścić parkujące samochody i znikomy ruch samochodowy.

https://gdynia.zetwibo.pl/projekt/1624

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Co rozumiemy z tej sprawy:

-obszerna dokumentacja potrzebna do zrealizowania inwestycji została przez UM przygotowana zgodnie z obowiązującym prawem.

- na gołe oko widać, że łamane jest prawo przez wykonawcę MTM. Ustawa w dokumentacji także wspomina o podleganiu karze.

- do dziś, to malutkie odeseczkowanie nie jest wykonane we wszystkich częściach inwestycji choć podobno Pan ogrodnik miasta mówi inaczej

- gdyby taki spór prywatny był w sądzie cywilnym, strony musialaby przedstawic pisemny protokół z załączeniem dokumentacji oraz podpisami.

- czy taki dokument przygotuje UM i ktoś osobiście weźmie odpowiedzialność? Oczywiście, że nie. Słowo urzędnika jest święte jak pana Rydzyka. I wszystko wskazuje na to, że "tak " było umówione.

- skoro władze /urzędnicy nie dbają o przestrzeganie prawa to logiczna jest arogancja firmy MTM , która również nie poniesie żadnych konsekwencji.

I co ma myśleć mieszkaniec, obywatel?

Jak ja, podatnik Gdyni mam się stosować do prawa ustanawianego przez lokalny samorząd?

Taaak, nie znam nikogo i nie mam kogo po pleckach poklepać.

Jako "dziecko PRL-u " doskonale rozumiem mechanizm. I wielkie rozżalenie mam, że tak zacna Gdynia właśnie takim sposobem się "rozwija".

I na sam koniec: miasto nie jest wasza własnością. Macie szanowni urzędnicy dbać o przestrzeganie prawa umowy w przetargu publicznym jakby to były wasze własne, prywatne działki i domy. I wy sami też zgodnie z obietnicą swoje obowiązki sumiennie wykonywać.

Dodaj ogłoszenie