Wdowa, jej syn Leon i robótki ręczne

  Wdowa, jej syn Leon i robótki ręczne

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na dużej scenie teatru Wybrzeże "Matka" Stanisława Ignacego Witkiewicza. W roli tytułowej Dorota Kolak. Za tę rolę została obsypana nagrodami. Dorota Kolak na trójmiejskich deskach zagrała ponad 70 ról, jednak ta była szczególnie trudna.
  Aktorka zalicza ją do pięciu najważniejszych w swojej karierze. Spektakl wyreżyserował Grzegorz Wiśniewski. Witkacy należał do najbardziej niepokornych twórców minionego stulecia, Wiśniewski natomiast jest jednym z najbardziej niepokornych reżyserów-eksperymentatorów.

  To zderzenie niepokornych dało zaskakujący efekt. Historia Leona, jego skomplikowanej relacji z matką, przypomina sytuację dzisiejszych rodziców i dzieci - pierwszych, obawiających się samotności, drugich, odrzucających reguły funkcjonowania dorosłych, a tym samym życie w ogóle.

  "Matkę" wypełnioną sarkastycznym i zgryźliwym humorem Witkacy napisał w 1924 roku. W warstwie fabularnej to parodia psychologicznego dramatu rodzinnego. Janina Węgorzewska, tytułowa Matka, podstarzała i zrujnowana wdowa-arystokratka zarabia na życie ręcznymi robótkami. Utrzymuje dwudziestokilkuletniego syna Leona - filozofa, myśliciela wieszczącego koniec cywilizacji.

  "To sztuka wyjątkowo przykra", Witkacy mówił "niesmaczna" - notował Jan Błoński. - "Rzadko trafiają się utwory, w których wszystkie ludzkie uczucia - a już zwłaszcza te najświętsze - zostałyby równie radykalnie wydrwione. Niestety, to ostatnie spektakle. "Matka" schodzi z afisza. Premiera miała miejsce 24.10. 2003 roku. GA

  Matka
  Stanisław Ignacy Witkiewicz
  reż. Grzegorz Wiśniewski
  Gdańsk. 7-8.01. Teatr Wybrzeże, Targ Węglowy.
  Godz. 19. Bilety: 18-30 zł

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo