Wcześniejsza emerytura dla kobiet i mężczyzn w wieku 53 i 58 lat? Staż pracy ma być kluczowy dla ZUS. Prezydent chce zmian [27. 1. 2020 r.]

TK

Wideo

Zobacz galerię (8 zdjęć)
Wcześniejsza emerytura w wieku 53 lat? Znacznie młodsi pracownicy będą mogli przejść na emeryturę. Ważny jest jednak staż pracy, który trzeba umiejętnie przeliczyć. Kobiety zasługują na wcześniejszą emeryturę od 53. roku życia. Ale mężczyźni także mają szanse na wcześniejsza emeryturę. I dla mężczyzn wcześniejsza emerytura powinna obowiązywać od 58. roku życia. Propozycję wprowadzenia wcześniejszej emerytury zapowiada prezydent Andrzej Duda oraz związkowcy i PiS. Prezydent Duda złożył ważną deklarację. Oznacza ona, że prawo do wcześniejszej emerytury powinno objąć młodszych pracowników, zarówno kobiety jak i mężczyzn, po przeliczeniu stażu pracy. Niewątpliwie przejście na emeryturę w wieku 53 lat to chwytliwe hasło, za którym kryje się pomysł, do którego wrócił PiS tuż przed wyborami. Jak dostać emeryturę wcześniej? Dla kogo wcześniejsza emerytura? Wszystko zależy od stażu pracy w zawodzie, który po prostu trzeba starannie policzyć. Ale to może też być pułapka, bo po krótkim okresie składkowym emerytura nie będzie zbyt wysoka. Tak więc, czy to się opłaci?

Emerytura w wieku 53 lat dla kobiet?

Rząd przed wyborami parlamentarnymi wrócił nieoczekiwanie z tematem wcześniejszej emerytury. A obecnie hasło wcześniejszych emerytur od 53. roku życia podchwytują związki zawodowe i przekonują, że osoby, które np. rozpoczęły pracę w wieku 18 lat, powinny mieć prawo do skorzystania z wcześniejszej emerytury. Jak pisze "Gazeta Wyborcza" PiS ma propozycję dla nauczycieli oraz pozostałych grup zawodowych. Szczególnie gorące nastroje panują w szkolnictwie, ze względu na tegoroczny strajk i powszechne niezadowolenie z niewywiązania się rządu z zobowiązań względem tej grupy zawodowej.

Wcześniejsza emerytura

Co obiecuje im PiS?

  • wcześniejszą emeryturę uzależnioną od stażu pracy,
  • przy 30-letnim stażu pracy i 20 latach "przy tablicy" mogliby przejść na emeryturę bez względu na wiek,
  • inna opcja to wcześniejsza emerytura dla nauczycieli, którzy zatrudnieni w szkole byli co najmniej na pół etatu przez 25 lat, w tym 25 lat w szkolnictwie specjalnym.

Zobaczcie koniecznie

Wcześniejsza emerytura dla pozostałych grup zawodowych

W sferze rozważań rządu jest powrót do prac nad projektem prezydenta Andrzeja Dudy, który zakładał możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, która zależna byłaby od wypracowanego stażu pracy.

Bez względu na wiek, przejść na emeryturę można by było:

  • po 40 latach pracy w wypadku mężczyzn,
  • po 35 latach pracy w wypadku kobiet.

Praca za granicą a emerytura: 26.01.2020. Sprawdź, po ilu la...

Co to oznacza? Jeśli mężczyzna rozpocząłby pracę w wieku 18 lat, to na emeryturę mógłby przejść w wieku 58 lat.

W analogicznej sytuacji kobieta na wcześniejszą emeryturę mogłaby przejść mając 53 lata.

Emerytura: Nowa propozycja prezydenta RP Andrzeja Dudy

Prawo do emerytury po 35 i 40 latach pracy - za taką zmianą opowiadają się związki zawodowe i pracodawcy. Propozycję ma przedstawić prezydent, w czasie kampanii wyborczej.

Na emeryturę będą mogły przejść kobiety, które przepracowały 35 lat i mężczyźni z 40-letnim stażem. Uzależnienie wieku emerytalnego od staż pracy od lat postuluje NSZZ Solidarność i OPZZ.

Gotowość do rozmów w tej sprawie deklarują też Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan. Taka zapowiedź padła podczas wtorkowego posiedzenia zespołu ubezpieczeń społecznych w Radzie Dialogu Społecznego

Jak pisze "Rzeczpospolita", projekt zmian w systemie emerytalnym ma być jednym z postulatów wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy.

Jaki jest aktualny wiek emerytalny w Polsce?

Obecnie wiek emerytalny w Polsce jest zróżnicowany ze względu na płeć i wynosi: 

  • 60 lat w przypadku kobiet, 
  • 65 lat w przypadku mężczyzn.

Nie przegapcie

W latach 2013–2017 wiek emerytalny w Polsce był jednakowy dla wszystkich i wynosił 67 lat, co w przypadku mężczyzn skutkowało wydłużeniem okresu aktywności zawodowej zaledwie o 2 lata, jednak dla kobiet był to drastyczny wzrost aż o 7 lat. Od października 2017 roku powrócono go do wcześniejszej wersji, obowiązującej do dzisiaj.

Rodzaje wieku emerytalnego

Wiek emerytalny w Polsce można podzielić na powszechny oraz obniżony. Powszechny wiek emerytalny to określony odgórnie wiek obowiązujący w podziale na płeć – 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn. Obniżony wiek emerytalny ma zastosowanie dla grup zawodowych wykonujących pracę w szczególnie niebezpiecznych i trudnych warunkach. Zwykle jest on niższy od wieku powszechnego o 5 do 15 lat i wynika to z przepisów szczególnych dotyczących danych grup zawodowych.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Materiał oryginalny: Wcześniejsza emerytura dla kobiet i mężczyzn w wieku 53 i 58 lat? Staż pracy ma być kluczowy dla ZUS. Prezydent chce zmian [27. 1. 2020 r.] - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6,113

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

40

40 lat składek i ktoś głupio pisze że krótki okres składkowy to jest chore więc po co to wprowadzać w polsce lepiej na zasiłkach siedzieć bo jak ktoś zapiepsza to go po tyłku lepiej być nierobem

l
ludwik

Zbliżają się wybory. Łże jak bura suka.

G
Gość
27 stycznia, 20:32, Gość:

Nigdy bym nie pomyślał że może być tyle ciemniaków w średnim wieku. Morawiecki jednak wiedział co mówi

27 stycznia, 21:20, Gość:

To przecież o tobie mówił!Wiedział że myślenie nie jest twoją mocną stroną!! Nie stresuj się na starość ci się rozjaśni i będzie dobrze!!!

Różnica jest taka: ja wiem że 35,40 to utopia a ty stary i głupi wierzysz w bajki isię nakręcasz. Zobaczymy kogo du.... pa zaboli od spadnięcia z obłoków

S
Smutne
27 stycznia, 20:10, Ka:

Dziś byłam na cmentarzu. Rocznica śmierci ojca. Specjalnie patrzyłam na średnia wieku ludzi którzy odchodzą. I taka ciekawostka przeważnie to jest 65,66 lat. Jest też garstka długowiecznych. I bardzo młodzi ludzie, zaduma łam się nad grobem 19 latka. Była szarfą z napisem pamiętamy przyjaciele. I tak pomyślałam że po 60 tce to już z górki, niewiele zostało. Nie wykorzystacie swoich składek. I o to chodzi. Rządzącym. Kłóćcie się dalej, sorry ale taka przyszłość nas czeka

Też mam takie przemyślenia. Umierają coraz młodsi. Nie wiem skąd podają że nasze życie się wydłuża. Może trzeba by odświerzyć statystykę.

G
Gość
27 stycznia, 20:32, Gość:

Nigdy bym nie pomyślał że może być tyle ciemniaków w średnim wieku. Morawiecki jednak wiedział co mówi

To przecież o tobie mówił!Wiedział że myślenie nie jest twoją mocną stroną!! Nie stresuj się na starość ci się rozjaśni i będzie dobrze!!!

G
Gość

Nigdy bym nie pomyślał że może być tyle ciemniaków w średnim wieku. Morawiecki jednak wiedział co mówi

G
Gość
27 stycznia, 11:38, Gość:

Witam jak ma być emerytura mniejsza po 35lat pracy chore...kiedyś było od wieku przepracował eś 10 lat i była emerytura...szok.pracuję ponad 35 lat urodziłam 4 dzieci to co mam padnąć czas najwyższy że od lat pracy będzie emerytura ...niech każdy młody człowiek weźmie się uczciwie do pracy...a nie patrzy na państwo bo da .ijak ma ręce zdrowe to niechpracuje...a nie patrzy na starszych to co to my uczciwi mamy zaraz iść na cmentarz całe życie zabierają mi na różne składki i ja muszę żyć ..wegetowac.

27 stycznia, 13:03, Gość:

A kogo to obchodzi. Jest ustawa 60,65 i wszystko. Mam to gdzieś ale gdyby się miało coś zmienić to napewno nie 35,40 a przynajmniej 43,43 i 61 lat życia

27 stycznia, 14:21, Gość:

A ty mierny człowieku ile przepracowałeś, że masz tyle do proponowania w tej sprawie. Pewnie mało i bujasz w obłokach.

27 stycznia, 15:42, Gość:

A ty mierny człowieku Ja nie proponuję bo nie mam takich uprawnień tylko wskazuję polskie realia bo zbyt wysoko bujacie w obłokach i im wyżej będziecie się bujać tym boleśniejszy będzie upadek na du... pę po wyborach. A jeśli tak bardzo cię interesuje ile lat pracy mam za sobą to powiem Ci kocie przebrzydły że niewiele mniej niż Ty życia i......... nie warto z cieciem dyskutować

27 stycznia, 17:41, Gość:

Idź do dobrego specjalisty prostaku

Tobie głupi naiwniaku nawet Albrecht Friedländer by nie pomógł

K
Ka

Dziś byłam na cmentarzu. Rocznica śmierci ojca. Specjalnie patrzyłam na średnia wieku ludzi którzy odchodzą. I taka ciekawostka przeważnie to jest 65,66 lat. Jest też garstka długowiecznych. I bardzo młodzi ludzie, zaduma łam się nad grobem 19 latka. Była szarfą z napisem pamiętamy przyjaciele. I tak pomyślałam że po 60 tce to już z górki, niewiele zostało. Nie wykorzystacie swoich składek. I o to chodzi. Rządzącym. Kłóćcie się dalej, sorry ale taka przyszłość nas czeka

43lata składowej
27 stycznia, 9:50, Gość:

Ograniczyć patologiczne emerytury uprzywilejowane ,wprowadzić emerytury stażowe!!!Zniknie problem wypłacalność zus!System emerytalny będzie sprawiedliwszy!Czy to aż tak wiele????!

27 stycznia, 10:09, Gość:

35,40 to też patologia

27 stycznia, 10:17, Gość:

Oczywiście powinno być 40/40

27 stycznia, 10:20, Gość:

Najmniej 45,45

27 stycznia, 10:45, Gość:

Nic nie zrozumiałeś!!Ty i tobie podobni mogliby pracować do kiedy siły starczy!!! Wtedy miałbyś wysoką emeryturę. Są jednak tacy których kapitał w zus pozwala na emeryturę wyższą od minimalnej.Emerytura stażowa dałaby możliwość wyboru Tobie i innym!!!Oczywiście z obecną patologią /40 letni emeryci/ należy walczyć!

27 stycznia, 13:07, Gość:

Gdyby był wybór to byłby rozpiźdz... iaj

Dlaczego tak mówisz,że rozpiź..aj,jeśli masz dobrą pracę,zdrowie jako takie, z milion w zapisie ZUS, to raczej będziesz pracował do 65,lub dłużej, bo co roku przyszła emerytura Ci wzrasta ca. 600, 700,a nawet 800zeta rocznie, to może być niezła emka.....ja niestety tak nie mam i ledwo nogi za sobą ciągnę i akceptuję nawet te 3 tysie które wychodzą z wyliczenia

G
Gość

Jak najszybciej powinni zabrać wszystkie plusy, bo młodzi już są rozpasani do granic wytrzymałości- nie chce im się pracować-widać to wszędzie-na ulicach itp.

G
Gość
27 stycznia, 11:38, Gość:

Witam jak ma być emerytura mniejsza po 35lat pracy chore...kiedyś było od wieku przepracował eś 10 lat i była emerytura...szok.pracuję ponad 35 lat urodziłam 4 dzieci to co mam padnąć czas najwyższy że od lat pracy będzie emerytura ...niech każdy młody człowiek weźmie się uczciwie do pracy...a nie patrzy na państwo bo da .ijak ma ręce zdrowe to niechpracuje...a nie patrzy na starszych to co to my uczciwi mamy zaraz iść na cmentarz całe życie zabierają mi na różne składki i ja muszę żyć ..wegetowac.

27 stycznia, 13:03, Gość:

A kogo to obchodzi. Jest ustawa 60,65 i wszystko. Mam to gdzieś ale gdyby się miało coś zmienić to napewno nie 35,40 a przynajmniej 43,43 i 61 lat życia

27 stycznia, 14:21, Gość:

A ty mierny człowieku ile przepracowałeś, że masz tyle do proponowania w tej sprawie. Pewnie mało i bujasz w obłokach.

27 stycznia, 15:42, Gość:

A ty mierny człowieku Ja nie proponuję bo nie mam takich uprawnień tylko wskazuję polskie realia bo zbyt wysoko bujacie w obłokach i im wyżej będziecie się bujać tym boleśniejszy będzie upadek na du... pę po wyborach. A jeśli tak bardzo cię interesuje ile lat pracy mam za sobą to powiem Ci kocie przebrzydły że niewiele mniej niż Ty życia i......... nie warto z cieciem dyskutować

Idź do dobrego specjalisty prostaku

G
Gość
27 stycznia, 11:38, Gość:

Witam jak ma być emerytura mniejsza po 35lat pracy chore...kiedyś było od wieku przepracował eś 10 lat i była emerytura...szok.pracuję ponad 35 lat urodziłam 4 dzieci to co mam padnąć czas najwyższy że od lat pracy będzie emerytura ...niech każdy młody człowiek weźmie się uczciwie do pracy...a nie patrzy na państwo bo da .ijak ma ręce zdrowe to niechpracuje...a nie patrzy na starszych to co to my uczciwi mamy zaraz iść na cmentarz całe życie zabierają mi na różne składki i ja muszę żyć ..wegetowac.

27 stycznia, 13:03, Gość:

A kogo to obchodzi. Jest ustawa 60,65 i wszystko. Mam to gdzieś ale gdyby się miało coś zmienić to napewno nie 35,40 a przynajmniej 43,43 i 61 lat życia

27 stycznia, 14:10, Gość:

Twoje zdanie nikogo nie obchodzi i mam go gdzieś! A dla ciebie 55 stażu i 71 lat życia!!!Ktoś przecież musi utrzymywać 40 letnich emerytów!!

Zostaniesz napewno jeszcze długo wśród utrzymujących 40 letnich emerytów. Od tego się nie wywiniesz chyba że

G
Gość
27 stycznia, 11:38, Gość:

Witam jak ma być emerytura mniejsza po 35lat pracy chore...kiedyś było od wieku przepracował eś 10 lat i była emerytura...szok.pracuję ponad 35 lat urodziłam 4 dzieci to co mam padnąć czas najwyższy że od lat pracy będzie emerytura ...niech każdy młody człowiek weźmie się uczciwie do pracy...a nie patrzy na państwo bo da .ijak ma ręce zdrowe to niechpracuje...a nie patrzy na starszych to co to my uczciwi mamy zaraz iść na cmentarz całe życie zabierają mi na różne składki i ja muszę żyć ..wegetowac.

27 stycznia, 13:03, Gość:

A kogo to obchodzi. Jest ustawa 60,65 i wszystko. Mam to gdzieś ale gdyby się miało coś zmienić to napewno nie 35,40 a przynajmniej 43,43 i 61 lat życia

27 stycznia, 14:21, Gość:

A ty mierny człowieku ile przepracowałeś, że masz tyle do proponowania w tej sprawie. Pewnie mało i bujasz w obłokach.

A ty mierny człowieku Ja nie proponuję bo nie mam takich uprawnień tylko wskazuję polskie realia bo zbyt wysoko bujacie w obłokach i im wyżej będziecie się bujać tym boleśniejszy będzie upadek na du... pę po wyborach. A jeśli tak bardzo cię interesuje ile lat pracy mam za sobą to powiem Ci kocie przebrzydły że niewiele mniej niż Ty życia i......... nie warto z cieciem dyskutować

G
Gość
27 stycznia, 11:38, Gość:

Witam jak ma być emerytura mniejsza po 35lat pracy chore...kiedyś było od wieku przepracował eś 10 lat i była emerytura...szok.pracuję ponad 35 lat urodziłam 4 dzieci to co mam padnąć czas najwyższy że od lat pracy będzie emerytura ...niech każdy młody człowiek weźmie się uczciwie do pracy...a nie patrzy na państwo bo da .ijak ma ręce zdrowe to niechpracuje...a nie patrzy na starszych to co to my uczciwi mamy zaraz iść na cmentarz całe życie zabierają mi na różne składki i ja muszę żyć ..wegetowac.

27 stycznia, 13:03, Gość:

A kogo to obchodzi. Jest ustawa 60,65 i wszystko. Mam to gdzieś ale gdyby się miało coś zmienić to napewno nie 35,40 a przynajmniej 43,43 i 61 lat życia

A ty mierny człowieku ile przepracowałeś, że masz tyle do proponowania w tej sprawie. Pewnie mało i bujasz w obłokach.

G
Gość
27 stycznia, 11:38, Gość:

Witam jak ma być emerytura mniejsza po 35lat pracy chore...kiedyś było od wieku przepracował eś 10 lat i była emerytura...szok.pracuję ponad 35 lat urodziłam 4 dzieci to co mam padnąć czas najwyższy że od lat pracy będzie emerytura ...niech każdy młody człowiek weźmie się uczciwie do pracy...a nie patrzy na państwo bo da .ijak ma ręce zdrowe to niechpracuje...a nie patrzy na starszych to co to my uczciwi mamy zaraz iść na cmentarz całe życie zabierają mi na różne składki i ja muszę żyć ..wegetowac.

27 stycznia, 13:03, Gość:

A kogo to obchodzi. Jest ustawa 60,65 i wszystko. Mam to gdzieś ale gdyby się miało coś zmienić to napewno nie 35,40 a przynajmniej 43,43 i 61 lat życia

Twoje zdanie nikogo nie obchodzi i mam go gdzieś! A dla ciebie 55 stażu i 71 lat życia!!!Ktoś przecież musi utrzymywać 40 letnich emerytów!!

Dodaj ogłoszenie