MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wchodzi ustawa o biogazowniach rolniczych. Ruszyły bezpłatne warsztaty dla rolników

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Szacunki oparte na surowcach z rolnictwa w Polsce wskazują na możliwość pozyskania ponad 7,8 mld metrów sześciennych biogazu rolniczego rocznie (2000 MW). Na zdjęciu biogazownia w Rybołach na Podlasiu.
Szacunki oparte na surowcach z rolnictwa w Polsce wskazują na możliwość pozyskania ponad 7,8 mld metrów sześciennych biogazu rolniczego rocznie (2000 MW). Na zdjęciu biogazownia w Rybołach na Podlasiu. Andrzej Zgiet
Ułatwienia w uruchamianiu biogazowni na wsiach mają zwiększyć liczbę stabilnych źródeł energii odnawialnej w Polsce. Projekt ustawy jest w sejmie, ale rolnicy mogą się już zapisywać na warsztaty na temat wykorzystania odchodów zwierzęcych do produkcji energii elektrycznej i biogazu.

W rejestrze wytwórców biogazu rolniczego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest 125 podmiotów, w tym sześć na Kujawach i Pomorzu (Mełno, Rypin, Liszkowo, Wąpielsk, Radojewice, Buczek).

Jest pilna potrzeba zwiększenia liczby stabilnych źródeł energii odnawialnej

Liczba biogazowi powinna rosnąć, czemu ma się przysłużyć projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu, który jest po drugim czytaniu w sejmie. - Przygotowana ustawa odpowiada na pilną potrzebę zwiększenia liczby stabilnych, sterowalnych i odpornych na zmienne uwarunkowania meteorologiczne i czynniki zewnętrzne instalacji odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym – czytamy w uzasadnieniu projektu. - Przyjmuje się, że biogazownie rolnicze mogą produkować energię nawet przez 8 000 godzin rocznie (90 proc. czasu), w przeciwieństwie do innych instalacji OZE, których sprawność energetyczna waha się od 10 do 30 proc. W świetle aktualnej sytuacji geopolitycznej i w dobie kryzysu energetycznego, zwiększanie udziału stabilnych i niezależnych od zewnętrznych dostawców energii instalacji jest szczególnie istotne.

Ułatwienia dotyczą procedur administracyjnych w procesie inwestycyjnym (warunki zabudowy, projekt budowlany, przyłączenie do sieci) oraz korzystania z substratu i produktów pofermentacyjnych.

Celem projektu ustawy jest m. in. wykorzystanie potencjał obszarów wiejskich.

- Zajmują niemal 93 proc. powierzchni Polski i mieszka na nich lub prowadzi działalność około 30 proc. wszystkich odbiorców energii - czytamy w uzasadnieniu. - Nie można zapominać, że Polska dysponuje dużym potencjałem surowcowym w zakresie produkcji biogazu, w szczególności produktów ubocznych i odpadowych z produkcji rolnej i przetwórstwa rolno-spożywczego. Dotychczasowe szacunki, oparte jedynie na surowcach z rolnictwa, wskazywały na możliwość pozyskania ponad 7,8 mld metrów sześciennych biogazu rolniczego rocznie (2000 MW).

Proponuje się, aby ustawa weszła w życie w tym roku, 30 dni od dnia ogłoszenia. W związku z tym Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza rolników na bezpłatne warsztaty poświęcone wykorzystaniu odchodów zwierzęcych do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w mikrobiogazowniach rolniczych. Wśród zagadnień: rodzaje mikrobiogazowni, schemat działania instalacji, dobór instalacji do odpadów w danym gospodarstwie, aspekty prawne, koszty i okres zwrotu inwestycji, źródła finansowania, możliwości zagospodarowania pofermentu, a także zwiedzanie mikrobiogazowni rolniczej.

KOWR przedstawił harmonogram warsztatów organizowanych w kraju i nie ma w nim województwa kujawsko-pomorskiego. - Wybraliśmy regiony, w których zainteresowane warsztatami było największe. Zainteresowani rolnicy z Kujaw i Pomorza mogą się zapisać na warsztaty w najbliższych im lokalizacjach – wyjaśnia KOWR.
Zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie internetowej KOWR.

Terminy warsztatów o mikrobiogazowniach

  • 31.05.2023 r. - woj. wielkopolskie, Nowa Wieś
  • 01.06.2023 r. - woj. dolnośląskie, Kamieniec Ząbkowicki
  • 21.06.2023 r. - woj. podlaskie, Pokaniewo
  • 22.06.2023 r. - woj. mazowieckie, Bombalice
  • 27.06.2023 r. - woj. podlaskie, Ruda
  • 29.06.2023 r. - woj. warmińsko-mazurskie Butryny, k. Olsztyna
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska