Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waży się los ponad 250 studentów WHSZ

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Władzom WHSZ zależy na tym, aby studenci mogli bezkolizyjnie kontynuować kształcenie na wybranym kierunku
Władzom WHSZ zależy na tym, aby studenci mogli bezkolizyjnie kontynuować kształcenie na wybranym kierunku Krzysztof Piotrkowski
Rada nadzorcza PARR będzie dziś (poniedziałek) dyskutować o partnerze dla WHSZ.

Oferty dla Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania są dwie: niepubliczna Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku i publiczna słupska Akademia Pomorska. W miniony wtorek stosunkiem głosów 6 do 4 Senat WHSZ wybrał na przyszłego partnera uczelni WSB w Gdańsku. Jednak jego decyzja jest tylko rekomendacją dla założyciela - w wypadku WHSZ jest nim Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego, która w 1995 roku tę uczelnię założyła.

Jak się dowiedzieliśmy, już w piątek pięcioro członków RN PARR otrzymało pisemne oferty obu zainteresowanych uczelni, które chcą się połączyć z WHSZ. Część członków RN PARR jest tym zdziwiona, bo już w grudniu ub. roku ten organ spółki rekomendował zarządowi PARR ofertę WSB, która wówczas była jedyna.

- WSB to uczelnia, która ma dobrą markę i cieszy się uznaniem na rynku wyższego szkolnictwa zawodowego. Dlatego rekomendowaliśmy tę ofertę zarządowi PARR. Oczekiwaliśmy tylko od oferenta sprecyzowania gwarancji wobec WHSZ. Liczę, że je otrzymamy - mówi dr Bartosz Fieducik, w radzie nadzorczej PARR reprezentuje Słupsk.

Opinie wyrażą też przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, Koszalina oraz rządu. Nie wiadomo, czy wszyscy opowiedzą się za przekazaniem uprawnień WHSZ uczelni z Gdańska, bo głos zabrało także Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego.

Wicepremier chce pomóc nową ustawą. Rząd pracuje nad ułatwieniami w łączeniu uczelni wyższych

W dyskusję nad wyborem przyszłego partnera dla WHSZw minionym tygodniu włączył się Piotr Müller, były kandydat na posła PiS ze Słupska, który obecnie jest doradcą politycznym Jarosława Gowina, wicepremiera i zarazem ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

W liście internetowym , który skierował do naszej redakcji, poinformował, że w związku z informacjami dotyczącymi potencjalnego przyłączenia Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania w Słupsku (uczelni niepublicznej) do Akademii Pomorskiej oraz brakiem takiej możliwości przy obecnym stanie prawnym, w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczęły się prace nad opracowaniem przepisów umożliwiających przyłączanie uczelni niepublicznych do uczelni publicznych.

„W przypadku przyjęcia przepisów przez Sejm RP w ciągu kilku miesięcy może zaistnieć prawna możliwość połączenia słupskich uczelni - podkreśla Müller.

- Jednocześnie informuję, że przekazałem panu wicepremierowi, ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławowi Gowinowi informację o obecnej sytuacji naszych uczelni, doradzając możliwie szybkie przyjęcie przepisów - np. wraz z przygotowywaną przez nas nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, która ma zdjąć liczne obciążenia biurokratyczne z polskich uczelni - dodaje Müller.

- To są tylko obietnice i nie wiadomo, czy uda się je szybko zrealizować - komentuje Emilia Michalska, kanclerz Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, która także jest zainteresowana przejęciem WHSZ.

Jednocześnie podkreśla, że WSB w Gdańsku jako jedyna w województwie ma już doświadczenie w procesie konsolidacyjnym. - W 2013 r. włączyliśmy w swoje struktury Szkołę Wyższą Prawa i Dyplomacji w Gdyni. Istotne jest także, że WSB w swojej ofercie kształcenia ma kierunek zarządzanie. Gwarantuje to bezproblemową kontynuację nauki dla ponad 250 studentów WHSZ - przypomina kanclerz Michalska.

Podstawą prawną do ewentualnego przejęcia WHSZ przez WSB w Gdańsku jest ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z jej artykułem 25 a, ust. 1, w przypadku połączenia uczelni niepublicznych nowo powstała uczelnia wstępuje w prawa i obowiązki łączonych uczelni, w tym w prawa i obowiązki nabyte przez te uczelnie na podstawie decyzji ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. Natomiast art. 18 ust. 1 tejże ustawy przewiduje, że utworzenie publicznej uczelni akademickiej, jej likwidacja oraz połączenie z inną uczelnią publiczną następują w drodze ustawy. Nie przewiduje się możliwości połączenia uczelni publicznej z niepubliczną.

Popularne na GP24. Zobacz:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Waży się los ponad 250 studentów WHSZ - Głos Pomorza

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki