WAŻNE: Sanepid potwierdza: groźne bakterie coli w Dębogórzu....

  WAŻNE: Sanepid potwierdza: groźne bakterie coli w Dębogórzu. Skażona woda też w Kosakowie i Pierwoszynie!

  K. Hoffmann

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Osiedle Harmony w Dębogórzu
  1/3
  przejdź do galerii

  Osiedle Harmony w Dębogórzu ©Mat. Gratka.pl

  Państwowa Stacja Sanitarno-Epiedemiologicznej w Pucku potwierdza: niebezpieczne bakterie w kranach na osiedlu Harmony w Dębogórzu są obecne. Dodatkowo wykryto tzw. paciorkowce kałowe. Woda nie nadaje się do picia także w Kosakowie i Pierwoszynie. Sołtysi od dzisiaj do poniedziałku będą rozdawać baniaki.

  AKTUALIZACJA, piątek 13.07.2018 r., godz. 14:30


  Gmina Kosakowo wydała oświadczenie w świetle nowych faktów związanych ze skażeniem wody przy osiedlu Harmony w Dębogórzu. Czytamy w nim, że woda w kranach podłączonych do hydroforni Kosakowo i Dębogórze nie nadaje się do spożywania, ale jedynie do spłukiwania sanitariatów. Powołano sztab kryzysowy, w składzie którym znaleźli się: wójt Jerzy Włudzik, jego zastępca Marcin Majek, pełnomocnik wójta ds.
  zarządzania kryzysowego Bogdan Kasprowicz, kierownik działu administracyjno-technicznego PUK PEKO Kazimierz Wasik, a także kierownik referatu ds. gospodarki komunalnej, rolnictwa i ochrony środowiska Anna Browarczyk. Pięcioosobowa komisja m.in. koordynuje akcję dostarczania do mieszkańców tej części gminy Kosakowo wody pitnej. 6-litrowe baniaki będą dostępne na pewno przez najbliższe cztery dni. Pobierać je można w czterech punktach:

  1) Sołectwo Kosakowo - u sołtysa Andrzeja Śliwińskiego ul. Nad Stawem 6,
  2) Sołectwo Kosakowo - skrzyżowanie ulic Astrowej i Słoniecznikowej,
  3) Sołectwo Pierwoszyno - u sołtysa Ewy Purskiej ul. Kaszubska 49, oraz u radnej Wiktorii Śliwińskiej ul. Kaszubska 32
  4) Sołectwo Dębogórze – osiedle Harmony- na wjeździe przy terenach zielonych.

  Godziny odbiorów:


  piątek 13.07.2018 godz. 18:00 - 20:00,
  sobota 14.07.2018 godz. 15:00 - 17:00,
  niedziela 15.07.2018 godz. 15:00 - 17:00,
  poniedziałek 16.07.2018 godz. 15:00 - 17:00

  W dystrybucji wody - szczególnie osobom starszym - pomogą strażacy, a nad procedurą czuwać będzie Straż Gminna. Skąd tak dziwne pory rozdawania wody? Po pierwsze - sołtysi pracują, a po drugie: gmina natknęła się na problem z zamówieniem tak dużej ilości dystrybutorów w małym odstępie czasu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że średni przydział dzienny na jednego mieszkańca to 3 litry.

  Po otrzymaniu oficjalnego pisma z puckiego sanepidu do pracy wzięło się Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „PEKO” Spółka z o.o., czyli główny zleceniodawca badań. Pracownicy spółki zajęli się oczyszczaniem wody w studniach głębinowych wraz z sieciami.

  PSSE w Pucku


  ***
  Bakteria E. coli na osiedlu Harmony w Dębogórzu (lipiec 2018) postawiła na równe nogi mieszkańców części gminy Kosakowo. Problem z obecnością tzw. pałeczki okrężnicy w wodzie zgłosił zarządca nieruchomości, który na wniosek wspólnoty mieszkaniowej przeprowadził niezależne badania jakości tego, co płynie w ich kranach.

  Swoje próbki w środę 11.07.2018 pobrał pucki sanepid. Na jej wyniki z niecierpliwością czekano dwie doby. Już teraz wiadomo, że obecność niebezpiecznej bakterii to nie mit, a fakt.

  - Rzeczywiście nasze badania wykazały ponadnormatywne stężenie bakterii w wodzie na osiedlu w Dębogórzu - mówi Aleksandra Lange, kierownik Oddziału Higieny Komunalnej w PSSE w Pucku. - Będziemy podejmować stosowne kroki.

  WCZEŚNIEJ PISALIŚMY: Bakterie coli w kranach na osiedlu Harmony  Mało tego. Ekspertyza wyłoniła kolejny problem. Obok groźnych bakterii grupy coli w próbkach ujawniono enterokoki, potocznie zwanymi paciorkowcami kałowymi. Jeszcze w piątek 13.07.2018 zostanie wydana decyzja o tym, że woda absolutnie nie jest zdatna do spożycia. Kto jest temu winny?

  - Działania naprawcze musi podjąć PEKO, która jest odpowiedzialna za wodociągi. Spółka zostanie przez nas zobowiązana do uzdatnienia wody. Z tego co wiem, podjęli się czynności - dodaje insp. Lange. - My oczywiście pobierzemy kolejne próbki, aby rozszerzyć pole badań i zobaczyć inne osiedla.  Cała sytuacja nie jest do końca jasna. Jak podkreśla sanepid w Pucku woda podawana do sieci wodociągowej jest dobra. Inspektorzy zastanawiają się, czy decyzja o zakazie używania wody będzie swoim zakresem obejmowała tylko osiedle Harmony w Dębogórzu. Jest też koncepcja, by wyłączyć z użytkowania cały teren podłączony do tego wodociągu. Pewne jest, że przy ul. Sezamkowej jeszcze dzisiaj woda zostanie płukana z chlorem, by wyeliminować zagrożenie.

  - Obecnie skażenie jest na tyle duże, że wody nie można spożywać nawet po wcześniejszym jej przegotowaniu - mówią w puckim sanepidzie. - W związku z tym musi zostać uruchomione zastępcze źródło.  Zanieczyszczona woda w szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim

  źródło: TVN24

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego nie powiadomiono natychmiast mieszkańców

  Marko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Gmina dała ciała bo nie powiadomiła natychmiast o tym fakcie mieszkańców ludzie
  dowiadywali sie pocztą pantoflową - to skandal.
  Pytam po raz enty czy cmentarz nie ma związku z tym zatruciem...rozwiń całość

  Gmina dała ciała bo nie powiadomiła natychmiast o tym fakcie mieszkańców ludzie
  dowiadywali sie pocztą pantoflową - to skandal.
  Pytam po raz enty czy cmentarz nie ma związku z tym zatruciem przecież zlokalizowany jest nie cały kilometr od ujęcia wody w Kosakowie ,może wreszcie ktoś odpowiezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bogatemu to i kogut znosi złote "ale jaja"!

  AJB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To dziwne, bo u nas w Gdańsku dzięki światłym rządom Budynia miliony litrów goowna wylane do Motławy i Zatoki Gdańskiej nie tylko nie zatruły środowiska ale nawet ubogaciły faunę i florę w tych...rozwiń całość

  To dziwne, bo u nas w Gdańsku dzięki światłym rządom Budynia miliony litrów goowna wylane do Motławy i Zatoki Gdańskiej nie tylko nie zatruły środowiska ale nawet ubogaciły faunę i florę w tych akwenach o miliardy stworzonek o nazwie Escherichia coli czy innych salmonelli. To chyba przez to że tego Szczurka przez tyle lat wybieracie! A my Wam naszego Budynia, człowieka wielkich zasad i kryształowego charakteru za żadne, jak to mówi pewien prof. mgr z Bydgoszczu, "piniendze" nie oddamy! ;)))))zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mechelinki

  gdynianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Mechelinki tak samo mają skażoną wodę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skażona woda

  Łukasz z Gdynii Witomino (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A w Mechelinkach też jest skażona woda

  STUDIO BAŁTYCKIE

  ROZMOWY WIDEO - nie przegap!

  Studio Bałtyckie #14: Roman Kużel

  Studio Bałtyckie #14: Roman Kużel

  Studio Bałtyckie #13 Tyberiusz Narkowicz

  Studio Bałtyckie #13 Tyberiusz Narkowicz

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!