Nasza Loteria

Waterworks! Czyli owocna współpraca archeologa i programisty. Zarządzaj średniowiecznymi wodociągami w 16-bitach

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
materiały promocyjne
Starsi gracze z pewnością pamiętają grę "Plumber", której celem była szybka naprawa i rozbudowa rur wodociągowych. A gdyby tak pójść o krok dalej i zadbać o system wodociągowy rzeczywistego miasta - średniowiecznego Grudziądza? Taką grę zaproponowali niedawno naukowcy z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, którzy stworzyli ją w oparciu o swoje badania.

"Waterworks!" to darmowa komputerowa gra strategiczna, która powstała we współpracy z Mateuszem "sctripwelderem" Sokalszczukiem na bazie wyników badań historyczno-archeologicznych prowadzonych przez dr Wacława Kulczykowskiego na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Przedsięwzięcie to zostało sfinansowane ze środków Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę. Chociaż nie brzmi to szczególnie interesująco - nic bardziej mylnego.

To już druga bezpłatna i internetowa gra naukowa przygotowana w tym duecie. W 2015 r. Mateusz Sokalszczuk wraz z dr Kulczykowskim stworzyli grę "Excavate!". Bazowala na badaniach wykopaliskowych prowadzonych w Nowym Monasterzysku na terenie zniszczonego, XVII-wiecznego cmentarza ewangelickiego. Produkcja ta spotkała się z niezwykle entuzjastycznym odbiorem przez graczy z całego świata. Zanotowała blisko milion odsłon i zaprezentowano ją 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w czeskiej Jihlavie.

Wyprowadź Grudziądz z wieków ciemnych

Na pierwszy rzut oka grafika gry przywodzi na myśl klasyczną strategię z lat 80, zaś jej fabuła dotyczy średniowiecznego systemu doprowadzania wody do Grudziądza. Akcja rozpoczyna się krótko po powstaniu miasta a kończy wraz z nastaniem XIX w. i epoki rewolucji przemysłowej.

Grudziądz, miasto założone nad Wisłą, od początków swojego istnienia paradoksalnie zmagało się z trudnościami w dostępie do czystej wody pitnej. Ze względu na wyżynne położenie miasta, kopanie tradycyjnych studni czerpalnych było drogie, czasochłonne, a z czasem rakże niewystarczające. Problem niedostatku wody stał się argumentem do zastosowania w średniowiecznym Grudziądzu licznych, nowatorskich na skalę europejską rozwiązań technicznych, w tym prawdopodobnie pierwszego w państwie krzyżackim kunsztu wodnego.

Gra podzielona jest na kilka etapów, ściśle związanych z historią wody i wodociągów w Grudziądzu, okraszonych krótkimi opisami historycznymi. Jak tłumaczą twórcy "Waterworks!" - zadaniem gracza jest zaopatrywanie miasta w wodę, tak by nie brakowało jej żadnemu mieszczaninowi. W tym celu musi zatrudniać nosiwodów, rozbudowywać sieć wodociągów, rozwijać technologię i wprowadzać nowe wynalazki. Wszak wraz z rozwojem Grudziądza i rosnącą liczbą ludności konieczne jest stosowanie coraz bardziej skomplikowanych rozwiązań technicznych. Jako zarządzający procesem musimy więc dbać i kontrolować ich rozwój, jak również proces rekrutacji pracowników czy dbanie o reputację.

Gra "Waterworks!" jest dostępna w wersji polskiej i angielskiej.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki