"Waterworks!" to darmowa komputerowa gra strategiczna, która powstała we współpracy z Mateuszem "sctripwelderem" Sokalszczukiem na bazie wyników badań historyczno-archeologicznych prowadzonych przez dr Wacława Kulczykowskiego na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.
Przedsięwzięcie to zostało sfinansowane ze środków Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę. Chociaż nie brzmi to szczególnie interesująco - nic bardziej mylnego.
To już druga bezpłatna i internetowa gra naukowa przygotowana w tym duecie. W 2015 r. Mateusz Sokalszczuk wraz z dr Kulczykowskim stworzyli grę "Excavate!". Bazowala na badaniach wykopaliskowych prowadzonych w Nowym Monasterzysku na terenie zniszczonego, XVII-wiecznego cmentarza ewangelickiego. Produkcja ta spotkała się z niezwykle entuzjastycznym odbiorem przez graczy z całego świata. Zanotowała blisko milion odsłon i zaprezentowano ją 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w czeskiej Jihlavie.
Wyprowadź Grudziądz z wieków ciemnych
Na pierwszy rzut oka grafika gry przywodzi na myśl klasyczną strategię z lat 80, zaś jej fabuła dotyczy średniowiecznego systemu doprowadzania wody do Grudziądza. Akcja rozpoczyna się krótko po powstaniu miasta a kończy wraz z nastaniem XIX w. i epoki rewolucji przemysłowej.
Grudziądz, miasto założone nad Wisłą, od początków swojego istnienia paradoksalnie zmagało się z trudnościami w dostępie do czystej wody pitnej. Ze względu na wyżynne położenie miasta, kopanie tradycyjnych studni czerpalnych było drogie, czasochłonne, a z czasem rakże niewystarczające. Problem niedostatku wody stał się argumentem do zastosowania w średniowiecznym Grudziądzu licznych, nowatorskich na skalę europejską rozwiązań technicznych, w tym prawdopodobnie pierwszego w państwie krzyżackim kunsztu wodnego.
Gra podzielona jest na kilka etapów, ściśle związanych z historią wody i wodociągów w Grudziądzu, okraszonych krótkimi opisami historycznymi. Jak tłumaczą twórcy "Waterworks!" - zadaniem gracza jest zaopatrywanie miasta w wodę, tak by nie brakowało jej żadnemu mieszczaninowi. W tym celu musi zatrudniać nosiwodów, rozbudowywać sieć wodociągów, rozwijać technologię i wprowadzać nowe wynalazki. Wszak wraz z rozwojem Grudziądza i rosnącą liczbą ludności konieczne jest stosowanie coraz bardziej skomplikowanych rozwiązań technicznych. Jako zarządzający procesem musimy więc dbać i kontrolować ich rozwój, jak również proces rekrutacji pracowników czy dbanie o reputację.
Gra "Waterworks!" jest dostępna w wersji polskiej i angielskiej.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?