Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto uświadomić sobie, że Pomorze to najlepsze miejsce do życia, pracy i rozwoju [KOMENTARZ]

Mariusz Szmidka, redaktor naczelny
Archiwum
Pomorze, (a zwłaszcza Kaszuby) to dla mnie najlepsze miejsce do życia, pracy i rozwoju. Atutów widzę co niemiara.

Bliskość morza i lotniska, zespół portowy, znakomite skomunikowanie stolicy województwa z regionem i resztą kraju, niezwykła historia, liczne atrakcje, malownicze tereny i wspaniali ludzie identyfikujący się z miejscem swojego zamieszkania. Czasem warto sobie to uświadomić, dostrzec, docenić i dalej rozwijać. Nie może polityka psuć nam dobrego samopoczucia. Zróbmy wszystko, żeby to politycy czuli nasz oddech, naszą kontrolę, a przez to by nie mieli odwagi psuć, tylko poprawiać jakość naszego życia. Jeśli reformy to takie, które są z nami skonsultowane, i które odnawiają, usprawniają, rozwijają, a nie takie, które likwidują, psują czy cofają nas do czasów PRL.

To Pomorze najlepiej w Polsce wykorzystało środki unijne, które zostały i zostaną także w tej perspektywie finansowej przeznaczone na ważne inwestycje i projekty związane z ochroną środowiska, wsparcia dla edukacji, pomoc bezrobotnym oraz zagrożonym wykluczeniem społecznym.

Wreszcie to właśnie Pomorze jest atrakcyjnym miejscem inwestycji zagranicznych dla firm. A znakiem rozpoznawczym regionu jest skupienie tutaj znanych na całym świecie firm informatycznych, które zatrudniają tysiące ludzi. Wiele przedsiębiorstw co roku zwiększa swoje wyniki finansowe, realizując pokaźne inwestycje, wprowadzając innowacyjne produkty i usługi. Znakomicie rozwija się Pomorska Kolej Metropolitalna, która w marcu po raz pierwszy przewiozła rekordową liczbę 250 tysięcy pasażerów. Najbardziej popularne są trasy do Kartuz i Kościerzyny. To wszystko zasługuje na promocję i pokazywanie w kontekście najlepszych rozwiązań europejskich.

Dlatego niezbędne jest demonstrowanie tej naszej atrakcyjności, silnej tożsamości i identyfikacji z tą ziemią poprzez promowanie wielokulturowości Pomorza, tradycji i historii. Oczywiście nie można popaść w samozachwyt. Tylko zakasać rękawy i dalej wspierać budowanie społeczeństwa obywatelskiego, promować ideę samorządności, zachęcać ludzi do aktywności, włączać się w ważne inicjatywy.

Dla rozwoju naszego regionu kluczowe jest dalsze wywieranie presji na rządzących w kwestii zrównoważonego rozwoju drogowego, zwłaszcza drogi ekspresowej do Słupska, kolejowego i wodnego śródlądowego, czyli odbudowanie drogi wodnej na Wiśle. Na pewno wyzwaniem jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego i wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców. I nie da się ukryć, że oprócz nas samych, największy wpływ na poprawę jakości życia naszego mają samorządy. Decentralizacja władzy służy obywatelom!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki