Warto mieć tę kartę. Rodziny mają taniej! [RAPORT]

E. Okoniewska, J. Surażyńska
Tylko w samej Kościerzynie wydano ponad 2 tysiące Kart Dużej Rodziny. Kolejne gminy chcą włączyć się w akcję.

Coraz więcej mieszkańców naszego powiatu korzysta z Karty Dużej Rodziny. Dzięki niej mają zniżki zarówno w sklepach, jak i do kina, na basen czy lodowisko. Z tej propozycji korzystają ci, którzy mają co najmniej troje dzieci.

- W Kościerzynie wydano 2090 kart, w tym 327 sztuk w 2015 r. - mówi Dominika Węsierska, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych w Urzędzie Miasta w Koś-cierzynie.

Nie tylko jednak mieszkańcy miasta mogą korzystać z Karty Dużej Rodziny. Coraz więcej gmin także włącza się w ten projekt. W tym roku uruchomiono ją dla mieszkańców gminy Lipusz. Jak dotąd karty wydano 61 rodzinom, co łącznie dotyczy 331 osób.

W 2016 r. Kartę Dużej Rodziny chce wprowadzić gmina Dziemiany.

- Będziemy szukać rozwiązań, które sprawdziły się u innych - mówi Leszek Pobłocki, wójt Dziemian.

Karta Dużej Rodziny to szansa na zniżki dla wszystkich tych, którzy mają co najmniej troje dzieci. Dzięki karcie zapłacą mniej w kinie, na basenie, lodowisku, a także w niektórych sklepach. Coraz więcej gmin włącza się w ten projekt i z własnej kieszeni pokrywa kwotę zniżki, dzięki czemu rodziny mają taniej.

Przeczytaj także: Mieszkańcy powiatu kościerskiego ustawiają się w kolejkach po 500 zł na dziecko
- Propozycja skierowana jest do rodzin oraz rodzin zastępczych mających na utrzymaniu troje i więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub do 24 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje - mówi Dominika Węsierska, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych w Urzędzie Miasta w Kościerzynie. - Kościerska Karta Dużej Rodziny zapewnia zakup biletów wstępu ze zniżką do takich obiektów jak: Aqua Centrum Kaszubskie Centrum Sportowo -Rekreacyjne - wejście na pływalnię, fitness, siłownię - 50 proc. zniżki, kino Remus - 50 proc. zniżki, lodowisko sezonowe przy Zespole Szkół Publicznych nr 1 - wejście na lodowisko i wypożyczenie łyżew - 50 proc. zniżki, Muzeum Ziemi Kościerskiej i wszystkich oddziałów wchodzących w jego skład - 100 proc. zniżki. Ponadto posiadamy 10 partnerów, u których posiadacze Koś-cierskiej Karty Dużej Rodziny mogą skorzystać z atrakcyjnych rabatów. Karta przyznawana jest na rok. Wnioski o przedłużenie można składać w urzędzie od 1 grudnia.

Od ponad roku z Karty Dużej Rodziny mogą korzystać także mieszkańcy gminy Kościerzyna. Jak dotąd złożono 307 wniosków i wydano 1585 kart. Osoby posiadające Gminną Kartę Dużej Rodziny mogą korzystać z podobnych zniżek jak mieszkańcy miasta. Dodatkowo rabaty otrzymają w dwóch firmach: sklepie papierniczym i z częściami samochodowymi.

Gmina Lipusz także przygotowała ofertę dla swoich mieszkańców, którą wprowadzono w tym roku. Jak dotąd z Karty Dużej Rodziny korzysta 331 osób. Poza zniżkami w sklepie z artykułami papierniczymi, na basenach w Kościerzynie i Bytowie oraz kinie Remus, mieszkańcy mogą korzystać także z płatnych zajęć organizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji, za które zapłacą mniej. Ta możliwość cieszy się największą popularnością, zwłaszcza wśród młodszych mieszkańców. Szczególnie oblegane są zajęcia z języka angielskiego.

- Te miejsca, w których obecnie mieszkańcy mogą liczyć na zniżki, są naszą odpowiedzią na ich postulaty - mówi Mirosław Ebertowski, wójt Lipusza.

Pomysł wprowadzenia Karty Dużej Rodziny popiera także Leszek Pobłocki, wójt Dziemian.

- Jeszcze nie mamy jej u siebie, ale zamierzamy przygotować stosowną uchwałę w tej sprawie - mówi wójt Dziemian. - Temat podjęli już radni, którzy nad tym pracują. Chcielibyśmy, aby w 2016 roku Karta Dużej Rodziny już u nas działała. Będziemy szukali rozwiązań, które sprawdziły się w innych samorządach. Myślę, że z oferty mogłoby skorzystać ok. 500 osób.

Mieszkańcy innych gmin nie muszą czuć się pokrzywdzeni. Mogą oni korzystać z Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, która daje wiele możliwości.

- Sam mam taką kartę - mówi Andrzej Pollak, wójt Nowej Karczmy. - Dzięki niej mamy zniżki na przejazdy PKP, łącznie z Intercity. Różnica w cenie biletów jest ogromna, np. do Warszawy kosztuje on ok. 170 zł, z kartą - ok. 30 zł. Poza tym, są też zniżki w firmach ubezpieczeniowych, instytucjach kultury, ośrodkach rekreacyjnych.

Posiadanie karty ułatwia dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia. Zapewnia zniżki przy zakupie jedzenia i kosmetyków, odzieży i obuwia, książek, zabawek oraz paliwa. Obniża także koszty rachunków za usługi telekomunikacyjne czy bankowe. Pozwala na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą korzystać z oferty w ponad 10 tys. miejsc zgłoszonych przez ponad tysiąc firm i instytucji z całej Polski. Karta przysługuje niezależnie od uzyskiwanych dochodów.

Program 500+__
W 2016 roku - zgodnie z zapowiedziami rządu - rodziny będą mogły skorzystać z programu 500+
Przewiduje on wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. Natomiast w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym), pieniądze będzie można otrzymać także na pierwsze dziecko.
Projekt ustawy już trafił do konsultacji społecznych. Planuje się, że prace nad nim zakończą się w pierwszym kwartale 2016 r. Wówczas świadczenie mogłoby być wypłacane od kwietnia.
Zgodnie z założeniami, świadczenie 500 zł będzie przysługiwało również na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej.
Środki na realizację programu Rodzina 500+ są zabezpieczone w budżecie na 2016 r. Zdaniem ekspertów, ostateczne szacunki wydatków związanych z wprowadzeniem projektu będą znane po zakończeniu konsultacji społecznych i przyjęciu projektu przez Radę Ministrów w lutym przyszłego roku.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej przekonuje, że na pewno nikt nie straci na Programie 500+, a najbardziej wzrosną dochody najuboższych.
Konsultacje społeczne projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zakończą się prawdopodobnie pod koniec stycznia.
Wiele osób jest już teraz pyta w ośrodkach pomocy społecznej o szczegóły programu.
- Mieszkańcy są zainteresowani tym tematem, podobnie zresztą jak i my - mówi Józef Kaszubowski, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Starej Kiszewie. - Przygotowujemy się i sprawdzamy dane po to, by nie dać się zaskoczyć, gdy przepisy rzeczywiście zaczną obowiązywać. W naszej gminie z takiej pomocy skorzystałoby ok. 1400 dzieci.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie