Warszawski deweloper kupił dawną siedzibę TVP Przy ul. Sobótki. Kompleks zmienił właściciela po raz drugi w tym roku

Aleksandra ChomickaZaktualizowano 
W styczniu br. rozstrzygnięty został przetarg na sprzedaż dawnej siedziby TVP przy ul. Sobótki we Wrzeszczu. Kupiła ją gdańska firma deweloperska Inwesting Sp. z o.o. i... sprzedała! Nabywcą jest warszawski deweloper, firma Yareal, który rozpoczyna tym zakupem działalność w Trójmiescie.

Firma Inwesting kupiła działkę z dawną siedzibą regionalnego oddziału Telewizji Polskiej przy ul. Sobótki 15 we Wrzeszczu z 12 mln zł. Deweloper planował przekształcenie historycznej, zabytkowej zabudowy na wzgórzu w ekskluzywne apartamenty, w planach była również nowa zabudowa. Nad wszystkim czuwać miały jednak służby konserwatorskie. To z góry czyniło inwestycję trudną. plusem było to, że działka jest na terenie, dla którego obowiązuje aktualny plan zagospodarowania.

Według niego można zabudować maksymalnie 30 proc. posesji. Obowiązuje również ograniczenie wysokości do 15 metrów. Plan przewiduje jednak możliwość umieszczenia tzw. dominanty kompozycyjnej wysokości 60 metrów n.p.m. w miejscu, gdzie w latach 50. telewizja zbudowała wieżę naśladującą wieżyczkę dawnej restauracji „Zinglershöhe”, na wzgórzu ( 40 m n.p.m), co sprawia, że dominanta nie może mieć więcej, niż 20 metrów wysokości.

Przemyslaw Swiderski

Negocjacje trwały kilka miesięcy, ostatecznie akt notarialny kupna-sprzedaży został podpisany w kwietniu 2018 roku. Po analizach technicznych i finansowych trójmiejski deweloper odstąpił jednak od pierwotnych planów, a działka - po raz drugi w ciągu tego samego roku - zmieniła właściciela. Zakrawa to na ironię, ponieważ wcześniej kilkanaście lat nieruchomość czekała na ratunek, a w tym czasie właściciel kilkukrotnie podjmował próby sprzedaży, jednak potencjalnych nabywców zniechęcały wysoka cena, coraz gorszy stan obiektów oraz wysokie wymagania w stosunku do inwestora, dotyczące m.in. ochrony konserwatorskiej.

Pocieszające jest to, że kompleks i znajdujące się na jgo terenie zabytki trafiły w dobre ręce. Nabywcą jest firma Yareal, działająca dotychczas na terenie Warszawy, gdzie realizuje prestiżowe projekty w najlepszych realizacjach (ostatni - w sąsiedztwie Łazienek). Deweloper już rok temu rozpoczął penetrację trójmiejskiego rynku i uruchomił tu oddział, którego zadaniem jest przygotowanie mieszkaniowych inwestycji wielorodzinnych. Yareal od lat bardzo uważnie obserwuje rozwój lokalnych rynków mieszkaniowych. Na decyzji o wyborze Trójmiasta zaważył szereg czynników, które sprawiają, że jest to silnie rosnący rynek i z ogromnym potencjałem deweloperskim - jednym z największych w Polsce. W ciągu ostatnich 5 lat liczba mieszkań kupowanych przez mieszkańców Trójmiasta wzrosła prawie dwukrotnie, przekraczając 9 tysięcy lokali sprzedanych w 2016 roku.

CZYTAJ TEŻ: Telewizja Polska sprzedała za ok. 11,7 mln zł działkę z zabytkowymi budynkami przy ul. Sobótki 15 w Gdańsku - dawną własność lóż masońskich

- Wyraźny podział Trójmiasta oraz silne zróżnicowanie na Gdańsk, Sopot i Gdynię, pozwalają na atrakcyjne mikr-olokalizacje, dopasowane do specyfiki każdego z miast. Dynamiczny rozwój gospodarczy i wzrost wynagrodzeń przy rekordowo niskich stopach kredytów hipotecznych, zachęcają do zakupu własnego mieszkania. Gdańsk, Sopot i Gdynia notują wyjątkowo niską stopę bezrobocia, do czego z pewnością przyczynił się gwałtowny rozwój inwestycji biurowych i wzrost zatrudnienia m.in. w sektorach BPO i SSC, które napędzają gospodarkę i siłę nabywczą mieszkańców przyjeżdżających do Trójmiasta za pracą z całego regionu - wyjaśnia Katarzyna Rauber, dyrektor Regionu Trójmiasto z Yareal Polska.

Jej zdaniem lokalny rynek mieszkaniowy systematycznie wzrasta, a popyt na nowo budowane lokale pozostaje na rekordowo wysokim poziomie. Dobrym wynikom ekonomicznym Trójmiasta, a w konsekwencji chłonnemu rynkowi mieszkaniowemu, sprzyja świetne połącznie z innymi regionami Polski dzięki sieci autostrad, licznym połączeniom kolejowym, w tym Pendolino, oraz lotniczym obsługiwanym przez międzynarodowe lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

- Wchodząc na trójmiejski rynek zamierzamy wzmocnić pozycję Yareal na mapie inwestycji mieszkaniowych w Polsce. W Warszawie wybudowaliśmy apartamenty i mieszkania w 5 inwestycjach mieszkaniowych o bardzo zróżnicowanym charakterze - od luksusowych rezydencji w sercu stolicy i na Saskiej Kępie, poprzez rewitalizację historycznego zabytku w centrum, aż po nowoczesne osiedla o podwyższonym standardzie w cenionych dzielnicach – dodaje Jacek Zengteler, członek zarządu Yareal Polska, kierujący działem inwestycji mieszkaniowych.

Przemyslaw Swiderski

Yareal od kilku lat rokrocznie podwajał liczbę mieszkań oddawanych do użytku, utrzymując przy tym wysoki standard obsługi klientów oraz wykończenia budynków i lokali, na czym zbudował solidną markę. Plany dewelopera przewidują kolejne inwestycje zabezpieczone bankiem ziemi, pozwalającym na wprowadzenie do sprzedaży ponad 2000 lokali. Wszystkie trwające projekty mieszkaniowe będą certyfikowane przez Yareal w zielonym systemie zrównoważonego budownictwa BREEAM. Certyfikaty potwierdzają przyjazny dla środowiska charakter budynków i zapewniają szereg energooszczędnych rozwiązań umożliwiających obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Certyfikacja ekologiczna BREEAM jest dla Yareal Polska standardem podczas realizacji inwestycji biurowych, które stanowią dla jeden z filarów biznesu firmy. Yareal wybudował już 4 budynku biurowe o łącznej powierzchni najmu ok. 43 tys. mkw. Obecnie jest w trakcie realizacji sztandarowej inwestycji – butikowego biurowca Nowogrodzka Square w centrum stolicy. Jednocześnie przygotowuje największą w historii firmy inwestycję biurową przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie.

W Gdańsku proces inwestycyjnyna zakupionej działce dopiero się zaczyna - od dokumentacji i kalkulacji, dlatego dzisiaj przedstawiciele dewelopera nie chcą formułować żadnych planów w stosunku do nieruchomości. Kwota, za jaką działka została kupiona, jest tajemnicą.

Zabytkowa siedziba
Do kompleksu położonego malowniczo na obrzeżach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowegona, na wzgórzu przy ul. Sobótki, Telewizja Polska wprowadziła się na początku marca 1959 roku. Przeprowadzka do nowej siedziby w Gdańsku-Oliwie rozpoczęła się w grudniu 1996 roku. W skład kompleksu wchodzi m.in. zabytkowa neorenesansowa willa z końca XIX wieku (w której znalazły się biura TVP) oraz budynek, w którym niegdyś znajdowała się słynna restauracja "Zinglershöhe": w czasach TVP w dobudowanych pomieszczeniach znajdowały się studia telewizyjne.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie