Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warszawa, Gdańsk. Specustawa Westerplatte w Senacie. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz dyskutuje w Warszawie

Tomasz Chudzyński
Karolina Misztal
Senatorowie rozmawiali o projekcie specustawy dotyczącej Westerplatte. - Jest próba rozmowy, dyskusji - mówiła po posiedzeniu senackiej komisji kultury Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Aktualizacja, godz. 18.20

Podczas posiedzenia komisji infrastruktury prezydent zaapelowała do polityków forsujących przepisy w specjalnym trybie o refleksje i dialog.

- Usiądźmy do stołu, chodzi o narodową dyskusję, jest 80-ta rocznica przed nami, jako polscy patrioci powinniście wziąć udział w tej dyskusji - powiedziała.

Wcześniej pisaliśmy

Aleksandra Dulkiewicz rozmawiała z dziennikarzami w przerwie między obradami senackiej komisji kultury i komisji infrastruktury.

- Otrzymałam informację od ministra Jarosława Sellina (jest wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego -red.), że sprawa projektu przyszłego muzeum Westerplatte będzie nadal tematem dyskusji, że zbiorą się gremia, być może będzie konkurs. Bardzo się z tego cieszę. O pamięci Westerplatte należy rozmawiać, należy zapytać Polki i Polaków, rozmawiać z historykami, muzealnikami, kombatantami - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

Czy do tego dialogu potrzeba jest jednak specustawa? Tego nie wiem, natomiast trudno uprawiać dialog w sytuacji, gdy grunty zostały już przejęte.

- Muzeum Gdańska, środowiska muzealnicze podnoszą szkodliwość specustawy - dodał Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, które opiekuje się terenami Westerplatte należącymi do miasta. - Spowoduje ona wywłaszczenie samorządowej instytucji kultury. Takiej sytuacji nie było w Polsce od 1950 roku. Nie wiemy jaki los czeka dziedzictwo Westerplatczyków, którymi opiekuje się Muzeum Gdańska od kilkudziesięciu lat. Co stanie się z Wartownią nr 1 i pamiątkami, które zostały tam zgromadzone?

Nie wiemy jaki los czeka dziedzictwo Westerplatczyków, którymi opiekuje się Muzeum Gdańska od kilkudziesięciu lat. Co stanie się z Wartownią nr 1 i pamiątkami, które zostały tam zgromadzone?

Prezydent Gdańska dwa tygodnie temu zaproponowała, że tereny miasta na Westerplatte (na półwyspie działki ma kilku właścicieli), na których znajdują się m.in. Wartownia nr 1, Pomnik Obrońców Wybrzeża, Cmentarzyk, ruiny nowych koszar, wniesie do planowanego muzeum. W zamian samorząd miałby wpływ na wystawę, tworzenie i funkcjonowanie przyszłej placówki. Chciała też zaprzestania prac nad specustawą.

Jako przykład dobrej współpracy przedstawiła projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, na budowę którego miasto przekazało w formie darowizny, samorządową działkę. Z kolei ECS wymieniła jako placówkę współzarządzaną przez samorząd i rząd.

- Ta oferta Gdańska jest nadal aktualna - mówiła w Warszawie Dulkiewicz. - Dziś nie jestem w dobrej pozycji do stawiania warunków w sprawie Westerplatte. Uważam, że propozycje kompromisu, rozmów w tej sprawie powinny wypłynąć od strony, która ma dziś wszystkie "asy w rękawie", wszystkie możliwości działania. Dobrym gestem ze strony rządzących, w roku 30 rocznicy wyborów 4 czerwca, 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, byłoby wyciągnięcie ręki i rozmowy o upamiętnieniu Westerplatte. Takim gestem byłoby wycofanie się ze specustawy.

Dodajmy, zapisy tzw. lex Westerplatte scalą wszystkie grunty na Westerplatte, podzielone obecnie między kilku właścicieli. Trafią one pod zarząd gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej. To ta placówka będzie odpowiadać za budowę plenerowego muzeum na Westerplatte, co także reguluje specustawa. Jej koszt to 150 mln zł.

- Miasto Gdańsk ma tylko 15 proc. terenów na Westerplatte, pozostałe należą do Skarbu Państwa - przypomniała Dulkiewicz. - Co roku samorząd wydaje na utrzymanie tych 15 proc. 1 mln zł. Skarb Państwa, za pośrednictwem wojewody pomorskiego, w roku 2019 okrągłe zero (w poprzednich latach było to kilkadziesiąt złotych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki