Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warszawa, Gdańsk. Lex Westerplatte w Senacie. Specustawa została przyjęta 12 lipca 2019. Opozycyjni senatorowie wnosili o jej odrzucenie

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Spór o Westerplatte. Lex Westerplatte będzie głosowane w Senacie?
Spór o Westerplatte. Lex Westerplatte będzie głosowane w Senacie? Karolina Misztal
Warszawa/Gdańsk. W piątek 12 lipca, specustawę ws. Westerplatte z poprawkami przyjął Senat. Poprawki mają charakter redakcyjny, dostosowujący ustawę do lokalnych realiów. Ustawa wróci ponownie do Sejmu.

Stanisław Karczewski, marszałek Senatu zaznaczał dwa dni temu, że obrady nad tzw. lex Westerplatte i plenarne głosowanie na projektem powinno się odbyć 12 lipca. Przyznał jednak również, że plan na ten dzień jest bardzo napięty. Ale głosowanie się odbyło.

Za przyjęciem Ustawy o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wraz z poprawkami głosowało 58 senatorów, przeciwko było 25 jeden wstrzymał się od głosu.

Wcześniej Senat odrzucił wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy.

Teraz specustawa ws. budowy Muzeum Westerplatte wraca do Sejmu. Senat wniósł bowiem poprawki.

Przypomnijmy, senatorowie debatowali nad specustawą od wtorku 9 lipca. Najpierw obradowały komisje kultury i infrastruktury. Dzień później projekt przepisów trafił pod obrady plenarne. Ze względu na poprawki zgłoszone na posiedzeniu plenarnym jeszcze raz muszą się zebrać odpowiednie komisje. Dodajmy, opozycja wnosiła o odrzucenie specustawy w całości.

Spór o Westerplatte. Przeczytaj opinie polityków ⇩⇩⇩

Trwa spór o Westerplatte. PRZECZYTAJCIE OPINIE POLITYKÓW>>

Spór o Westerplatte. Sejm zagłosował nad specustawą. Ogromne...

Senatorowie PiS natomiast wnieśli kilka niewielkich poprawek nie wpływających generalnie na projekt (m.in. dotyczyły kwestii językowych).

Zaznaczmy, specustawa dot. Westerplatte przeszła w ubiegłym tygodniu przez Sejm. W czasie burzliwej dyskusji sprzeciwiali się jej posłowie opozycyjni. Debata o projekcie była zacięta również w Senacie.

- To tworzenie sytuacji konfrontacyjnych, Westerplatte powinno łączyć a nie dzielić. Tworzy się spór wokół miejsca, które powinno łączyć - mówił Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu. - Mamy ustawę, na mocy której przejmuje się grunty samorządu miasta Gdańska i do tego dorabia się całą ideologię.

- Specustawa to nie jest "dobra droga" - dodawał Borusewicz.

- Mamy jasne, wielokrotnie przeze mnie wyrażane, stanowisko. Jest to bardzo potrzebna ustawa, która nie odbiera Westerplatte Gdańskowi. Westerplatte będzie w dalszym ciągu tam, gdzie było, ale będzie to miejsce godne, które będą odwiedzać nie tylko Polacy, ale również licznie przybywający turyści - mówił marszałek Stanisław Karczewski.

Zaznaczmy, specustawa ma scalić grunty na półwyspie Westerplatte. Półwysep następnie przeszedłby w zarząd gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej. Za 150 mln zł, co też reguluje specustawa, miałoby wybudować nową placówkę muzealną.

Tereny na Westerplatte należą do kilkunastu właścicieli - są wśród nich m.in. Straż Graniczna, wojsko, prywatne i państwowe firmy. Ok. 9 ha na półwyspie należy do samorządu Gdańska. W imieniu miasta terenami, na których znajdują się relikty budowli obronnych, a także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, opiekuje się obecnie Muzeum Gdańska. Specustawa grunty te samorządowi odbierze.

Spór o Westerplatte. Lex Westerplatte będzie głosowane w Senacie?

Warszawa, Gdańsk. Lex Westerplatte w Senacie. Specustawa zos...

- W sposób siłowy, ignorując głosy protestu i rozwiązań kompromisowych ustawa odbiera Gdańskowi grunty na Westerplatte - mówił senator PO Sławomir Rybicki.

- Musimy sięgać do prawdy historycznej, bo inaczej będziemy zatracać to co jest tak ważne dla budowy wspólnoty. Jeżeli chcemy jako państwo być traktowani poważnie, to musimy poważną politykę historyczną prowadzić. Muszą być instytucje, które będą prowadzić właściwą narrację - zaznaczał senator sprawozdawca, Robert Gaweł z PiS.

Dodajmy, że we wtorek na obradach w Senacie obecna była prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Przypomniała, że miasto chce wnieść swoje grunty do projektu przyszłej, plenerowej placówki. Chciałoby mieć jednak wpływ na jej funkcjonowanie, na projekt wystawy. Warunkiem było również odstąpienie od specustawy do czego namawiała senatorów.

- Ta oferta Gdańska jest nadal aktualna - mówiła w Warszawie Dulkiewicz. - Dziś nie jestem w dobrej pozycji do stawiania warunków w sprawie Westerplatte. Uważam, że propozycje kompromisu, rozmów w tej sprawie powinny wypłynąć od strony, która ma dziś wszystkie "asy w rękawie", wszystkie możliwości działania. Dobrym gestem ze strony rządzących, w roku 30 rocznicy wyborów 4 czerwca, 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, byłoby wyciągnięcie ręki i rozmowy o upamiętnieniu Westerplatte. Takim gestem byłoby wycofanie się ze specustawy.

Zobacz wideo: Senat o Westerplatte. Wiceminister kultury: Historia II wojny światowej jest ogólnonarodowa, a nie lokalna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki