MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wandale nie odpuszczają gdańskim biletomatom. Mennica Polska instaluje dodatkowe zabezpieczenia

OPRAC.:
Maria Miliszewska
Maria Miliszewska
Fot. Karolina Misztal
W związku z licznymi próbami włamań do automatów biletowych na terenie Gdańska, skutkujących trwałymi uszkodzeniami, Mennica Polska instaluje we wszystkich urządzeniach dodatkowe zabezpieczenia. Dodatkowo, w celu zapobiegnięcia kolejnym aktom wandalizmu, tymczasowo wyłącza obsługę gotówki w wybranych biletomatach. To oznacza, że zapłacimy tam wyłącznie kartą bankową.

Mennica Polska prowadzi sprzedaż biletów komunikacji miejskiej w Gdańsku i okolicach poprzez sieć 85 automatów. Z uwagi na liczne próby włamań w ostatnich kilku miesiącach – po uprzednim poinformowaniu władz – spółka podjęła szereg działań służących ograniczeniu ryzyka dewastacji kolejnych urządzeń. Działania te obejmują m.in. montaż dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych i wyłączenie w części automatów obsługi gotówki, przy jednoczesnym opróżnieniu zasobników. W konsekwencji realizacja transakcji w wybranych lokalizacjach będzie tymczasowo możliwa wyłącznie z użyciem karty bankowej.

Zmiany w Gdańskich biletomatach

– Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby jak najsprawniej przeprowadzić konieczne działania. Sytuacja, z jaką mamy do czynienia w ostatnich miesiącach w Gdańsku, jest nietypowa w skali całej naszej działalności. Zwróciliśmy się do właściwych służb z prośbą o wsparcie. Liczymy m.in. na wzmożone patrole w lokalizacjach najbardziej narażonych na potencjalne akty wandalizmu – mówi Piotr Waśniewski, Dyrektor Działu Utrzymania Systemów Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej.

Tylko w czerwcu Mennica Polska odnotowała próbę włamań do 9 z 85 biletomatów. Należy przy tym zauważyć, że zysk – niekiedy tylko potencjalny – po stronie osoby, której udało się sforsować zabezpieczenia, czy chociażby podejmującej nieskuteczną próbę, jest nieadekwatny do kosztów naprawy po stronie operatora. W przypadku ostatnich incydentów w Gdańsku straty, związane wyłącznie z potrzebą naprawy zdewastowanych automatów, zostały oszacowane na blisko pół miliona złotych.

Wandale niszczą gdańskie biletomaty

Akty wandalizmu wpływają wprost na ograniczenia dostępności biletomatów dla mieszkańców. Ponowne uruchomienie urządzenia w lokalizacji, gdzie mieliśmy do czynienia z trwałymi uszkodzeniami, może nastąpić nawet po kilku miesiącach. W pierwszej kolejności niezbędne jest zakończenie czynności prowadzonych przez ubezpieczyciela i policję. W kolejnym kroku automat trafia do producenta. Zanim dojdzie do naprawy zamawiane są specjalistyczne komponenty. Mennica Polska dokłada wszelkich starań, aby naprawione automaty biletowe jak najszybciej wróciły do swoich lokalizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki