Waloryzacja rent i emerytur 2020. Jakie są przewidywane stawki podwyżek? Będzie dodatkowa 13. lub 14. emerytura? Sprawdź! [tabela]

Sandra Janikowska
Ile dostaną emeryci i renciści w 2020 r. po waloryzacji świadczeń? 123rf
Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Pracodawcy wraz ze związkami zawodowymi są zgodni co do jednego - w Radzie Dialogu Społecznego konieczne jest wypracowanie nowych zasad waloryzacji rent i emerytur. Czy nastąpią radykalne zmiany? Jakie są przewidywane stawki podwyżek świadczeń emerytalnych? Sprawdź!

Waloryzacja rent i emerytur 2019. Przyszłoroczny przegląd emerytalny

Pierwsze posiedzenie zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego odbędzie się dopiero po ukonstytuowaniu nowego rządu. Mimo tego, wiadomo już, że partnerzy społeczni zajmą się m.in. waloryzacją rent i emerytur. Dużą uwagę poświęcą także możliwości wypłaty dodatkowej 13. lub 14. emerytury.

Prof. Jan Klimek - wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego - w rozmowie z innymi mediami tłumaczy, że przed nami najważniejsza debata, która być może rozwiąże kwestię przyszłorocznego przeglądu emerytalnego.

Waloryzacja rent i emerytur 2019. Konieczna nowa waloryzacja

Na ogromne znacznie spraw, które wymagają rozwiązania zwraca uwagę członek prezydium NSZZ "Solidarność" Henryk Nakonieczny odpowiedzialny za dialog i negocjacje. Tłumaczy, że konieczne jest wypracowanie nowych zasad waloryzacji rent i emerytur tak, aby faktycznie ta grupa osób miała swój udział we wzroście gospodarczym. Dodaje, że jednorazowe wypłaty 13. lub 14. emerytury nie wpływają dobrze na system.

Ale nie można tego ciągnąć, musi być spójny system waloryzacji, który poprawi sytuację emerytów - dodaje w rozmowie z innymi mediami Nakonieczny.

Za potrzebą zmian jest także dyrektor wydziału polityki społecznej OPZZ Bogdan Grzybowski. Uważa, że niezbędne jest przyjęcie przez partnerów społecznych zdania, że wskaźnik waloryzacji zostanie zwiększony o co najmniej 50 proc. rzeczywistego wzrostu średniego wynagrodzenia w minionym roku kalendarzowym.

Dyrektor Grzybowski wyjaśnia, że na przestrzeni ostatnich lat nastąpił spadek relacji minimalnej emerytury do najniższego wynagrodzenia. W 2002 roku zależność ta wynosiła 70,1 proc., a w 2019 roku - 48 proc.

Według innych specjalistów, Rada Dialogu Społecznego powinna dysponować znacznie większym wpływem na wysokość wskaźnika waloryzacji. Istnieją także opinie mówiące o rzekomym rządowym wykorzystywaniu braku porozumienia pomiędzy pracodawcami a związkowcami, dzięki czemu rząd może przeforsować swoje własne propozycje i rozwiązania.

Aktualnym przedmiotem negocjacji Rady Dialogu Społecznego jest część waloryzacji dotycząca zwiększenia go o 20 proc. rzeczywistego wzrostu średniego wynagrodzenia w minionym roku.

W sytuacji, gdy Rada Dialogu Społecznego nie przedstawi swojego stanowiska na drodze uchwały w terminie 14 dni od przedstawienia przez stronę rządową wiadomości o przewidywanych wielkościach makroekonomicznych, które stanowią podstawę do stworzenia projektu ustawy budżetowej na przyszły rok - Rada Ministrów samoistnie określi wysokość tego zwiększenia.

ZOBACZ TAKŻE: Waloryzacja rent i emerytur 2019. Nowe stawki emerytur i rent. Tabela brutto

Waloryzacja rent i emerytur 2019. NOWE STAWKI EMERYTUR I REN...

Waloryzacja rent i emerytur 2020. Przed nami radykalne zmiany?

Systemowych regulacji oczekują również pracodawcy. Doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz w rozmowie z mediami tłumaczy, że obniżenie wieku emerytalnego przyczyniło się do tego, że kobiety otrzymują znacznie niższe świadczenia. Dodaje także, że mogą wyrazić zgodę na zwiększenie wskaźnika waloryzacji o 50 proc.

Warto jednak mieć na uwadze, że aby większa waloryzacja była możliwa, konieczne będzie doprowadzenie do porozumienia i regulacji zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Emerytura nie może bowiem być równocześnie wcześniejsza i wyższa. I dlatego wszyscy bez względu na płeć powinni pracować do ukończenia 65. roku życia - mówi Mordasewicz.

Pewne wątpliwości co do wprowadzenia w następnych latach 13. i 14. emerytury posiada Konfederacja Lewiatan. Jeremi Mordasewicz wyjaśnia to stanowisko mówiąc, że nie można wprowadzać dodatków wspierających najuboższych emerytów do systemu składki. Tłumaczy, że takie rozwiązania należą do pomocy społecznej, która posiada konieczne instrumenty do sprawdzenia zamożności świadczeniobiorców.

- I dlatego jestem przeciwny takiej zmianie, bo solidarność społeczna nie ma nic wspólnego ze składkami - konkluduje.

Waloryzacja emerytur i rent w 2020r. Ile wyniesie?

Ostateczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2020 roku poznamy dopiero na przełomie stycznia i lutego 2020 roku. Według rządowych prognoz ma ona wynieść 3,24 proc., co oznacza, że najniższa emerytura, która aktualnie wynosi 935 zł na rękę, wzrośnie o około 28 zł.

Waloryzacja emerytur i rent ma rekompensować seniorom m.in. inflację. Aby móc ją obliczyć, poddaje się analizie dwa główne czynniki, tj. realny wzrost płac, a także inflację w gospodarstwach emeryckich.

Waloryzacja rent i emerytur 2019. Ile będą wynosić świadczenia po waloryzacji?

Poniżej zamieszczamy przykładowe kwoty podwyżki emerytury w zależności od wysokości pobieranych świadczeń:

 • 935 zł - 39,66 zł
 • 1000 zł - 43,13 zł
 • 1100 zł - 47,63 zł
 • 1200 zł - 52,12 zł
 • 1300 zł - 56,62 zł
 • 1400 zł - 61,11 zł
 • 1500 zł - 65,61 zł
 • 1600 zł - 70,27 zł
 • 1700 zł - 74,76 zł
 • 1800 zł - 79,25 zł
 • 1900 zł - 83,75 zł
 • 2000 zł - 88,24 zł

Podaje się, że najniższa renta i emerytura wzrosną o 35,64 zł, natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - o 26,73 zł, a całkowitej - 32,07 zł. Świadczenia przedemerytalne zwiększą się o 36,96 zł.

ZOBACZ TAKŻE: Podwyżka emerytur. Dla kogo i o ile? Waloryzacja 2019. Ile wyniesie renta socjalna a ile emerytura rolnicza?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
31 października, 22:01, Tomasz:

O takie podwyszki o 70zl renty to niech sobie kaczynski wezmie I za 1000 zl niech sobie on pozyje !!!!

Niech coś zrobią z tymi łowcami skór ,co chcą 200 za prywatne wymuszane na chorych zaganianych przez kolegów po fachu ,bo zdrowych trudno połapać z ulicy i obrobić .

T
Tomasz

O takie podwyszki o 70zl renty to niech sobie kaczynski wezmie I za 1000 zl niech sobie on pozyje !!!!

e
emerytka

JAK czytam te brednie z propagandą sukcesu to mam wrażenie ,że żyję w minionej epoce socjalistycznej,gdzie społeczeństwu wkręcano różnego rodzaju ciemnoty dla ich zadowolenia i teraz płowa społeczeństwa to łyka .Przecież takie grosze nie są odpowiednikiem do cen towaru i usług.Pół roku na przód trzepie się propagandę ,aby starych ludzi pocieszyć dać im temat do radości życia na starość bo świadomy świadczeniobiorca wie ,że to obłuda i manipulacja socjotechniczna.

Dodaj ogłoszenie