MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Walentynki 2020. Co to za święto? Jakie są jego początki? Historia, tradycja, zwyczaje. Dzień św. Walentego już 14 lutego

Sandra Janikowska
Wielkimi krokami zbliża się do nas jedno z najważniejszych świąt w życiu zakochanych. Mowa oczywiście o Walentynkach, nazywanych także dniem świętego Walentego! Święto to obchodzimy co roku tego samego dnia. Ma ono swoich zwolenników, jak i przeciwników. Tego dnia zakochani uroczyście celebrują wspólnie spędzony czas i uczucia, którymi się dażą. W trakcie wyboru drobnego upominku, pamiętajmy, że nie liczy się cena, a gest i serce włożone w nasz podarek dla ukochanego! Jaka jest geneza dnia zakochanych? Jak je celebrujemy? Kim był św. Walenty? Sprawdź!
Wielkimi krokami zbliża się do nas jedno z najważniejszych świąt w życiu zakochanych. Mowa oczywiście o Walentynkach, nazywanych także dniem świętego Walentego! Święto to obchodzimy co roku tego samego dnia. Ma ono swoich zwolenników, jak i przeciwników. Tego dnia zakochani uroczyście celebrują wspólnie spędzony czas i uczucia, którymi się dażą. W trakcie wyboru drobnego upominku, pamiętajmy, że nie liczy się cena, a gest i serce włożone w nasz podarek dla ukochanego! Jaka jest geneza dnia zakochanych? Jak je celebrujemy? Kim był św. Walenty? Sprawdź! Pixabay
Oto jedno z najważniejszych świąt w życiu zakochanych. Mowa oczywiście o Walentynkach, nazywanych także Dniem Świętego Walentego! Święto to obchodzimy co roku tego samego dnia. Ma ono swoich zwolenników, jak i przeciwników. Tego dnia zakochani uroczyście celebrują wspólnie spędzony czas i uczucia, którymi się obdarowują. W trakcie wyboru drobnego upominku, pamiętajmy, że nie liczy się cena, a gest i serce włożone w nasz podarek dla ukochanego! Jaka jest geneza dnia zakochanych? Jak je celebrujemy? Kim był św. Walenty?

Walentynki - co to za święto?

Walentynki co roku wypadają tego samego dnia i miesiąca. Od wieków zakochani tego dnia obdarowują się wzajemnie upominkami i wyznają miłość.

Walentynki od lat przypadają na 14 lutego. W 2020 roku dzień św. Walentego wypada w piątek, dlatego też zakochani mogą świętować przez cały weekend.

ZOBACZ TAKŻE: Życzenia na Walentynki 2019 ♥. Najpopularniejsze i najpiękniejsze wierszyki walentynkowe! RYMOWANKI, ŻYCZENIA SMS 14.02.2019

Historia Święta Zakochanych

Jak wynika z dostępnych informacji, początki walentynek sięgają czasów starożytności. 15 lutego w starożytnym Rzymie uroczyście obchodzono tzw. wigilię Luperkaliów, czyli święta ku czci bożka płodności i urodzaju. W trakcie uroczystości mężczyźni wrzucali do urny zapisane skrawki papieru. Widniały na nich imiona wszystkich dziewcząt mieszkających w Rzymie. W urnie znajdowały się także krótkie wierszyki miłosne. Na koniec dnia odbywało się losowanie karteczek, co miało na celu połączenie par. Stworzone w ten sposób pary musiały dotrzymać sobie towarzystwa do końca obchodów.

Jednakże na popularności zyskały dopiero w latach 90. XX wieku. Obchody tego święta prawdopodobnie trafiły do nas prosto z Bawarii i Tyrolu. Związane są one z tamtejszym kultem świętego Walentego. Za jeden ze zwyczajów walentynkowych uznaje się wysyłanie listów, w których zakochani wyznają sobie miłość.

Warto wspomnieć, że nazwa tego święta pochodzi od imienia kapłana, który oddał życie za miłość. Postać świętego Walentego obecna jest także w liturgii Kościoła katolickiego odprawianej 14 lutego.

Kim był św. Walenty?

Święty Walenty był rzymskim kapłanem. Udzielał on ślubów zakochanym parom. Władający wtedy cesarz Klaudiusz II wprowadził zakaz udzielania ślubów, gdyż uważał on, że najlepszym żołnierzem jest samotny mężczyzna w przedziale wiekowym od 18 do 35 lat. Ksiądz Walenty nie dostosował się do zakazu władcy i praktykował udzielanie sakramentu ślubu. W konsekwencji swoich poczynań został wtrącony do więzienia. Podaje się, że zadurzył się tam w niewidomej dziewczynie - córce swojego stróża więziennego. Jak głoszą legendy - dziewczyna pod wpływem uczuć Walentego odzyskała wzrok. Gdy cesarz dowiedział się o tym fakcie, wydał rozkaz ścięcia kapłanowi głowy. Od tej pory kapłan Walenty został patronem zakochanych.

Walentynki 2020. Pomysł na prezent dla Niej i dla Niego. Co kupić dziewczynie na Walentynki? Jaki prezent dla chłopaka na 14 lutego? 20 pomysłów na prezent na Walentynki.

Walentynki 2021. Co kupić na Walentynki dla Niej i dla Niego...

Jak obchodzimy walentynki?

Tradycja uroczystych obchodów dnia św. Walentego sięga dziesiątek lat wstecz. To właśnie na ten dzień planuje się romantyczne kolacje lub wyjazdy. Ale to nie wszystko! Często tego dnia zakochani obdarowują się drobnymi upominkami, kartkami czy listami, w których wyznają swoje uczucia. Wśród najczęstszych prezentów nalezy wymienić kwiaty i czekoladki. Niektórzy tego dnia wybierają się do kina, teatru lub innego ośrodka kultury, a inni spędzają czas we dwoje w zaciszu domowym. Są jeszcze tacy, którzy nie przywiązują wagi do tego święta. Są oni zdania, że miłość należy okazywać codziennie, a nie jednego dnia w roku. Jednakże... czy nie jest to miła perspektywa, aby spędzić chociaż jeden dzień w roku wyłącznie ze swoją drugą połówką i sprawić jej/jemu przyjemność jakimś drobnym upominkiem? Pamiętajmy, że nie liczy się ilość wydanych pieniędzy, a gest i pamięć! Jeśli nie dysponujesz nadmierną gotówką to zastanów się nad własnoręcznym upominkiem albo upichceniem domowej kolacji. Dla chcącego nic trudnego!

Życzenia walentynkowe - co życzyć drugiej połówce 14 lutego?

A Wy co sprezentujecie swojej drugiej połówce z okazji Walentynek? Co sądzicie o święcie zakochanych - jest potrzebne? Piszcie w komentarzach!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki