Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2022 dla zmotoryzowanych rekordowe drogie. Co dalej z cenami? Sprawdzamy u ekspertów

Jacek Klein
Jacek Klein
nz fot. lukasz kaczanowski/polska press
nz fot. lukasz kaczanowski/polska press Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Po PKN Orlen Grupa Lotos wprowadziła wakacyjne promocje dla posiadaczy aplikacji lojalnościowych. Czy tegoroczne wyjazdy na wczasy okażą się również rekordowo drogie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali perspektywy rozwoju sytuacji na polskim rynku paliwowym w miesiącach wakacyjnych.

Koncern paliwowy PKN Orlen wprowadził szeroko komentowany program rabatowy, w ramach którego posiadacze karty lojalnościowej i aplikacji Vitay będą mogli zakupić taniej do 150 litrów dowolnego paliwa w maksymalnie trzech tankowaniach w ciągu miesiąca. Wartość obniżki to 30 gr na litrze, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny (minimum trójka dzieci) to 40 gr na litrze.

Kwestią czasu była odpowiedź pozostałych graczy na rynku. Od 1 lipca do 30 sierpnia potrwa ogólnopolska promocja Lotosu „Tankuj taniej z programem Navigator -30 gr/ l”. Rabat 30 gr dotyczy paliw typu standard oraz premium (z promocji wyłączono LPG). Akcja obejmuje maksymalnie 3 tankowania w miesiącu, nie więcej niż 50 l każde.

Mimo rabatów ceny nadal przekraczają znaczne 7 zł za litr. Czy będzie drożej?

Dynamiczny wzrost inflacji w połączeniu ze wciąż trwającym kryzysem surowcowym pogłębiły skłonność do formułowania pesymistycznych prognoz. Ostatni tydzień czerwca 2022 przyniósł spadek poziomu cen baryłki ropy (Brent) w kontraktach giełdowych poniżej 106 USD, a następnie powrót do wartości oscylujących wokół 112 USD. To jednak wciąż o 15 USD mniej od rekordów z początku czerwca 2022.

Spadek ceny kontraktów nie oznacza jednak poprawy nastrojów na rynkach paliwowych. W obliczu trwającego kryzysu geopolitycznego ich zachowanie wciąż pozostaje wysoce niepewne.

Dwucyfrowe ceny paliw obecnie stanowią jednak mało realny scenariusz.

ZOBACZ TEŻ:
Ceny paliw. Rabat na paliwo. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z tańszego tankowania?

Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają prawdopodobieństwo przekroczenia w tym roku detalicznej ceny 10 PLN za litr Pb95 na 24%, za litr Pb98 na 25%, a za litr diesla na 28%.

Jednak już 8 zł na pylonach stacyjnych jest bardziej prawdopodobna. Analitycy Unibet oceniają na 45% prawdopodobieństwo, że średnia cena Pb95 przekroczy w lipcu wartość 8 PLN.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki