Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zabytkowej gorzelni miał być produkowany spirytus, ale nie opłacało się. Dzisiaj obiekt w Wierszynie jest ruiną | ZDJĘCIA,WIDEO

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
XIX-wieczna gorzelnia w Wierszynie (gmina Kołczygłowy), należąca kiedyś do rodziny Puttkamerów i Bismarcka, a obecnie do Skarbu Państwa, od lat niszczeje, bo dzierżawca nie dbał o obiekt. A budynek znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Teraz podjęta zostanie próba sprzedaży nieruchomości.

Gorzelnia w Wierszynie zmieni właściciela?

Gorzelnia powstała najprawdopodobniej w końcu XIX wieku. Nieco później zbudowano m.in. fermentownię, budynek odprawy spirytusu. Po wojnie obiekt był częścią PGR. Od 1995 r. działka z tym obiektem dzierżawiona jest przez osobę fizyczną od Skarbu Państwa (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa). Umowę zawarto na 30 lat.

Obiekt jest zrujnowany. W wewnątrz pozostały nieliczne elementy pierwotnego wyposażenia. Dach uległ częściowemu zniszczeniu. W 2021 roku rozebrano częściowo komin, z uwagi na groźbę zawalenia.

XIX-wieczna gorzelnia w Wierszynie na sprzedaż

Zgodnie z zawartą umową, dzierżawca powinien dbać o nieruchomość i zwrócić ją w stanie nie gorszym, niż przy przejęciu.

Janusz Niedziela, dyrektor biura dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie poinformował nas, że gorzelnia miała być wykorzystywana przez dzierżawcę do produkcji spirytusu, ale nie podjęto jej z uwagi na przewidywany brak zysków.

- Podjęta została decyzja o sprzedaży gorzelni. W lutym 2023 sporządzono operat szacunkowy nieruchomości. Aktualnie trwa weryfikacja dokumentów. Po dokonaniu wszystkich formalności zostanie ustalona cena nieruchomości. Po wyłonieniu kandydata na nabywcę dojdzie do sprzedaży - informuje Janusz Niedziela.

Gorzelnia została wpisana do wojewódzkiej ewidencji zabytków w 2015 roku.

Działka, na której znajduje się gorzelnia, ma w gminnej ewidencji gruntów funkcje sportu i rekreacji. Jest to też teren (w ewidencji) o szczególnym znaczeniu ekologicznym, z uwagi na graniczenie z rzeką Brodek.

Do tematu wrócimy, bo czekamy jeszcze na informacje z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dotyczące ewentualnych postępowań w stosunku do dzierżawcy w związku z niewypełnianiem przez niego warunków umowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki