reklama

W Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej w Gdańsku zainauguruje działalność Copernicus Mamma Centrum [zdjęcia]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
W budynku Wojewódzkiego Centrum Onkologii powstało nowoczesne centrum diagnozowania i leczenia chorób piersi – Copernicus Mamma Centrum w Gdańsku Przemysław Świderski
W należącym do Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej w Gdańsku budynku A inauguruje dziś działalność Copernicus Mamma Centrum – ośrodek dla kobiet z chorobami piersi, zarówno zmian łagodnych, jak i raka. Mogą się do niego zgłaszać i to bez żadnego skierowania mieszkanki z całego województwa pomorskiego.

Budynek został częściowo przebudowany i wyremontowany. Główne prace budowlane prowadzone były na II i III piętrze. Na pierwszym piętrze zlokalizowany jest dział radiologii, na drugim i trzecim – gabinety lekarzy onkologów i chirurgów onkologicznych. W sumie będzie tu pracowało 5 onkologów i 4 chirurgów onkologicznych.

Copernicus Mamma Centrum. Nowoczesny mammograf

- Mamy dwa mammografy, oba cyfrowe – cieszy się dyrektor WCO dr Monika Nowaczyk. Jeden z nich jest supernowoczesny z możliwością zastosowania tomosyntezy i wykonania badania mammografii spektralnej. Podobnie jak tomokomputer „kroi” pierś warstwami. Funkcja zdjęcia w 3D szczególnie przysłuży się młodym kobietą z trudną budowa piersi lub obciążonym genetycznie.

W budynku Wojewódzkiego Centrum Onkologii powstało nowoczesne centrum diagnozowania i leczenia chorób piersi – Copernicus Mamma Centrum w Gdańsku Przemysław Świderski

Nowoczesny mammograf jest o 20-30 proc. czulszy i lepiej obrazuje zmiany w piersi. Natomiast badanie spektralne, czyli czynnościowe, pokazuje nieprawidłowe unaczynienie zmian nowotworowych. Możliwość wykonania takiego badania, szczególnie jest ważne w ocenie rozległości zmian przed rozpoczęciem leczenia i ocenie reakcji zmiany nowotworowej na leczenie, ocenie zmian niejednoznacznych w badaniu USG i mammografii.

Copernicus Mamma Centrum. Szybka diagnostyka

- Oprócz diagnozowania i leczenia, w tym chemioterapii będziemy w Copernicus Mamma Centrum wykonywać drobne zabiegi – w tym wszystkie rodzaje biopsji – informuje dr Nowaczyk. Niezależnie od karty DILO, kobiety, które zgłoszą się do Mamma Centrum będą poddane badaniu przez konsylium i to niezależnie od konsylium DILO. Nowością będą zapewne konsylia z patomorfologiem. Dzięki temu, że do spółki Copernicus należą dwa zakłady patomorfologii ( w szpitalu w Gdańsku i na Zaspie) pojawiła się szansa, by pacjentki mogły otrzymać wynik badania histopatologicznego już po pięciu, siedmiu dniach a nie – jak często się zdarza - po kilku tygodniach.

W budynku Wojewódzkiego Centrum Onkologii powstało nowoczesne centrum diagnozowania i leczenia chorób piersi – Copernicus Mamma Centrum w Gdańsku Przemysław Świderski

Copernicus Mamma Centrum. Standardy Breast Cancer Unit

Copernicus Mamma Centrum ma działać wg. standardów Breast Cancer Unit. To bardzo ważne, bo wśród chorób nowotworowych u kobiet nowotwór piersi zajmuje pierwsze miejsce, a zapadalność na tą chorobę ciągle wzrasta. Zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami najlepsze efekty diagnostyczne i terapeutyczne osiąga się właśnie dzięki tworzeniu osobno wyspecjalizowanych ośrodków dedykowanych konkretnej jednostce chorobowej.

Wkrótce też Copernicus Mamma Centrum rozpocznie starania o certyfikację. To jak najbardziej realne, bo posiada szereg atutów: lekarzy radiologów - specjalizujących się w opisywaniu badań mammograficznych i USG piersi, rezonansu magnetycznego, zespół chirurgów onkologicznych - wykonujących pełen zakres zabiegów leczniczych jak i odtwórczych w obrębie gruczołu piersiowego, lekarzy onkologów klinicznych i radioterapeutów - specjalizujących się w leczeniu raka piersi specjalistów rehabilitacji onkologicznej , psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów doświadczonych w pomocy chorym onkologicznym oraz specjalistę z zakresu genetyki onkologicznej. Koszt inwestycji sięga prawie dwóch milionów złotych.

CZYTAJ TAKŻE:Gdzie na Pomorzu operować raka piersi? [ROZMOWA z dr n. med . Jarosławem Skokowskim z Kliniki Chirurgii Onkologicznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku]

2017. Zebrali się w szczytnym celu, cali na różowo. Motocykliści przypomnieli wszystkim, dlaczego profilaktyka w walce z rakiem piersi jest tak ważna

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

....gość

jeden z moich przyjacół ma raka, wykryty w lutym zeszłego roku . Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili chodzi na cykle chemii i wyszukał w necie dobre opinie na tenat ekstraktu konopnego CBD + CBDA 6 % carun... podobno konopia tej odmiany jest hodowana tylko w 3 miejscach na świecie kupił na www konopiafarmacja pl Świeże wyniki rezonansu - choroba cofnęła się o prawie połowe . Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud.

Dodaj ogłoszenie