Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wejherowie powstanie Muzeum Piaśnica [ZDJĘCIA]

Joanna Kielas
Muzeum pokaże ludobójstwo w Piaśnicy
Muzeum pokaże ludobójstwo w Piaśnicy Joanna Kielas
W Villi Musica w Wejherowie powstanie Muzeum Piaśnica. Placówka ma pokazać ludobójstwo, do którego dochodziło w okolicy.

Muzeum Piaśnica będzie się mieściło w Villi Musica w Wejherowie, obecnie prywatnym obiekcie, które ministerstwo odkupi od właścicieli jako miejsce ściśle związane z tragicznymi wydarzeniami piaśnickimi.

- Muzeum Piaśnica to bardzo ważna placówka dla Polski, bo mało Polaków, o cudzoziemcach nie wspominając, wie o tym, że pierwszy masowy mord ludobójczy w czasie drugiej wojny światowej został wykonany właśnie tu, w lasach piaśnickich, na pomorskiej, kaszubskiej inteligencji - mówił Jarosław Sellin, wiceminister kultury. - Wyobrażamy sobie to tak: zwiedzający najpierw przyjadą tu, do muzeum, dowiedzą się, co tak naprawdę się wydarzyło, jakie to miało znaczenie dla Polski, Pomorza, a potem pojadą do lasów, gdzie tragedia miała miejsce. Ta willa też ma związek z piaśnicką kaźnią: tu była siedziba gestapo w czasie wojny, działało tymczasowe więzienie w piwnicach, a dwie córki budowniczego, które tu mieszkały, stąd zostały wywiezione i zamordowane w Piaśnicy. To wszystko ściśle się wiąże. Dlatego willa to idealne miejsce, lepszego nie można sobie wyobrazić.

Formalnie Muzeum Piaśnica jako filia Muzeum Stutthof jest muzeum państwowym, podlega bezpośrednio pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie jest w fazie organizacji, będzie działało w tymczasowych biurach w śródmieściu Wejherowa. Jego roczny budżet jest w trakcie ustalania. A sama willa zostanie poddana remontowi, trzeba dostosować ją do celów muzealnych.

Czytaj też: Wejherowo. W Lasach Piaśnickich powstaje film "Kamerdyner" [ZDJĘCIA]

Dyrektorem nowej placówki została wejherowianka Teresa Patsidis, wieloletnia radna miejska, osoba, która od lat zajmuje się tematem piaśnickim.

- Nie musiało być żadnego konkursu na to stanowisko - odpowiada na nasze zapytanie wiceminister Sellin. - Jest to filia muzeum już istniejącego - Stutthof, więc decyzja mogła zapaść wolą ministra. Panią Teresę znam od 35 lat, od czasów obozów harcerskich w młodości. Zawsze żyła tematem Piaśnicy. Ma talenty organizatorskie, jest to idealna osoba do stworzenia tej instytucji. Co do pozostałej kadry, to już decyzja pani dyrektor. Będzie ona składała się z kilku osób.

Jak wyjaśnia Teresa Patsidis, willa nie jest duża, ale można ją ciekawie zaaranżować.

- Willa ma przepiękne piwnice z cegły, tu pokażemy tragedię, która się wydarzyła. Zrobimy małą salę projekcyjną, w której będzie można puszczać filmy historyczne. Chcemy przy tym wykorzystać najnowocześniejsze środki przekazu, by to dotarło też do ludzi młodych - wyjaśnia nowa dyrektor. - Na parterze pokażemy życie tych, którzy zginęli, czyli inteligencji. Znamy nazwiska około 800 ofiar spośród 12 tysięcy zamordowanych w Piaśnicy. Pokażemy życie przedwojenne osób z różnych warstw społecznych, które zginęły w Piaśnicy. Chcemy, by ten obiekt żył. Będą mogły odbywać się tu koncerty. Przepiękny ogród, który znajduje się wokół willi, można wykorzystać do letniego kina historycznego.

Więcej przeczytasz w poniedziałkowym (21.12.2015r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki