Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wejherowie powstają woliery dla ptaków [ZDJĘCIA]

Joanna Kielas
Wybudowane zostaną dwie woliery o powierzchni 185 m2 i wysokości 8,3 m.
Wybudowane zostaną dwie woliery o powierzchni 185 m2 i wysokości 8,3 m. Joanna Kielas
W Wejherowskim parku powstaje nowa inwestycja. Do końca roku mają być gotowe dwie duże woliery dla ptaków. Zaś samo ptactwo zawita do nich wiosną.

Park Miejski w przyszłym roku będzie miał nowych mieszkańców. Rozpoczęła się właśnie budowa wolier, które zasiedlą najprawdopodobniej na wiosnę żurawie i bieliki. Ptaki, które zamieszkają w Wejherowie są włączone do programu hodowlanego zagrożonego gatunku lub posiadają okaleczenia, które nie pozwalają im na samodzielne życie w naturalnym środowisku. Ptaki zyskają nowy dom i profesjonalną opiekę dzięki czemu stworzymy im warunki do przedłużenia gatunku, a ptaki okaleczone otrzymają dobre warunki do życia.

Czytaj: Najnowsze informacje z powiatu wejherowskiego

Wybudowane zostaną dwie woliery o powierzchni 185 m2 i wysokości 8,3 m. Woliery zostaną pokryte siatką zabezpieczającą. Wgląd do wolier będzie możliwy poprzez szklane ściany zamocowane na obwodzie każdego obiektu. Zakończenie robót planowane jest pod koniec bieżącego roku. Obsługą wolier będzie zajmował się Dział Edukacji Przyrodniczej w WZNK. Zespół ten będzie czuwał nad zapewnieniem należytej opieki nad zwierzętami. Do jego zadań będzie należało również stworzenie programu dydaktycznego, promującego postawy proekologiczne wśród dzieci, młodzieży, ale też całych rodzin.

Ptaki, które zamieszkają w wejherowskim wiwarium

Bielik- ptak z rodziny jastrzębiowatych, mylnie zaliczany do orłów. Zamieszkuje rozległe stare drzewostany w pobliżu dużych zbiorników wodnych oraz strome wybrzeża morskie. Osiąga 95 cm długości, 250 cm rozpiętości skrzydeł oraz wagę do 6 kg. Samica jest większa od samca. Ubarwienie obu płci jednakowe: głowa i szyja beżowe, potężny dziób żółty, grzbiet, skrzydła i brzuch ciemnobrunatne, ogon biały, klinowaty, skok nóg żółty, palce zakończone szponami.

Poluje głównie na ryby, ptactwo wodne, zające, młode sarny, chętnie i często odżywia się również padliną. Gnieździ się w koronach wysokich drzew, na półkach skalnych lub wprost na ziemi na małych wysepkach pozbawionych naziemnych drapieżników. Wyprowadza 1 lęg w roku. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 5 lat. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju, podlega ochronie. Jest herbowym ptakiem Polski.

Żuraw białoszyi – gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi. Ptak ten osiąga wysokość do 130 cm i wagę 5,6 kg. Ma różowe nogi i szaro-białe upierzenie ciała, poza upierzeniem w okolicy oczu, które jest czerwone. Żuraw białoszyi gniazduje w Mongolii, Chinach i na obszarze płd.-wsch. Rosji. Różne grupy tych ptaków migrują na zimę w pobliże rzeki Jangcy.

Na świecie pozostało tylko od 4900 do 5400 dzikich osobników tego gatunku żurawia. Źródłem pożywienia dla tego ptaka są głównie: owady, nasiona, korzenie, rośliny i małe zwierzęta. Ze względu na ciągle zmniejszające się naturalne środowisko żurawia, jego status w niedługim czasie według „Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i jej zasobów" spadł do poziomu – narażony. Buduje z trawy wielkie gniazdo, składa do niego dwa jaja o długości 8,5cm, które wysiadują oboje rodzice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki