W wakacje zadbajmy o zdrowie. Informacje dla uchodźców z Ukrainy i osób goszczących. Медична допомога для біженців з України

Materiał informacyjny Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku
Udostępnij:

- W placówkach medycznych uchodźcy z Ukrainy są tak samo traktowani jak polscy pacjenci - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału Narodowego Fundusz Zdrowia.

Czy uchodźcy z Ukrainy, którzy po 24 lutego przyjechali do Polski, bez problemu uzyskają opiekę medyczną w Polsce, m.in. w publicznych przychodniach i szpitalach, w tym na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych? Jakie formalności muszą spełnić?

Tak, zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania są identyczne, jak w przypadku osób ubezpieczonych w Polsce. Reguluje to specustawa z 12 marca. Za świadczenia płaci NFZ ze środków z budżetu państwa. Prawo do świadczeń mają także dzieci urodzone już w Polsce. Wyjątkami są: leczenie i rehabilitacja uzdrowiskowa, prawo do leczenia za granicą oraz zwrot środków za leczenie za granicą na podstawie dyrektywy transgranicznej. Obywatel Ukrainy, który wyjedzie z Polski na dłużej niż miesiąc, traci uprawnienia do świadczeń. Weryfikacji uprawnień do świadczeń dokonuje się - po wejściu w życie specustawy - na podstawie numeru PESEL nadawanego obywatelom Ukrainy, ale też e-dokumentu i wydruku potwierdzenia utworzenia profilu zaufanego. Trzeba też pamiętać, że obywatele Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce po wybuchu wojny, migrują wewnątrz naszego państwa lub wyjeżdżają za granicę. Często nie mają więc ustalonego stałego miejsca pobytu w Polsce, co jest jednym z kilku warunków wymaganych do złożenia deklaracji wyboru lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Dlatego osoba uprawniona z mocy specustawy do otrzymania pomocy medycznej jest traktowana w POZ, jak pacjent spoza listy aktywnej POZ. Nie oznacza to jednak, że lekarz POZ może np. odmówić tej osobie pomocy. NFZ, w trybie przewidzianym w przepisach prawa, rozlicza te wizyty, a sposób rozliczeń nie powinien w żadnym stopniu wpływać na dostęp do opieki medycznej na poziomie POZ.

Jeśli uchodźcy wymagają pomocy specjalisty, np. kardiologa, endokrynologa, to czy powinni zapisać się na listę kolejkową tak samo jak Polacy? Czy może są jakieś osobne listy dla Ukraińców?

Uchodźcy mają takie same prawa jak polscy pacjenci. Każdy z nich ma prawo, aby o kolejności jego dostępu do świadczeń medycznych decydowały kryteria medyczne, stan zdrowia oraz miejsce na liście oczekujących (dotyczy np. poradni specjalistycznych, zabiegów planowych). W sytuacji ratowania życia zawsze decyduje stan zdrowia pacjenta. Niedopuszczalne są zarówno przypadki, kiedy pomimo braku wskazań medycznych lub bez zachowania kolejności na liście oczekujących, obywatele Ukrainy są przyjmowani przed polskimi pacjentami, jak również sytuacje dyskryminowania Ukraińców w równym dostępie do świadczeń.

Czy na Pomorzu działają placówki medyczne dedykowane Ukraińcom?

Nie. Utworzenie takich placówek oznaczałoby, że jakaś grupa w Polsce może leczyć się na zasadach preferencyjnych. Natomiast może być tak, że placówka medyczna, np. szpital, zatrudnia lekarzy mówiących po ukraińsku i postanowiła to wykorzystać z myślą o uchodźcach. Chcąc im pomóc, mogą zorganizować punkt konsultacyjny dla Ukraińców. Idea takiego punktu wiąże się wyłączenie z ułatwieniem w komunikacji, a nie wykonaniem jakiegoś świadczenia poza kolejką.

Czy ukraińscy pacjenci mogą bez problemu wykupić recepty w Polsce?

Uchodźcom, z mocy specustawy, przysługują refundowane leki i wyroby medyczne na takich samych zasadach, jak w przypadku polskich pacjentów. Recepty wystawione na Ukrainie również można realizować w Polsce.

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną w województwie pomorskim i podejmuje działania, które mają zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców oraz uchodźców przybyłych na teren Pomorza. Służby Wojewody pozostają w stałym kontakcie m.in. z przedstawicielami NFZ oraz Sanepidu. Zatroszczmy się wspólnie o nasze zdrowie, przekażmy informację naszym gościom z Ukrainy. Nie odkładajmy wizyty u lekarza na ostatnią chwilę.

Медична допомога для біженців з України

Біженці з України, які прибули до Польщі після 24 лютого, можуть отримати медичну допомогу в Польщі, зокрема, у державних поліклініках і лікарнях, в тому числі в відділеннях невідкладної допомоги.

Правила надання медичної допомоги громадянам України є такими ж, як і для тих, хто сплачує внески до системи страхування в Польщі. Це регулює спецзакон від 12 березня. Вартість послуг покриває Національний фонд здоров’я (NFZ) з державного бюджету. Діти, народжені в Польщі, також мають право на медичну допомогу. Винятком є санаторно-курортне лікування та реабілітація, лікування за кордоном та відшкодування за лікування за кордоном згідно з транскордонною директивою. Громадянин України, які виїжджають за межі Польщі більше ніж на місяць, втрачають доступ до безкоштовних медичних послуг. Право на них перевіряється – після набрання чинності спецзакону – на підставі номера PESEL, присвоєного громадянам України, або електронного документа та роздруківки про підтвердження створення довіреного профілю. Біженці мають право на компенсацію вартості ліків та медичного обладнання. Рецепти, видані в Україні, також можна реалізувати в Польщі.

Діти біженців, які перебувають у Польщі, підлягають вакцинації згідно з чинною в Польщі Програмою профілактичних щеплень. Всі щеплення безкоштовні й виконуються в закладах первинної медико-санітарної допомоги. Лікар, який за них відповідає, визначає індивідуальний календар для дитини з урахуванням уже отриманих в Україні щеплень

Щеплення проти коронавірусу

Громадяни України старше 5 років можуть отримати щеплення від COVID-19 у всіх пунктах вакцинації в Польщі. Спочатку потрібно звернутися до сімейного лікаря, який видасть електронне направлення. Після цього необхідно зареєструватися на щеплення за телефоном 989 або в будь-якому зручному пункті вакцинації, вказавши номер документа та код, який зазначений в електронному направленні. У пунктах вакцинації повинні бути анкети попереднього скринінгового опитування українською мовою.

Szczepienia przeciw Covid-19 także dla Ukraińców

Na Pomorzu nie stwierdzono zwiększonej liczby zachorowań obywateli Ukrainy, w porównaniu do populacji ogólnej - twierdzi Anna Obuchowska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Czy uchodźcy z Ukrainy mogą się szczepić przeciwko koronawirusowi w tych samych punktach i na takich samych zasadach, jak Polacy?

Obywatele Ukrainy powyżej 5. roku życia mogą się szczepić przeciwko COVID-19 we wszystkich punktach na terenie Polski. Najpierw trzeba zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wystawi e-skierowanie. Po otrzymaniu skierowania należy zarejestrować się za pośrednictwem infolinii 989 lub w każdym dogodnym dla siebie punkcie szczepień, podając numer dokumentu oraz numer kodu widniejącego na e-skierowaniu. Punkty szczepień powinny dysponować formularzem wstępnego wywiadu przed szczepieniem w języku ukraińskim. Dodam, że w pierwszym tygodniu sierpnia w województwie pomorskim zostało zarejestrowanych 1379 przypadków zakażeń SARS CoV-2, o 15 proc. więcej w porównaniu do ostatniego tygodnia lipca. Tendencja wzrostowa liczby notowanych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 jest obserwowana od trzeciej dekady czerwca 2022 r.

Co z innymi szczepieniami?

Dzieci osób uchodźczych przebywające w Polsce podlegają szczepieniom w ramach obowiązującego w Polsce Programu Szczepień Ochronnych (są to szczepienia bezpłatne). Szczepienia zgodnie z PSO są realizowane w podmiotach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Lekarz, który kwalifikuje do szczepienia, ustala indywidualny kalendarz dla dziecka, uwzględniając przyjęte szczepienia na Ukrainie. W przypadku braku dokumentacji szczepień z Ukrainy, lekarz winien traktować dziecko jako niezaszczepione. Polski Program Szczepień Ochronnych obejmuje choroby, przeciwko którym wykonuje się powszechne szczepienia na Ukrainie, dodatkowo uwzględnia tylko obowiązkowe szczepienia przeciwko pneumokokom oraz rotawirusom.

Czy może zauważacie większą zachorowalność wśród uchodźców z Ukrainy (dzieci i dorosłych) na jakąś chorobę, inną niż Covid-19?

Od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie nie stwierdzono w województwie pomorskim zwiększonej liczby zachorowań obywateli Ukrainy, w porównaniu do populacji ogólnej. Spośród zgłaszanych chorób zakaźnych dominują zakażenia powszechne również wśród obywateli polskich, takie jak nieżyty żołądkowo - jelitowe (w tym zakażenia rota i norowirusowe), zakażenia SARS CoV-2, infekcje dróg oddechowych oraz choroby wieku dziecięcego, jak ospa wietrzna czy płonica.

Szczepienia obowiązkowe w Polsce:
www.gov.pl/szczepienia-obowiazkowe

Szczepienia przeciw koronawirusowi:
www.gov.pl/szczepimysie

Informacja w języku ukraińskim:
www.gov.pl/covid-19

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie