POLECAMY
  NASZ SONDAŻ

  Przed Wami sondaż "Dziennika Bałtyckiego"

  Rozwiń
  POLECAMY
  Zwiń

  Przed Wami sondaż "Dziennika Bałtyckiego"

  Kto ma szansę zostać prezydentem Gdańska i Gdyni? Sprawdziliśmy to!

  W wakacje liczba pijanych kierowców rośnie dwukrotnie!...

  W wakacje liczba pijanych kierowców rośnie dwukrotnie! Niebezpiecznie na pomorskich drogach

  Agata Cymanowska, Jacek Wierciński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W wakacje liczba pijanych kierowców rośnie dwukrotnie! Niebezpiecznie na pomorskich drogach
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum/DB

  O 70 procent wzrosła liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców w porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku w Pruszczu Gdańskim. To nie wyjątek, w Słupsku, Gdańsku czy Chojnicach liczba kierujących po alkoholu wzrosła niemal trzykrotnie w porównaniu z zimą. Choć pijanych za kółkiem jest w 2012 roku jak dotąd mniej niż w ubiegłym, policja ostrzega: - To nie tylko zagrożenie na drodze, także ryzyko dotkliwej kary.
  - Rzadko zdarza się, że kierowca jest po jednym piwie, to jeden przypadek na dziesięć - mówi asp. Robert Nowicki, naczelnik pruszczańskiej drogówki. - Zwykle kierujący mają powyżej 0, 7 promila, czyli chodzi o tak zwany "efekt dnia drugiego", ale zdarzają się zupełnie pijani. Ostatnio policjanci zatrzymali do kontroli mężczyznę, który miał 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu - dodaje.

  Tak samo jak motocykliści i kierowcy samochodów osobowych, piją rowerzyści. Najrzadziej za kółko po alkoholu wsiadają kierowcy ciężarówek i panie. Zdarzają się recydywiści, którzy są zatrzymywani po dwa-trzy razy.

  - Jeden z rowerzystów po trzecim zatrzymaniu powiedział, że odda rower na złom, żeby go nie kusiło - relacjonuje Nowicki.
  Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko zagrożenie bezpieczeństwa, także ryzyko dotkliwej kary - w zależności od tego, ile się wypiło - można poza utratą prawa jazdy otrzymać grzywnę od 500 zł wzwyż, wyrok podania do publicznej wiadomości, a nawet trafić do aresztu.

  Policjanci przyznają, że na pijanych kierowców często donoszą osoby, które właśnie zakończyły spożywanie z nimi alkoholu i przestrzegają, że zostać złapanym na gorącym uczynku nie jest trudno.

  - Więcej pijanych kierowców zatrzymujemy w dzień niż w nocy . Często wydaje im się, że właśnie wtedy kontroli nie będzie, tymczasem w ubiegłym roku przeprowadziliśmy łącznie niemal 400 tys. kontroli, tylko w naszym województwie. Pamiętajmy, że zatrzymanie po alkoholu może znaczyć areszt, ale kłopotliwe może być też zatrzymanie prawa jazdy, które może trwać nawet do 10 lat - przypomina Janusz Staniszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku.

  W pierwszym półroczu 2012 roku pomorscy policjanci zatrzymali łącznie aż 4236 pijanych kierowców, o niemal 400 mniej niż w tym samym okresie ub. roku. Najwięcej z nich - ponad 900 - zatrzymano w czerwcu, w samym Trójmieście, tylko w tym jednym miesiącu, było ich niemal dwustu.


  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo: www.dziennikbaltycki.pl/piano


  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo