Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przeprowadzono nowatorski zabieg kardiochirurgiczny. Pacjentka jest jedną z kilku osób na świeciee

OPRAC.:
Agnieszka Kostuch
Agnieszka Kostuch
W UCK przeprowadzono nowatorski zabieg
W UCK przeprowadzono nowatorski zabieg Karolina Misztal
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku u pacjentki z niedomykalnością zastawki trójdzielnej serca przeprowadzono nowatorski zabieg kardiochirurgiczny. CroiValve, bo o nim mowa, został wykonany dopiero u kilku chorych na świecie.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przeprowadzono nowatorski zabieg kardiochirurgiczny

Wioleta Wójcik z Zespołu Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku wyjaśniła, że niedomykalność zastawki trójdzielnej serca jest wadą powodującą, że krew cofa się z prawego przedsionka do prawej komory.

W konsekwencji prawy przedsionek jest przeciążony i się powiększa. Głównymi objawami tego schorzenia są ogólne osłabienie organizmu, kołatanie serca, duszność wysiłkowa. W skrajnych przypadkach choremu trudno podejmować jakikolwiek wysiłek. Wada ta najczęściej nie wymaga ingerencji chirurgicznej, jednak w ciężkim jej przebiegu konieczna jest operacja. Często nie jest ona możliwa z powodu zaawansowanego wieku pacjenta i chorób współistniejących. Tak było w przypadku 76-letniej chorej, u której tradycyjny zabieg operacyjny wiązał się ze zbyt dużym ryzykiem – poinformowała w komunikacie prasowym.

Pacjentka miała nasilone objawy niewydolności serca. Dlatego nie mogła wykonywać podstawowych czynności życia codziennego.

Szukaliśmy innych możliwości terapeutycznych niż tradycyjna operacja – wskazał cytowany w komunikacie prof. Marcin Fijałkowski z Kliniki Kardiologii UCK.

Dr hab. Dariusz Jagielak z Kliniki Kardiochirurgii UCK zaznaczył, że jedyną opcją był CroiValve, czyli nowatorski zabieg przeprowadzony dopiero u kilku chorych na świecie.

Jest to system, który współpracuje z zastawką trójdzielną serca pacjenta. W jej wnętrzu umieszcza się mniejszą biologiczną zastawkę, uszczelniającą strukturę od środka, od zewnątrz jest ona zabezpieczona przez płatki będące elementem pierwotnej zastawki pacjenta. Dodatkowo system mocowany jest poza sercem na stencie umieszczonym w żyle głównej górnej. CroíValve DUO Tricuspid Coaptation Valve wprowadza się przezcewnikowo, w niewielki sposób ingerując w strukturę serca – tłumaczył.

Aktualnie pacjentka czuje się dobrze i po kilkudniowej hospitalizacji opuściła szpital, a objawy niewydolności serca zostały znacznie zredukowane.

Operacja została przeprowadzona w Klinice Kardiochirurgii UCK, kierowanej przez prof. Jana Rogowskiego, przez zespół, w którego skład wchodzą: dr Radosław Targoński – operator, dr hab. Dariusz Jagielak – operator, dr Izabela Pisowodzka oraz prof. Marcin Fijałkowski, a także przy udziale anestezjologa Tomasza Lammka i zespołu sali hybrydowej: Danuty Formelli, Doroty Żółtowskiej i Doroty Boguskiej.

ZOBACZ TEŻ:

Wyjątkowy zabieg w gdańskim szpitalu. To pierwsza taka operacja w Polsce!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki