Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W UCK w Gdańsku po raz pierwszy wykonano laseroterapię u noworodka z retinopatią - chorobą siatkówki

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
fot. lek. Łukasz Matwiejczyk UCK
W Klinice Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku wykonano pierwszą laseroterapię u noworodka z retinopatią - chorobą siatkówki stosunkowo często występującą u skrajnych wcześniaków. Organizacja nowego sprzętu sprawiła, że od teraz mali pacjenci nie muszą być przewożeni do innych placówek medycznych.

Zespół specjalistów, w skład którego weszli dr Urszula Stodolska-Koberda, dr. Mateusz Koberda i lek. Agnieszka Waśkowska z Kliniki Okulistyki UCK przeprowadził w ubiegłym tygodniu pierwszy zabieg fotokoagulacji laserowej u noworodka z retinopatią. Choroba niedojrzałej siatkówki może prowadzić do ograniczenia widzenia i ślepoty. Specjaliści podkreślają, że niestety u skrajnych wcześniaków występowanie retinopatii jest stosunkowo częste, tymczasem w Polsce niewiele jest ośrodków podejmujących tego typu leczenie.

- Jako ośrodek najwyższego stopnia referencyjności "3 plus" oferujemy kompleksową opiekę nad noworodkiem chorym. Sprzęt do laseroterapii był naszym ostatnim brakującym ogniwem. Warto podkreślić, że placówek wykonujących tego typu zabiegi jest w Polsce bardzo mało, dlatego do naszej klinik będą trafiać pacjenci nie tylko z Pomorza, ale także i spoza regionu - zaznaczył lek. Łukasz Matwiejczyk z Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Czynniki wpływające na zmiany patologiczne w siatkówce nie zostały dokładnie poznane, jednak z pewnością należy zaliczyć do nich wczesny wiek narodzin i masę dziecka. Retinopatia wcześniacza dotyka najczęściej niemowlęta, które przyszły na świat do 32 tygodnia ciąży i z masą ciała mniejszą niż 1500 g.

- Uszkodzenia siatkówki w retinopatii wcześniaków mogą powodować pogorszenie ostrości widzenia, a nawet w następstwie dalszych powikłań doprowadzić do całkowitej i nieodwracalnej utraty wzroku - informują specjaliści z UCK w Gdańsku.

Retinopatia jest diagnozowana podczas regularnych badań okulistycznych, które rozpoczynają się od 4 tygodnia życia. Badania przesiewowe są ponawiane w kolejnych tygodniach życia dziecka, aż do momentu pełnego rozwoju unaczynienia. Bardzo ważne jest, aby po postawieniu precyzyjnej diagnozy w krótkim odstępie czasu rozpoczęto leczenie. W tym wypadku laseroterapia jest główną metodą wykorzystywaną przed lekarzy.

Oprócz kwestii bezpieczeństwa nowe rozwiązanie terapeutyczne stosowane w gdańskiej klinice stanowi duże udogodnienie i podnosi komfort najmniejszych pacjentów i ich rodziców. Nie ma bowiem potrzeby transportowania noworodka do innej placówki medycznej. Zakup nowego sprzętu był możliwy dzięki wsparciu firmy SAUR NEPTUN Gdańsk.

Lekarze z Kliniki Neonatologii podkreślają, że obecnie ośrodek dysponuje wszelkim niezbędnym sprzętem wykorzystywanym przy nowoczesnych terapiach.

- Prócz laseroterapii dysponujemy takimi wysokospecjalistycznymi procedurami jak: hipotermia lecznicza i terapia tlenkiem azotu. Wszystkie te procedury służą noworodkom rodzącym się w naszym szpitalu, a także przywożonym do nas z całego regionu województwa pomorskiego - informują przedstawiciele szpitala.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki