Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku Orkiestra zbiera fundusze na laryngologię dziecięcą. "To będzie milowy krok dla naszej pracy"

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Szymon Starnawski /Polska Press
Wielkimi krokami zbliża się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem fundusze z ogólnopolskiej zbiórki pieniędzy zostaną przekazane na zakup sprzętu dla dziecięcych oddziałów otolaryngologicznych.

Tegoroczna edycja zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie miała z wielu względów wyjątkowy charakter. Obowiązujący reżim sanitarny ogranicza możliwości gromadzenia się i organizacji wydarzeń plenerowych, a sama epidemia koronawirusa rzuciła wielkie wyzwanie wyzwanie ciągłości funkcjonowania systemu opieki medycznej w Polsce. W tej trudnej sytuacji Polacy będą mogli okazać swoje wielkie serca pacjentom oddziałów dziecięcej otolaryngologii.

- Po 13 latach od ostatniego “Finału z głową” postanowiliśmy powrócić do systemowego wsparcia laryngologii i otolaryngologii - podkreśla Lidia Owsiak, Dyrektor ds. Medycznych Fundacji WOŚP. - W 2008 roku, w czasie 16. Finału WOŚP, Fundacja zbierała środki na zakup sprzętu dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi, zakończył się on wynikiem 14 milionów USD. Po 13 latach urządzenia, które wtedy kupiliśmy, po prostu się zużyły. W ostatnich latach dostajemy bardzo dużo próśb o nowoczesne urządzenia, które nie tylko skutecznie diagnozują i leczą, ale też robią to w sposób komfortowy dla małego pacjenta. Dodatkowo widzimy jak bardzo w dzisiejszym świecie, w którym wszyscy zmagamy się ze smogiem, ale także pandemią koronawirusa, potrzebna jest sprawna diagnostyka i leczenie dróg oddechowych.

Z tegorocznego celu zbiórki cieszą się także pomorscy specjaliści. W Szpitalu im. Kopernika w Gdańsku znajduje się jedyna placówka laryngologiczna w regionie zajmująca się najmniejszymi pacjentami ze schorzeniami otolaryngologicznymi. Lekarze mówią wprost - to będzie kolejny wielki przełom dla funkcjonowania ośrodków.

- Bardzo cieszymy się, że Orkiestra ponownie gra dla oddziałów otolaryngologicznych, ponieważ rzeczywiście potrzeby sprzętowe są olbrzymie - zaznaczył dr Piotr Zaorski, kierownik Oddziału Otolaryngologii w Szpitalu im. M. Kopernika. - W technologii laryngologicznej obserwujemy stały postęp, za którym musimy przecież nadążać. Jest to także niezbędne do realizacji świadczeń, bo nasza oferta zabiegowa stale się powiększa. Każda taka akcja stanowi wielki postęp i krok milowy w naszej pracy - podkreślił i dodał - Wszystkie sprzęty będą pomagać w skutecznym działaniu medycznym wobec jednostek chorobowych, z którymi zgłaszają się nasi pacjenci - będą po prostu pomagać ludziom.

Gama nowego sprzętu

W planie jest między innymi zakup zestawów endoskopowych, kardiomonitorów, laserów diodowych czy aparatów USG i RTG. Doposażenie pozwoli przede wszystkim poprawić standardy pracy i zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów operowanych w ośrodkach otolaryngologiczne.

- Te nowoczesne i bardzo specjalistyczne urządzenia w chwili obecnej są niezbędne w nowoczesnej chirurgii laryngologicznej. Stanowią zazwyczaj podstawowe wyposażenie laryngologicznych sal operacyjnych. Praca bez możliwości korzystania z takich sprzętów może powodować wzrost ryzyka powikłań. Wydłużanie zabiegów bezpośrednio wpływa na proces leczenia i rekonwalescencji u małych pacjentów - mówi Tomasz Grochowski, z Centrum Zdrowia Dziecka.

Równanie do najwyższych, europejskich standardów to tylko jedna strona medalu. Specjaliści podkreślają, że urządzenia wykorzystywane do badań i zabiegów z czasem ulegają zużyciu. Dodatkowo opiekę nad pacjentami cały czas komplikuje epidemia.

- Tegoroczna akcja WOŚP jak każda dotychczasowa jest nie do przecenienia - ocenia lek. med. Ewa Urban - Borucka pediatra i otorynolaryngolog ze Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku. - Część sprzętów trzeba wymieniać, sprzęt unowocześnia się, są coraz lepsze mikroskopy operacyjne, fiberoskopy do badania części nosowej gardła, do oceny migdałka gardłowego u małych dzieci, sprzęt do endoskopii i zabiegów zatok obocznych nosa. Obecna dostępność opieki laryngologicznej na pewno nie satysfakcjonuje tak lekarzy jak i rodziców dzieci. W dużej mierze powodem jest obecna sytuacja pandemiczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki