Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tczewie ekshumują szczątki niemieckich żołnierzy

Sebastian Dadaczyński
W Tczewie rozpoczęły się ekshumacje szczątków żołnierzy niemieckich z czasów II wojny światowej. Prace odbywają się na terenie byłego cmentarza ewangelickiego w obrębie obecnego Parku im. Mikołaja Kopernika.

We wtorek na miejscu zastaliśmy kilkuosobową ekipę. - Trafiliśmy na masową mogiłę. Pochowano tu 20 osób - powiedział nam Tomasz Sobieraj, przedstawiciel firmy Milak z Sieradza, która jest wykonawcą zadania.

Mogiłę fachowcom wskazał jeden z mieszkańców Tczewa. Znalezione szczątki są staranie zabezpieczane. Na ich podstawie będzie można w przybliżeniu określić m.in. wiek i wzrost żołnierzy. Po szczegółowym opisaniu kości trafią na Cmentarz Wojenny Żołnierzy Niemieckich w Glinnej pod Szczecinem. To jednak nie koniec prac. Badacze za pomocą specjalistycznego sprzętu będą szukać kolejnych pochówków.

- Na terenie Tczewa, według danych z archiwum Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi w Kassel, znajdują się szczątki 250 żołnierzy niemieckich. Są to ofiary walk na froncie oraz żołnierze, którzy zmarli w pobliskim lazarecie, czyli szpitalu polowym (dzisiejsze I Liceum Ogólnokształcące) - dodaje Tomasz Sobieraj.

Niestety, do wtorku nie udało się znaleźć identyfikatorów - tzw. nieśmiertelników - więc trudno będzie ustalić tożsamość pochowanych.

Dodajmy, że ekshumacje rozpoczęły się z inicjatywy polsko-niemieckiej Fundacji "Pamięć" w Warszawie. - Takie prace koordynujemy już od prawie 20 lat. W tym czasie udało nam się odnaleźć szczątki ponad 150 tys. żołnierzy niemieckich, które trafiły na 13 zbiorowych cmentarzy w Polsce. W Tczewie także chcemy ekshumować żołnierzy. Celem tego zadania jest ich identyfikacja, przekazanie takiej informacji rodzinom, a także stworzenie godnego miejsca pochówku, by krewni mieli gdzie zapalić znicze, pomodlić się - podkreśla Iza Gruszka, kierownik biura Fundacji "Pamięć".

Na ekshumacje od dłuższego czasu oczekiwali nie tylko krewni żołnierzy, ale także członkowie "Dawnego Tczewa", wirtualnego muzeum miasta. - Zależy nam na tym, aby odnaleziono masową mogiłę około 100 mieszkańców Tczewa, którzy zginęli podczas radzieckich nalotów w lutym 1945 roku - mówi koordynator "Dawnego Tczewa" Łukasz Brządkowski i opowiada o historii dawnego cmentarza ewangelickiego. - Trudno określić dokładną datę powstania tej nekropolii, ale mogło to być już w XVI wieku, natomiast nie później niż w roku 1815. Przez kilkaset lat na tym cmentarzu byli chowani mieszkańcy wyznania ewangelickiego. Wielu z nich stanowiło elitę miasta. Mam tu na myśli m.in. burmistrzów i radnych miasta, przedsiębiorców, prawników. Warto podkreślić, że w tym miejscu został pochowany Rudolf Edward Schinz, odpowiedzialny za obliczenia techniczne przy budowie mostu tczewskiego nad Wisłą. Cmentarz został zlikwidowany w latach 70. ubiegłego wieku. Nagrobki wykorzystano jako materiał budowlany (bruk) na ulicę Chopina, a szczątki ludzkie pozostawiono.

A co o sprawie sądzą tczewianie? Większość przepytanych przez nas mieszkańców bardzo pozytywnie podchodzi do sprawy ekshumacji szczątków żołnierzy niemieckich. - Dobrze, że ich naród o nich pamięta, a my Polacy powinniśmy to uszanować, niezależnie od tego, w jakiej armii służyli. Musimy bowiem pamiętać, że to przede wszystkim byli ludzie - zaznacza Maria Zaremba.

Wykonawca zobowiązał się do uporządkowania terenu i przywrócenia go do stanu pierwotnego po zakończeniu prac. - Całkowity koszt ponosi strona niemiecka - zaznacza Małgorzata Mykowska, rzecznik prezydenta Tczewa.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki