W Tczewie dzielą komisje

  W Tczewie dzielą komisje

  Sebastian Dadaczyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Niewykluczone, że w tczewskiej Radzie Miejskiej dojdzie niedługo do politycznej wojny. Tego obawiają się niektórzy radni. Teraz - zgodnie z wcześniejszą umową między radnymi - powinna bowiem nastąpić zmiana przewodniczących stałych komisji rady.
  To, że w połowie kadencji dojdzie do nowego rozdania kart, dwa lata temu ustaliły kluby: Porozumienia na Plus oraz Prawa i Sprawiedliwości. Według ich założeń, przewodnictwo w komisji polityki gospodarczej, które obecnie należy do PnP, miałoby przejąć PiS. Radni z tej partii chcą porządzić teraz w sferze gospodarki. W zamian za to PiS przekazałoby PnP stołek szefa komisji edukacji, kultury i kultury fizycznej.

  Jednak gdyby radni wymienili się przewodnictwem w komisjach, powinni zmienić się też ludzie, którzy obecnie stoją na ich czele.

  - Trudno, by osoba, która zajmuje się np. kulturą, nagle odnalazła się w gospodarce - mówi nieoficjalnie jeden z radnych. - Ale znaczenie ma nie tylko chęć sprawowania władzy, ale też pieniądze.

  - Przewodniczący komisji zarabia prawie 400 zł więcej od zwykłego radnego - potwierdza inny. - Dieta radnego, który zasiada w dwóch komisjach, a takich jest najwięcej, to tylko niecałe 900 zł.

  Natomiast przewodniczący komisji przekonują, że nie chodzi im o większe pieniądze i są w stanie z tych funkcji zrezygnować.

  - Nikt nie jest przytwierdzony do stanowiska - mówi Mirosław Augustyn z PnP, szef komisji polityki gospodarczej. Zaś Barbara Kamińska z PiS, która kieruje sprawami m.in. edukacji, dodaje, że dostosuje się do decyzji klubu. Radni PnP, dzięki wpływowi na komisję gospodarki, kontrolującą finanse miasta, nie spieszą się jednak do przeprowadzenia roszad. Augustyn, także szef klubu PnP, mówi, że zmian raczej nie będzie.

  Ale Kazimierz Smoliński, szef klubu PiS, nie wyklucza, że taki wniosek zostanie złożony. Gdyby do tego doszło, trzeba będzie zmienić uchwałę o składach komisji, w tym przewodniczących.

  - Czekam na wniosek z PnP i PiS. Jeżeli wpłynie, przygotuję projekt uchwały o zmianie składu komisji - mówi Włodzimierz Mroczkowski, przewodniczący RM w Tczewie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo