Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szymbarku bawiło się blisko sto dzieci z rodzin zastępczych

Alicja Zielińska
Dzieci dobrze się bawiły, a rodzice dzielili się doświadczeniami
Dzieci dobrze się bawiły, a rodzice dzielili się doświadczeniami Alicja Zielińska
Dać dzieciom przede wszystkim miłość i poczucie bezpieczeństwa, okazać serce i zrozumienie - tak swoją rolę pojmują ci, którzy decydują się na założenie rodziny zastępczej, często nie dla jednego, a dla kilkorga dzieci.

W powiecie kartuskim funkcjonuje 98 takich rodzin, które stworzyły dom dla 120 dzieci. Niemal wszyscy spotkali się na wspólnej biesiadzie w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Były konkursy, zwiedzanie centrum, ciepły oraz słodki poczęstunek.

- Tak duża liczba obecnych w Szymbarku rodzin świadczy o potrzebie takich spotkań - stwierdza Gabriela Gołata, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach i organizator integracyjnej biesiady. - Staramy się organizować podobne spotkania przynajmniej raz do roku. Wiemy, że rodzice chcą wymieniać się doświadczeniami, podpowiadać sobie nawzajem sposoby na rozwiązywanie różnych problemów czy cieszyć się z odnoszonych sukcesów.

W spotkaniu uczestniczyli także sędzia Mirosława Śmiałek, kurator Elżbieta Kus oraz psycholodzy: Dominika Kleina, Liliana Zaborowska, Patrycja Momot i Kornelia Piórkowska, z którymi rodzice mogli porozmawiać, poradzić się.

- Nasze spotkanie mogło się odbyć dzięki wcześniej przygotowanemu projektowi na biesiadę rodzinną połączoną z zabawami edukacyjnymi - dodaje Gabriela Gołata. - Wsparło nas także starostwo, a centrum edukacji udostępniło gościnne progi. Przez takie spotkania chcemy podziękować rodzinom za dawaną dzieciom miłość, za każdy dzień, każdą poświęconą im noc. Musimy też być świadomi, że gdyby nie rodziny zastępcze dzieci te przebywałyby w placówkach opiekuńczych.

Rodzina jest najlepszym środowiskiem dla dziecka, niestety nie zawsze odpowiednio wywiązuje się ze swoich funkcji. Wówczas opiekę nad dzieckiem przejmują różne instytucje. Może to być dom dziecka, młodzieżowy ośrodek wychowawczy czy właśnie rodziny zastępcze. I jak dowodzą różne badania, to właśnie rodziny zastępcze są najlepszą formą opieki nad dziećmi, które jej potrzebują. Niestety, jest ich ciągle za mało.

Kartuskie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w październiku rozpoczyna kampanię na rzecz pozyskania kolejnych rodzin zastępczych.

Jak zostać rodziną zastępczą

- nie można być karanym, nie można mieć ograniczonych praw rodzicielskich wobec własnych dzieci lub być ich pozbawionym. Trzeba być zdrowym, mieć odpowiednie warunki mieszkaniowe i stałe źródło utrzymania. Należy też przejść specjalne szkolenie. Każda rodzina decydującą się na status zastępczej jest opiniowana przez ośrodek pomocy społecznej. Rodzina przyjmująca do siebie dziecko otrzymuje wsparcie finansowe w przedziale 660-1000 zł brutto miesięcznie na dziecko i zależy to od jego wieku, stopnia pokrewnieństwa, stanu zdrowia czy stopnia niedostosowania. Rodzina, która decyduje się na status zawodowej, otrzymuje dodatkowo wynagrodzenie, które także zależy od po-wyższych czynników, liczby przyjętych dzieci oraz stopnia trudności opieki. Nie jest to jednak kwota niższa niż 1564 zł brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki