Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szkole im. Jacka Pałkiewicza w Mostach powstało muzeum słynnego podróżnika. Otworzył je sam patron. Zdjęcia

[email protected]
Szkoła już nosi jego imię, a od dziś jest w niej także jego muzeum. Jacek Pałkiewicz - reporter, pisarz, eksplorator, odkrywca źródła Amazonki, poszukiwacz osobliwości ginących cywilizacji - dokonał dziś uroczystego otwarcia muzeum swojego imienia, które powstało w Niepublicznej Szkole Podstawowej "Azymut" w Mostach. Wśród gości uroczystości były władze samorządowe powiatu, Lęborku i gminy Nowa Wieś Lęborska.

HISTORYCZNA UROCZYSTOŚĆ
Społeczność Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Azymut" im. Jacka Pałkiewicza w Mostach czekała na ten moment z niecierpliwością. Po tym, jak placówka od trzech lat nosi już imię słynnego podróżnika, tak od dziś jest w niej otwarte muzeum patrona szkoły.

Uroczystość otworzyła Karolina Skorb-Kustusz, dyrektorka szkoły. Powitała gościa specjalnego oraz samorządowców: wicestarostę lęborskiego Edmunda Głombiewskiego, burmistrza miasta Lęborka Witolda Namyślaka, wójta gminy Nowa Wieś Lęborska Zdzisława Chojnackiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Lęborka Jarosława Litwina oraz proboszcza parafii w Mostach ks. Jacka Giełdona.

Czytaj również:Jacek Pałkiewicz- kilkadziesiąt lat w podróży- reportaż

Czytaj również:Wywiad z Jackiem Pałkiewiczem

Także imiennie powitany został Dariusz Groszewski, harcerz, drużynowy, instruktor, harcmistrz, który w 1988 r. założył drużynę harcerską, noszącą obecnie nazwę "33 Alternatywna Drużyna Starszoharcerska Wapniaki im. Szkoły Przetrwania i Przygody Survival Jacka Pałkiewicza". Ta drużyna jako pierwsza w Polsce przyjęła imię Jacka Pałkiewicza i która, jak przyznała dyrektor placówki, stała się inspiracją dla szkoły w Mostach w przyjęciu za patrona właśnie Jacka Pałkiewicza.

Od trzech lat szkoła w Mostach nosi imię Jacka Pałkiewicza.

- Tamtego dnia wypowiedział do uczniów naszej szkoły zdanie: ”Bądźcie zawsze o krok przed innymi”. To człowiek, który powiedział: „Ja nie chcę być podróżnikiem, ja będą podróżnikiem”. To człowiek, który pokazuje, że warto dążyć do celu i spełniać swoje marzenia. To autorytet dla młodzieży w jakże trudnych i niebezpiecznych czasach. Dziś mamy zaszczyt otworzyć muzeum jego imienia, które będzie służyć nie tylko naszym uczniom, ale całej społeczności lokalnej

- podkreśliła dyrektor Karolina Skorb - Kustusz.

PÓŁ WIEKU AKTYWNOŚCI PODRÓŻNICZO-DZIENNIKARSKIEJ
Następnie głos zabrał sam bohater uroczystości.

- To już 50 lat mojej aktywności podróżniczo-reporterskiej. To są dwa elementy, które zawsze wiążą się ze sobą. Dziennikarstwo związane jest z podróżami i przygodą. Korzystając z okazji, zwracam się do najmłodszych. Starajcie się być zawsze o krok przed innymi. Jeśli będziecie zajmować się od rana do wieczora telefonem, zamiast wzbogacać wiedzę, to zostaniecie pośród tej masy i nie będziecie krok przed innymi. Będąc przed innymi macie szansę na realizację waszych projektów.

- Do tego by być przed innymi dochodzi się wysiłkiem, wylanym potem. Napotykając przeszkodę prosto jest się poddać, ale trzeba się z nią zmierzyć. Jak ją przeskoczycie, to wtedy będziecie wiedzieć, jak jesteście silni. Nic w życiu nie ma za darmo. Rodzice za bardzo dbają o dzieci, żeby wszystko im dać.

Po tych przemówieniach nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły. Podczas uroczystości ogłoszone zostały wyniki szkolnego konkursu plastycznego "Miejsca, które odwiedził Jacek Pałkiewicz". W klasach I-III nagrodę główną zdobył uczeń klasy II Florian Formela a w kategorii IV-VIII uczennica klasy VII Nikola Madej.

GRATULACJE OD SAMORZĄDOWCÓW
Gratulacje i życzenia złożyli samorządowcy. Rozpoczął wicestarosta Edmund Głombiewski, który podarował gościowi honorowemu długopisy.

- Jacek Pałkiewicz to żywa legenda. Potrzebujemy autorytetów i Jacek Pałkiewicz poprzez całe swoje życie jest autorytetem dla nas wszystkich. To rzadka okazja, że młodzież może spotykać się ze swoim patronem. Najważniejsze jest to, żeby znaleźć w sobie tyle siły, żeby pokonać słabości.

Zdzisław Chojnacki, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska, podkreślił:

- Żebyśmy nie bali się podejmować działań, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się za trudne.

Dariusz Groszewski, założyciel 33 Alternatywnej Drużyny Starszoharcerskiej Wapniaki im. Szkoły Przetrwania i Przygody Survival Jacka Pałkiewicza, która stała się inspiracją dla szkoły w Mostach w przyjęciu za patrona właśnie Jacka Pałkiewicza, pokazał ze sceny prowadzoną od 32 lar kronikę.

- Specjalnie na tę okazję przyniosłem jedną z naszych kronik. Na jej kartach są wycinki z prasy o Jacku Pałkiewiczu. Od pewnego momentu zaczęliśmy zbierać o nim informację. Z pomysłem na właśnie tego patrona przyszedł Jarosław, obecny mąż pani dyrektor szkoły. My wybraliśmy na bohatera osobę żyjącą w przeciwieństwie do innych drużyn. Kiedyś ta kronika trafi do szkoły w Mostach, ale jeszcze nie teraz. To jest historia mojego życia, która zatoczyła dziś koło.

Finałem wydarzenia było przecięcie wstęgi i otwarcie muzeum. Przecięcia wstęgi dokonał bohater uroczystości oraz dyrektor szkoły.

- To ogromna satysfakcja, która zostawia ślad na duszy. Nie do końca potrafię słowami wyrazić to, co chciałbym powiedzieć. Móc być dla młodzieży przykładem i wzorem do naśladowania to jest duży zaszczyt i przyjemność.

Jacek Pałkiewicz 2 czerwca obchodził 80 urodziny. Społeczność szkoły i goście uroczystości odśpiewali bohaterowi wydarzenia gromkie "Sto lat".

Po uroczystości Jacek Pałkiewicz podpisywał swoje książki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki