W Stoczni Gdynia wodowanie i zmiany

  W Stoczni Gdynia wodowanie i zmiany

  Mariusz Jabłoński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pomimo że sytuacja Stoczni Gdynia jest nadal niepewna, praca w przedsiębiorstwie idzie pełną parą. W sobotę został tam zwodowany kolejny samochodowiec.
  - Jest to dwudziesta druga jednostka z serii 8168 na cztery jeszcze zakontraktowane - informuje Janusz Wikowski, doradca zarządu Stoczni Gdynia SA.- Statek o nazwie ,,Gentle Leader'' ma nośność 21 300 DWT i jest przystosowany do przewozu 6600 standardowych samochodów japońskich.

  Budowany jest na zamówienie firmy żeglugowej Ray Car Carriers Limited z wyspy Man. Samochodowiec został zwodowany w wysokim stopniu gotowości technicznej, wynoszącej około 85 procent. To było już czwarte wodowanie w tym roku.

  ,,Gentle Leader'' to ro-ro samochodowiec wielkogabarytowy i wielopokładowy. Ma 13 pokładów wewnętrznych. Jego długość wynosi 199,9 m, a szerokość 32 m.

  Gdyńskiej stoczni pracy nie brakuje. Ma uprawomocnione kontrakty na zbudowanie w latach 2008 - 2009 14 statków za ponad 700 mln USD i 15 mln euro. Wciąż jednak brak decyzji w sprawie inwestora. Na sobotniej uroczystości też o tym mówiono. Rząd do 12 września ma przedstawić Komisji Europejskiej plany restrukturyzacji zakładu. Czy zdąży? Nieoficjalnie mówi się, że resort skarbu znów przedłuży inwestorom czas na składanie ofert.

  W sobotę podjęto w stoczni także decyzję o podniesieniu kapitału przedsiębiorstwa poprzez emisję akcji imiennych o kwotę od 50 mln zł do 200 mln zł. Kapitał zostanie podwyższony poprzez emisję w ramach subskrypcji prywatnej od 5 mln do 20 mln zł akcji imiennych o wartości nominalnej każdej akcji wynoszącej 10 zł.

  Akcje te są przeznaczone do objęcia w zamian za wkłady pieniężne lub niepieniężne przez wierzycieli spółki, dotychczasowych i nowych akcjonariuszy. Akcjonariusze podjęli także uchwałę o zmniejszeniu liczby członków Rady Nadzorczej Spółki Stocznia Gdynia SA z 11 do 9.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo