W środę dwie manifestacje przed gdańskim Sądem Okręgowym. Nieoficjalnie: w jednej z nich weźmie udział Donald Tusk

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Donald Tusk
Donald Tusk Adam Jankowski/Polska Press
W środowy wieczór w miastach całej Polski odbędą się protesty przed sądami przeciwko proponowanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w sądownictwie. Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku planowane są dwie demonstracje. W drugiej z nich udział ma wziąć Donald Tusk, były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej.

W ubiegły czwartek posłowie PiS przedstawili projekt ustawy o zmianach w sądownictwie powszechnym. Prace nad projektem trwały ok. miesiąc od ogłoszenia wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Stwierdził on, że polski Sąd Najwyższy powinien zbadać niezależność własnej Izby Dyscyplinarnej.

Propozycja zmian ma również związek z niedawnym oświadczeniem olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna, który w odniesieniu do wyroku TSUE, domagał się od Kancelarii Sejmu publikacji list poparcia dla sędziów w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Projekt ustawy ma wprowadzić zmiany m.in. w funkcjonowaniu kolegiów sędziowskich, nominacjach dla nowych sędziów, ale również zabroni sędziom wystąpień publicznych poza salą sądową.

- Celem jest oczywiście wprowadzenie porządku i zapewnienie bezpieczeństwa obrotu prawnego. Jeżeli jeden sędzia rości sobie prawo do podważania kompetencji drugiego sędziego, który wydaje wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej i jest mianowany przez prezydenta, doprowadza to do olbrzymiego chaosu i zagrożenia dla obywateli - mówił dla "Dziennika Bałtyckiego" Jan Kanthak, jeden z posłów wnioskodawców.

- Ewidentnie ten projekt ma na celu zastraszenie sędziów. Sankcje mają zniechęcić sędziów do stosowania wyroków TSUE czy Sądu Najwyższego. Dla sędziego Sądu Najwyższego, który będzie śmiał stosować wyrok TSUE i badać czy sądy są właściwie obsadzone, przewiduje się wydalenie z zawodu. To są metody stalinowskie - komentowała gdańska sędzia Dorota Zabłudowska z SPP Iustitia.

Czytaj także

Przeciwko projektowi ustawy protestują środowiska sędziowskie w całej Polsce, m.in. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. W środę wieczorem w całym kraju odbędą się manifestacje przed sądami.

Przed gmachem gdańskiego Sądu Okręgowego przy ul. Nowe Ogrody 30/34 odbędą się dwa protesty. Pierwszy o 18:00, a drugi o 20:00. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy w drugim z protestów weźmie udział Donald Tusk, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, były premier RP i były szef Rady Europejskiej.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 25

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Parchaty idol oszolomow znowu oszukal swoich stronnikow.

Menda sie nie pokazala na ustawce postkomunistow. Jak to Pinokio, ten plugawiec- wrog 500 .

G
Gość

Swinski blondyn i park. Zaprzedaniec. Sliska menda.

G
Gość

Nie ma wiekszej gnidy niz Tusk. Popaprany esbek i sprzedawca bubliczkow w kolejowym tunelu.Cpun, diler podrabianych narkotykow, bezwzgledny gad i sprzedawczyk.

G
Gość

Tusk zaczynal jakö Misiewicz funkcjonariusza UB (jeszcze za Stalina) Lecha Bundkowskiego vel Badkowskiego. Nosil za nim teczke, asystowal, mizdrzyl sie i swiadczyl mu homoseksualne uslugi seksualne. To czlowiek smiec i modelowy karierowicz.

Z
Z Brukseli !
17 grudnia, 15:02, Tusk go home:

oszust i kłamca

frajer z brukselskiego koryta

17 grudnia, 20:00, bez krawata nie wpuszczamy:

Pilnuj Szydło w Brukseli , bo na shopingu łatwo zabłądzić.

Czlowieku , co ma piernik do wiatraka ? A poza tym to i ty kodziarzu bys sie tutaj nie zgubil , ta cala Bruksela to jeszcze gorsza dziura od Gdanska !!!

w
wprowadził € w 2011

Im dalej, ten szkodnik od Polski, tym lepiej. 1. szkodnika, największego jakiego mieliśmy od 1945 roku, nie ma w Polsce,

naszkodził i dał dyla, oby na zawsze. 2. te stare, głupie baby, szczególnie z warszawy, na kogo one teraz będą głosowały, skoro, z polskiej sceny politycznej znikł ich "goguś"??

3. obrady w brukseli, prowadzi po "angielskiemu", ten poliglota z bożej łaski! 4. w sprawach €uro jest niekwestionowanym autorytetem,

wszak to on wprowadził €uro do obiegu w Polsce w roku 2011-tym ,o czym niektórzy zapomnieli.

G
Gość
17 grudnia, 15:54, Gość:

A to dobrze sie sklada, ze tam bedzie ten huligan , przyjdziemy ze znajomymi , zeby go wygwizdac !!!

17 grudnia, 19:58, sopociak:

Powitamy was jak ruskich w 1920 roku.

Nie wierze, to ty witales ruskich w1920 ???.Niesamowite !

G
Gość
17 grudnia, 14:47, Olo:

[wulgaryzm] PISiora [wulgaryzm] i nic sie nie bac

17 grudnia, 20:04, PISi beton w trumnie:

Spokojnie.Jutro wszyscy między 18 a 20 pod sądami.W Gdańsku będzie Donald.

Przyjdziemy , przyjdziemy przywitac tego huligana !!!

G
Gość

Wyjatkowo obrzydliwy typ !!!

G
Gość
17 grudnia, 15:54, Gość:

A to dobrze sie sklada, ze tam bedzie ten huligan , przyjdziemy ze znajomymi , zeby go wygwizdac !!!

17 grudnia, 19:58, sopociak:

Powitamy was jak ruskich w 1920 roku.

Zamilcz POwski komuchu !!!

l
lep na muchopiski
17 grudnia, 12:45, Gość:

30 mld. rocznie vatu znikało za czasów PO-PSL..szok co za jego czasow sie działo. Trybunal stanu chyba na dobry POczatek

Przeżyliśmy najazd szwedzki , przeżyjemy i pisdziecki.

P
PISi beton w trumnie
17 grudnia, 14:47, Olo:

[wulgaryzm] PISiora [wulgaryzm] i nic sie nie bac

Spokojnie.Jutro wszyscy między 18 a 20 pod sądami.W Gdańsku będzie Donald.

s
smog wawelski
17 grudnia, 14:58, Gość:

Nieudacznik,któremu najlepiej wychodzi załatwianie spraw Angeli,a Polską się brzydzi.

Zapytaj Mateuszka co ugrał na spotkaniu klimatycznym .26 do 1.

g
gdanszczanin

Wywieżcie go na taczce na nic innego zdrajca nie zasłużył !!!!

Obłudnik i faryzeusz i kłamca łapy precz od Polski

b
bez krawata nie wpuszczamy
17 grudnia, 15:02, Tusk go home:

oszust i kłamca

frajer z brukselskiego koryta

Pilnuj Szydło w Brukseli , bo na shopingu łatwo zabłądzić.

Dodaj ogłoszenie