W środę 25 lipca rusza Festiwal Kultur Świata Globaltica...

  W środę 25 lipca rusza Festiwal Kultur Świata Globaltica 2018. Na scenie pojawią się artyści z całego świata

  Piotr Kallalas

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W środę 25 lipca rusza Festiwal Kultur Świata Globaltica 2018. Na scenie pojawią się artyści z całego świata
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  To już 14. edycja festiwalu, który w gdyńskim Parku Kolibki odbywa się nieprzerwanie od 2007 roku. Na tegoroczny festiwal przyjedzie kilkunastu artystów z niemal wszystkich kontynentów. Zapowiada się prawdziwe święto muzyki etnicznej.
  W środę, 25 czerwca rozpocznie się wielka muzyczna podróż po dalekich i tych nieco bliższych zakątkach świata. Festiwal Kultur Świata Globaltica to coroczny przegląd muzyki artystów inspirujących się muzyką etniczną. Na scenie pojawią się twórcy między innymi z Chile, Laponii, Palestyny czy Uzbekistanu.

  - Nasz festiwal ma na celu z jednej strony prezentację różnorodności muzycznej świata, a z drugiej pewną edukację kulturową.
  Artyści, którzy pojawiają się podczas Globaltici to muzycy, którzy bardzo mocno sięgają do swoich korzeni i wykonują utwory w bardzo tradycyjny sposób, ale to także artyści czerpiący po prostu inspirację. Muzyka tradycyjna jest wtedy często punktem startowym do czegoś zupełnie nowego - powiedział Piotr Pucyło, dyrektor festiwalu.

  Zobacz:Festiwal Kultur Świata Globaltica 2017 w Gdyni - dzień pierwszy

  Nie zabraknie też rodzimych brzmień. Podczas pierwszego dnia festiwalu organizatorzy zaplanowali wielką potańcówkę, którą poprowadzi Kapela Niwińskich. W kolejnych dniach sceną w Parku Kolibki zawładną różne style muzyczne, instrumenty i osobowości. Szczególnie emocjonująco zapowiada się występ zespołu HUUN-HUUR-TU, który zaprezentuje niezwykły, alikwotowy śpiew gardłowy. Artyści przyjadą z odległej Republiki Tuwy.

  Globaltica to nie tylko koncerty i występy muzyczne. Co roku twórcy festiwalu organizują szereg warsztatów, spotkań autorskich i prelekcji. W tym roku wydźwięk społeczny również będzie bardzo ważny.

  - Podczas festiwalu staramy się nawiązywać kontakty z różnymi organizacjami i osobami i wzajemnie się wspierać. Po raz kolejny budujemy Miasteczko Społeczne, do którego zapraszamy organizacje pozarządowe. W tym roku po raz pierwszy pojawił się program Wokół Globu, gdzie różnego rodzaju organizacje mają możliwość przeprowadzić własne warsztaty. Będziemy między innymi medytować i rozmawiać o ekologi - powiedziała Ewa Lamża.  Dzięki współpracy z Festiwalem Filmowym Docs Against Gravity, zostanie zaprezentowanych szereg projekcji, a wśród nich "Człowiek" francuskiego reżysera Yanna Arthusa-Bertranda i film "Genesis 2.0". W tym roku po raz pierwszy zostanie także zorganizowana strefa dla najmłodszych uczestników. Natomiast wszyscy będą mogli wziąć udział w interaktywnych prelekcjach.

  - W planie są warsztaty tradycyjnych tańców uzbeckich, a także warsztaty wokalne z artystą z Gwinei - Mu MBana - podkreślił Piotr Pucyło.

  Festiwal potrwa do niedzieli, 29 lipca. Część wydarzeń ma charakter otwarty, a na niektóre koncerty są cały czas sprzedawane bilety. Jedynie na czwartkowy koncert, podczas którego wystąpi Duo Sabil z Palestyny i wspomniany Mu Mbana, wszystkie wejściówki zostały wyprzedane dwa miesiące temu. Pełna informacja dotycząca nadchodzących wydarzeń znajduje się na stronie festiwalu.


  Globaltica 2017 dzień drugi:


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!