Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sopocie powstanie sanatorium solankowe? Miasto sonduje rynek możliwych partnerów

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Sopocka solanka ma stać się podstawą oferty planowanego sanatorium
Sopocka solanka ma stać się podstawą oferty planowanego sanatorium Tomasz Bolt/Polskapresse
W Sopocie może powstać pierwsza placówka lecznicza oparta wyłącznie na wykorzystaniu solanki z miejscowego źródła. Jej zasoby nie były dotychczas intensywnie wykorzystywane. Ośrodek miałby powstać w partnerstwie gminy z prywatnym inwestorem.

Sopot będzie miał sanatorium solankowe?

Według informacji z internetowej platformy PPP prowadzonej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Sopot szuka partnerów do budowy sanatorium i infrastruktury uzdrowiskowej, gdzie wykorzystywane będą wody solankowe. Przedsięwzięcie miałoby być zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie ujęcia solanki, Zdroju Św. Wojciecha przy ul. Bitwy pod Płowcami w strefie uzdrowiskowej, niemal nad morzem. Miasto wniosłoby do przedsięwzięcia działki, na których powstałby obiekt, partner prywatny mógłby w zbudowanej przez siebie placówce prowadzić usługi lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji leczniczej.

Miasto precyzuje w zaproszeniu do konsultacji z możliwymi partnerami, że w planowanym obiekcie oczekiwałoby świadczeń zdrowotnych dostępnych w ramach NFZ i komercyjnie a poza tym usług SPA i wellness. Zachętą dla inwestorów ma być możliwość prowadzenia hotelu w nadmorskiej okolicy Sopotu w pobliżu granicy z Gdańskiem. W środę upłynął termin zgłaszania się możliwych partnerów do wstępnych konsultacji, jednak ofertę będzie można złożyć do końca grudnia. Wstępnie Sopot proponuje partnerom prywatnym trzy warianty przedsięwzięcia różniące się powierzchnią nieruchomości i liczbą łóżek oraz miejsc hotelowych.

- Obecnie przeprowadzana jest ocena efektywności przedsięwzięcia - informuje Marek Niziołek z sopockiego magistratu. - Dopiero po otrzymaniu wyników analiz podjęta zostanie decyzja odnośnie wyboru konkretnej ścieżki realizacji projektu. Ponieważ obecne założenia projektu, zarówno co do zakresu rzeczowego, modelu organizacyjno-prawnego, jak i założeń finansowych, nie są ostateczne i mogą ulec zmianie na podstawie uwag i wskazówek uzyskanych w procesie przeprowadzanych wstępnych konsultacji rynkowych, prac analitycznych oraz negocjacji w trakcie postępowania na wybór podmiotu prywatnego, trudno w tej chwili określić ramy czasowe projektu - dodaje.

"Krótką listę" zainteresowanych poznamy w styczniu przyszłego roku, ostateczne oferty wpłyną do miasta do końca września. Partnera przedsięwzięcia poznamy w październiku 2022.

Kąpiele w sopockiej solance bromkowo-jodowej według badań mogą wspomagać leczenie chorób skóry i zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego. Pita pomaga w usuwaniu złogów w drogach żółciowych, inhalacje mgły solankowej wspomagają leczenie chorób układu oddechowego.

Złoża wód solankowych o stężeniu 4,3 proc. zostały odkryte w Sopocie w 1973 roku w odwercie na głębokości 800 m. Udostępnione zostały dopiero w 1997. Przez pewien czas miasto wykorzystywało ten fakt w promocji, zachwalając nawet takie użycie solanki jak... kiszenie ogórków. Kąpiele solankowe są stosowane w Pomorskim Zakładzie Reumatologicznym im. Jadwigi Titz-Kosko (popularny zakład balneologiczny). Obok zakładu solanka dostępna jest z fontanny i w pijalni w domu zdrojowym. W pobliskim parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich zainstalowany jest tzw. grzybek inhalacyjny. Dotąd nie powstała jednak w Sopocie placówka uzdrowiskowa koncentrująca się jedynie na wykorzystaniu leczniczych właściwości złóż.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki