Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sopocie powstanie nowa infrastruktura żeglarska. Przetarg na wykonawcę inwestycji został rozstrzygnięty. Jej realizacja pochłonie 3 mln zł

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Fotobank.PL/UMS
Dodatkowe stanowiska cumownicze, pawilon na falochronie, który będzie pełnił funkcję sanitariatu, szatni i miejsca do przechowywania sprzętu, nowy slip do wodowania jednostek – to tylko część elementów, o które już w przyszłym roku wzbogaci się oferta żeglarska Sopotu. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na realizację tej inwestycji. Zwycięską ofertę złożyła Hydrobudowa Gdańsk sp. z o.o. i opiewa ona na kwotę ponad 3,2 mln zł. Wysokość unijnego dofinansowania to 80 proc.

Sopocka marina zostanie rozbudowana. Wykonawca wyłoniony w drodze przetargu

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, z rozbudowanej oferty żeglarskiej w Sopocie będzie można korzystać już w czasie przyszłych wakacji. Inwestycja zostanie realizowana w czterech etapach.

W pierwszym, przy ostrodze sopockiego mola zostanie wybudowany pomost pływający do cumowania jednostek o łącznej długości 111 metrów. W sumie powstać ma 28 nowych stanowisk wraz z niezbędnym wyposażeniem.

W następnej kolejności, na falochronie południowym przystani jachtowej „Marina Sopot” pojawi się pawilon o powierzchni ok. 19 metrów kwadratowych z wydzielonym pomieszczeniem WC, szatnią i miejscem do przechowywania sprzętu.

- Trzecia część inwestycji obejmuje zaprojektowanie i wykonanie pływającego slipu do wodowania i wyciągania z wody małych jednostek pływających (typu Optymist), mocowanego do głowicy ostrogi mola, natomiast ostatni, czwarty etap inwestycji będzie polegał na pogłębieniu i oznakowaniu toru podejściowego umożliwiającego bezpieczny dostęp jednostek pływających do projektowanych stanowisk cumowniczych

- informuje Anna Dyksińska z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej w sopockim magistracie.

Przetarg na wykonawcę inwestycji rozpisany został w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że firma Hydrobudowa Gdańsk będzie musiała wykonać najpierw wielobranżową dokumentację projektową, a następnie, na jej podstawie wykonać także roboty budowlane.

- Turystyka jest bardzo ważnym elementem gospodarki Sopotu. Staramy się szukać nowych kierunków, wśród których turystyka wodna odgrywa bardzo ważną rolę – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent kurortu. - Z infrastruktury żeglarskiej korzystają nie tylko turyści, ale także mieszkańcy. Od 13 lat realizujemy w sopockich szkołach program szkolenia edukacji morskiej "Sopot pod żaglami". Tylko w tym roku bierze w nim udział blisko 130 uczniów.

Projekt żeglarski dla uczniów sopockich szkół podstawowych

"Sopot pod żaglami" – miejski program szkolenia żeglarskiego realizowany jest w sopockich szkołach już od 13 lat. Od września ruszyła kolejna edycja bezpłatnego programu żeglarskiego dla uczniów klas I-III oraz VII we wszystkich szkołach podstawowych.

Zajęcia praktyczne dla klas I-III odbywają się na jednoosobowych łódkach klasy Optimist oraz na jachcie pełnomorskim Alf. Natomiast klasy VII pływają na katamaranach oraz na pełnomorskim jachcie Alf. Zajęcia realizowane są przy współpracy z klubem żeglarskim UKS Navigo Sopot.

Program w całości finansowany jest przez miasto, zajęcia prowadzą nauczyciele sopockich szkół – instruktorzy żeglarstwa. Po cyklu szkoleń można uzyskać patent żeglarski, z możliwością dofinansowania z budżetu miasta w wysokości 50 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki