reklama

W Sopocie otwarto Centrum Geriatrii. Powstał modelowy ośrodek opieki nad seniorami [zdjęcia]

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
W Sopocie w piątek 29.11.2019 r. oficjalnie otwarto Centrum Geriatrii Karolina Misztal
W Sopocie oficjalnie zainaugurowano pracę nowoczesnego Centrum Geriatrii stanowiącego miejsce zintegrowanej opieki dla seniorów. Jest to próba poprawy sytuacji pacjentów geriatrycznych, którzy w naszym województwie, podobnie jak w całej Polsce, nie mają gdzie się podziać.

– Nasze społeczeństwo się starzeje i wymaga fachowej, wielokierunkowej pomocy medycznej. A opieka geriatryczna, w pobliżu miejsca zamieszkania, pozwoli lepiej i skuteczniej rozwiązywać problemy zdrowotne osób starszych Dzięki diagnozie, leczeniu i fachowej opiece w jednym miejscu, seniorzy dłużej pozostaną samodzielni i będą sprawniej funkcjonować w społeczeństwie. Dlatego też zdecydowaliśmy się na finansowanie tego centrum – powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Docelowo ma to być modelowy ośrodek opieki senioralnej. W budynku znajdują się 42 łóżka, a 17 z nich umożliwia również aktywną rehabilitację. Korzystać z nich będą między innymi pacjenci, którzy potrzebują rehabilitacji stacjonarnej, np. po operacjach wprowadzenia endoprotezy. Na pierwszym piętrze mieści się fizykoterapia, gdzie chorzy mogą wziąć udział między innymi w magnetoterapii, zabiegach z wykorzystaniem ultradźwięków czy krioterapii. Nie zapomniano również o diagnostyce obrazowej, która będzie realizowana w pracowni Tomografii Komputerowej i Rentgenodiagnostyki Ogólnej.

Czytaj także

Dyrektor Centrum Opieki Geriatrycznej zapowiedziała również uruchomienie systemu teleopieki. W tym celu zostało wydzielone specjalne pomieszczenie, w którym będą pracować specjaliści z zakresu telemedycyny. Seniorzy nie będą musieli wychodzić z domu, aby otrzymać wskazówki dotyczące stanu zdrowia i dalszego postępowania.

- Kompleksowa oferta Centrum Opieki Geriatrycznej obejmuje również działania skierowane do rodzin pacjentów. W tym celu realizowana będzie pomoc w formie szkoleń przez działający w ramach Centrum Punkt Edukacyjny- informuje Anna Dyksińska z Urzędu Miasta Sopotu.

Budowa Centrum trwała od 2017 roku, a już po roku odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy.

W Sopocie rozpoczęła się budowa Centrum Opieki Geriatrycznej [ZDJĘCIA]

Brak większych opóźnień pozwolił już 12 listopada rozpocząć pracę Oddziału Rehabilitacji Geriatrycznej o charakterze dziennym. Znajdują się tutaj sale gimnastyczne, gdzie chorzy ćwiczą i pracują pod czujnym okiem fizjoterapeutów.

W sopockiej placówce nie będzie ostrych przyjęć, a jedynie planowe. Do poradni geriatrycznej pacjenci będą kierowani przez lekarzy POZ.

Całość inwestycji pochłonęła około 31 mln zł i została sfinansowana w znacznej części ze środków unijnych. Wsparcie dla projektu popłynęło również z Gminy Miasta Sopotu, samorząd woj. i spółki Pomorskie Centrum Reumatologiczne, która jest właścicielem obiektu.

Opieka nad seniorami na Pomorzu

Sopockie Centrum Geriatrii ma wypełnić lukę opieki senioralnej w naszym regionie. Pomorze, podobnie jak inne województwa, cierpi na deficyt łóżek geriatrycznych i miejsc specjalistycznej opieki. Polskie społeczeństwo starzeje się, a finansowanie geriatrii utrzymuje się niezmiennie na zastraszająco niskim poziomie. Brakuje nie tylko miejsc, ale także rozwiązań systemowych, które poprawiłyby sytuację w kształceniu kadry medycznej i stworzyłyby przejrzystą ścieżkę przyjęć dla pacjentów.

Kierujący sopockim ośrodkiem, podkreślają, że pomimo dużych możliwości nowoczesnego obiektu, jest to jedynie kropla w morzu potrzeb opieki senioralnej.

W Sopocie otwarto Centrum Geriatrii. Powstał modelowy ośrode...

Profesor Jacek Jassem: Czy to prawda, że chemioterapia szkodzi?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie