W Sopocie grają bez "jedynki"

Piotr Wiśniewski
Maciej Smoła odpadł z gry pojedynczej we wtorek
Maciej Smoła odpadł z gry pojedynczej we wtorek T. Bołt
Już w I rundzie z challengerem BNP Paribas Polish Open pożegnał się rozstawiony z "jedynką" Czech Lukas Rosol. To największa niespodzianka na sopockich kortach. Rosol przegrał z Serbem Nikolą Ciricem, którego pasją... są tatuaże nawiązujące do klubu piłkarskiego Crvena Zvezda Belgrad i historii Rzymu.

Jako pierwszy z naszych rodaków zaprezentował się z kolei Grzegorz Panfil, który na korcie centralnym grał z Francuzem Marcem Gicquelem - turniejową "szóstką". Polak pokazał się z naprawdę bardzo dobrej strony. Świetne serwował, nie gorzej kontrował. Swoją postawą wyraźnie zaskoczył rywala. Pierwszego seta Panfil wygrał 6:2. Francuz podkręcił tempo i kolejną partię rozstrzygnął na swoją korzyść. Ostatni set dostarczył olbrzymich emocji. Gra toczyła się wedle scenariusza gem za gem. Polski tenisista toczył wyrównany bój ze 119 rakietą świata. O wszystkim musiał zadecydować tie-break. Grzegorz Panfil miał piłkę meczową, ale nie wytrzymał presji. Francuz podbudowany efektowną obroną meczbola poszedł za ciosem, wygrał dwie kolejne piłki, całego seta 7:6, a mecz 2:1.

- Razem z trenerami ustaliliśmy taktykę, aby grać agresywnie, co przyniosło efekt - mówił niepocieszony Panfil. - Takie porażki bolą, ale też wiele uczą, więc tym bardziej jestem wdzięczny organizatorom za przyznanie mi "dzikiej karty".

Los Grzegorza podzielili inni Polacy, którzy swoje mecze przegrywali wyraźnie. Andrzej Kapaś uległ Andreasowi Beckowi 2:6, 3:6. Robert Godlewski w starciu ze Stephanem Robertem ugrał tylko dwa gemy, Dawid Celt odpadł w rywalizacji z Ivanem Navarro, a Maciej Smoła został wręcz zdeklasowany przez Simone Bolelliego (1:6 i 1:6). W drugiej rundzie na pewno będziemy mieli jednak jednego rodaka. W najbardziej nas interesującym pojedynku dnia Marcin Gawron grał z Jerzym Janowiczem. Po blisko dwóch godzinach gry Gawron wygrał 7:6 i 6:4.

Wieczorem na korcie centralnym pojawił się Michał Przysiężny, który swój mecz z Flavio Cipollą zakończył po zamknięciu tego wydania gazety.

Pozostałe wyniki I rundy rywalizacji singlistów: Ivo Minar - Florent Serra 2:6, 3:6; Marsel Ilhan - Eric Prodon 3:6, 3:6; Roberto Bautista-Agut - Daniel Munoz-De La Nava 6:4, 6:4; Alessio Di Mauro - Michal Konecny 7:6, 6:2; Adrian Ungur - Simone Vagnozzi 2:6, 6:4, 7:5; Steve Darcis - Jurij Szczukin 6:3, 6:2; Jan Hajek - Juan Pablo Brzezicki 6:1, 6:0.