Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę rozpoczyna się 38. edycja piekła na ziemi [WIDEO]

Leszek Jaźwiecki
Kibice nie mogą się już doczekać początku Rajdu Dakar 2016
Kibice nie mogą się już doczekać początku Rajdu Dakar 2016 Jorge Saenz
Słynny fiński kierowca Juha Kankkunen powiedział kiedyś, że ten, kto przejedzie Rajd Dakar i ukończy go, będzie innym człowiekiem. 2 stycznia rusza 38. edycja tego piekła na ziemi.

Kiedy narodził się Dakar? Uznawany za najtrudniejszy rajd terenowy na świecie. Rozgrywany od roku 1977, jego pomysłodawcą był Francuz Thierry Sabine. Początkowo trasa rajdu wiodła z Paryża we Francji do Dakaru w Senegalu. Od 2009 roku rajd, zachowując historyczną nazwę, rusza w Argentynie. Dlaczego przeniósł się do Ameryki Płd.? Zadecydowały kwestie bezpieczeństwa.

Słowa fińskiego kierowcy wiele razy powtarzał Krzysztof Hołowczyc. - Dakar zmienia człowieka, uczy pokory, a jednocześnie pozwala przekraczać granice swoich możliwości - mówi o rajdzie polski kierowca, którego tym razem zabraknie na starcie. Rajd Dakar rozpocznie się 2 stycznia tradycyjnie już w stolicy Argentyny Buenos Aires, a zakończy po 13 wyczerpujących etapach w Rosario 16 stycznia. Motocykliści i quadowcy pokonają łącznie 8984 kilometry, a samochody 9238 kilometrów.

Pierwotnie rajd miał przebiegać przez Peru, Chile, Boliwię i Argentynę. Pierwsze z logo zniknęło Chile, które organizowało rajd od początku, kiedy został przeniesiony do Ameryki Południowej. Rząd w Santiago postanowił przeznaczyć zaoszczędzone środki na odbudowę północy kraju. Marcowe ulewne deszcze spowodowały śmierć co najmniej 31 osób w regionach Atacama, Antofagasta i Coquimbo, w których miała przebiegać trasa. Rajd miał więc ruszyć ze stolicy Peru Limy i zakończyć się w Rosario. Ulga organizatorów nie trwała jednak długo. Peru, podobnie jak wcześniej Chile, postanowiło się wycofać z powodu przewidywanych w styczniu bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych, spowodowanych przez El Nino. W tej sytuacji priorytetem dla władz Peru jest przygotowanie się na możliwą katastrofę. Organizatorzy, choć czasu było niewiele, wytyczyli nową trasę. Przebiegać będzie głownie przez terytorium Argentyny, z krótkim wypadem do boliwijskiego Uyuni.

Adam Małysz wypowiada się przed startem Dakaru

Foto Olimpik/x-news

Na trasie rajdu nie zabraknie polskich zawodników. Najwięcej szans na sukces daje się Rafałowi Sonikowi. Krakowianin jako jedyny z Polaków pojedzie na quadzie (będzie miał numer 250). W kategorii motocyklistów reprezentować nasz kraj będą Jakub Piątek (nr 58), Paweł Stasiaczek (81) i Rafał Berdysz (118). Wśród załóg samochodowych zobaczymy Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora, Adama Małysza z francuskim pilotem Xavierem Panserim oraz debiutującego na Dakarze za kierownicą auta Jakuba Przygońskiego, który pojedzie z Białorusinem Andrejem Rudnickim. Stawkę Polaków uzupełni Maciej Marton, który będzie pilotował Miroslava Zapletala i Sebastian Rozwadowski jadący w roli pilota z Benediktasem Vanagasem. Natomiast pochodzący z Olesna Dariusz Rodewald pojedzie ciężarówką Iveco Powerstar w załodze z Gerardem de Rooy oraz Moisesem Terralardona.

Szukasz więcej sportowych emocji?


POLUB NAS NA FACEBOOKU!">POLUB NAS NA FACEBOOKU!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki