Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę na Politechnice Gdańskiej odbędą się obrady Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego

Henryk Tronowicz
Jutro na Politechnice Gdańskiej odbędzie się Pomorski Kongres Obywatelski. Obradom tegorocznego kongresu, który został zorganizowany już po raz siódmy, przyświecać będą refleksje nad kształtowaniem postaw sprzyjających myśleniu i działaniu w imię dobra wspólnego.

W debacie przenikać się będą dwie perspektywy, z jednej strony perspektywa lokalna, pomorska, z drugiej wizja ogólnego rozwoju Polski. W obradach kongresowych uczestniczyć będą naukowcy i politycy, przedstawiciele trójmiejskich władz samorządowych i biznesu, stowarzyszeń i związków sportowych.

Do prezentacji ideowego przesłania Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego zaproszono posła na Sejm RP prof. Dariusza Rosatiego, socjologa Marię Rogaczewską z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego. W panelu dyskusyjnym udział zapowiedzieli m.in. Mirosław Bieliński (Grupa ENERGA SA), Paweł Olechnowicz (Grupa LOTOS SA), prof. Cezary Obracht-Prondzyński (Uniwersytet Gdański) i dr Joanna Kusiak (Uniwersytet Warszawski).

Kongres tegoroczny skoncentruje się na kilku zagadnieniach węzłowych, jak na przykład nowa wizja rozwoju Polski i Pomorza czy też kwestia kształtowania postaw sprzyjających myśleniu i działaniu w imię dobra wspólnego.

W kilku przedmiotach debaty refleksja skupi się wokół problemów, które odnoszą się do bardziej konkretnych doświadczeń i zadań, przed jakimi stoi polskie społeczeństwo, jak np. przyszłość energetyki obywatelskiej na Pomorzu; sport jako kuźnia charakterów i stymulator wspólnotowości czy pytanie o to, w jakich formach należy wykorzystać potencjał nowych stadionów, muzeów, hal i aquaparków.

Każdy z tych tematów stanie się w czasie kongresu przedmiotem obrad w obrębie jednej z siedmiu osobnych sesji. Szczególną uwagę mogą przyciągać tytuły kilku zapowiedzianych w programie wystąpień. Na sesji poświęconej nowej wizji rozwoju Polski i Pomorza prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej, podejmie temat "Co zrobić, by nauka stała się siłą napędową rozwoju Pomorza". Z kolei na sesji, która dotyczy przyszłości energetyki obywatelskiej na Pomorzu, prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej wygłosi prowokująco brzmiącą kwestię pt. "A gdyby przejść na energetykę obywatelską".

Na sesji związanej z kształtowaniem postaw sprzyjających wspólnotowemu myśleniu i działaniu Joanna Nowacka z Podstawowej Szkoły Społecznej "Niedźwiednik" zastanowi się nad pytaniem: "Czy, po co i jak szkoła może wychowywać do odpowiedzialności za dobro wspólne". Interesująco zapowiada się wystąpienie eksperta samorządowego Wojciecha Kłosowskiego, który postawi pytanie: "Czy jest alternatywa dla twardych inwestycji infrastrukturalnych?".

Z wielu względów zapewne największą uwagę wzbudzi wystąpienie Natalii Partyki, mistrzyni paraolimpijskiej w tenisie stołowym, która podzieli się z uczestnikami kongresu refleksją nad sportem jako szkołą życia. Organizatorem imprezy jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki