Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sezonie 2014 Enea Ekstraligi bez KSM

pk
Przemek Swiderski
Rada Nadzorcza Speedway Ekstraligi zadecydowała, że - zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami - w sezonie 2014 Enea Ekstraligi nie będzie obowiązywał KSM. Natomiast władze GKSŻ wprowadziły regulamin finansowy, który ma powstrzymać kluby przed wydawaniem fortuny na zawodników. Limit za pozyskanie zawodnika to 200 tysięcy złotych, a za każdy zdobyty punkt to 4,5 tys. złotych.

Komunikat GKSŻ:

Główna Komisja Sportu Żużlowego informuje, że na wniosek Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o. poparty przez wszystkie osiem klubów Ekstraligi Żużlowej zostały wprowadzone zmiany do Regulaminu Przynależności Klubowej w sporcie żużlowym na rok 2014. Są one efektem wdrożenia Strategii Finansowej dla klubów będących udziałowcami spółki Ekstraliga Żużlowa. Kluby najwyższej klasy rozgrywkowej od kilku lat sygnalizowały problemy z równoważeniem budżetów. Przyjęte rozwiązania stanowią wynik uzgodnień klubów Enea Ekstraliga w zakresie stawek maksymalnych jakie winny być wypłacane zawodnikom tytułem wynagrodzenia za starty w lidze w latach 2014-2016. Przyjęte ograniczenia mają doprowadzić do mniejszego obciążenia finansowego budżetów klubowych, a także do likwidacji rozliczeń klubów z dodatkowych świadczeń dla zawodników będących de facto ukrytymi częściami składowymi wynagrodzenia (np. świadczenia rzeczowe, opłaty za przejazdy, itp.).

Zapisy wprowadzają podział na wynagrodzenie stałe i zmienne, które ma określać jedyne składniki wynagrodzenia zawodnika wynikające z podpisanego kontraktu. Proponowane zapisy czynią przejrzystszym proces licencyjny w ramach którego będą weryfikowane jedynie zobowiązania pieniężne, łatwe do zidentyfikowania i sprawdzenia przez audytora. Z chwilą wprowadzenia zaproponowanych rozwiązań wyłącznie środki pieniężne zapisane wprost w kontrakcie zawodniczym będą chronione przez Polski Związek Motorowy w procesie licencyjnym. Wszelkie świadczenia dodatkowe, w tym te od sponsorów zewnętrznych zostaną wyłączone poza zobowiązania klubowe i przestaną obciążać ich budżety.

Na spotkaniu z Prezesem Polskiego Związku Motorowego w dniu 14.10.2013 kluby CKM Włókniarz SA reprezentowany przez prezesa zarządu Pawła Mizgalskiego oraz wiceprezesa zarządu Łukasza Kowalskiego, GKS Wybrzeże SA reprezentowany przez prezesa zarządu Roberta Terleckiego, KST Unibax SA reprezentowany przez przewodniczącego rady nadzorczej Jakuba Nadachewicza, Stal Gorzów Wielkopolski SA reprezentowany przez prezesa zarządu Ireneusza Zmorę, Unia Leszno SSA reprezentowany przez wiceprezesa zarządu Ireneusza Igielskiego, Unia Tarnów ZSSA reprezentowany przez prezesa zarządu Łukasza Sady, Zielonogórski Klub Żużlowa SSA reprezentowany przez prezesa zarządu Marka Jankowskiego wyraziły akceptację dla planowanych rozwiązań. Klub Wrocławskie Towarzystwo Sportowe SA reprezentowany przez członka zarządu Katarzynę Politowską wyraziło swoją zgodę drogą mailową. Oznacza to, że wszystkie kluby Enea Ekstraligi pozytywnie zaopiniowały Strategię Finansową przygotowaną przez zespół roboczy w składzie: przedstawiciele klubów Ireneusz Igielski, Mateusz Kurzawski, Kamil Kawicki i Ireneusz Zmora oraz zarządu spółki Wojciecha Stępniewskiego i Ryszarda Kowalskiego.

Powyższe rozwiązania nie zostaną wprowadzone w rozgrywkach ligowych niższych klas. Na spotkaniu które odbyło się w Grudziądzu w dniach 21-22.10.2013, prezesi klubów I oraz II ligi jednomyślnie opowiedzieli się przeciwko zastosowaniu nowych zasad co w pełni uszanowała GKSŻ odpowiadająca za te klasy rozgrywek.

Pełna treść Regulaminu Przynależności Klubowej w sporcie żużlowym na rok 2014 zostanie opublikowana w dniu 31.10.2013 komunikatem GKSŻ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki